Święty Patryk i nie tylko… Sprawdź, czy znasz symbole Irlandii!

Symbole Irlandii - trójlistna koniczyna

17 marca obchodzimy Dzień Świętego Patryka, patrona Irlandii. Większości z nas kojarzy się to święto głównie z ciemnym irlandzkim piwem Guinness i wesołymi spotkaniami w pubach, wyjątkowo w tym dniu gwarnych i udekorowanych z tej okazji zielonymi listkami koniczyny. Ale czy wiesz, dlaczego tak właśnie obchodzimy to święto i co ma z tym wszystkim wspólnego święty Patryk?

Zieleń i trójlistna koniczyna

Otóż ze świętym Patrykiem związane są różne legendy. Jedna z nich, ta najbardziej znana, opowiada o tym, jak święty Patryk wyjaśniał istotę Trójcy Świętej, będącej jednocześnie jednym Bogiem. Do zobrazowania swoich słów użył trójlistnej koniczyny (ang. shamrock), która od tej pory stała się jednym z najważniejszych symboli Irlandii. Stąd w każdym szanującym się pubie zobaczycie tego dnia charakterystyczne zielone listki. Nawet jeśli ich zabraknie, to na pewno otoczy Was w jakiejś innej formie kolor zielony, symbolizujący m.in. zieleń trawy pokrywającej Irlandię – wyspę nie bez powodu nazywaną „szmaragdową” (ang. Emerald Isle)!
Kolor zielony znajdziecie też na fladze Irlandii (tzw. Irish Tricolours), która inspirowana jest flagą Francji i (podobnie jak na fladze francuskiej) znajdują się na niej trzy kolory. W irlandzkiej wersji są to zielony, biały i pomarańczowy. Zieleń symbolizuje gaelickie tradycje Irlandii i katolików, kolor pomarańczowy – protestantów, a biały – dążenie do pokoju między nimi.

Święty Patryk a flaga Zjednoczonego Królestwa

Wracając do świętego Patryka… Działał on w Irlandii w V wieku jako biskup i misjonarz (jest także patronem innego kraju – czy wiecie, jakiego?). Z jego postacią wiąże się jeszcze jeden symbol, tzw. krzyż św. Patryka (ang. Saint Patrick’s Cross lub Saint Patrick’s Saltire), czyli czerwony krzyż na białym polu. Ramiona tego krzyża przecinają prostokątne pole po przekątnych. Dziś znajdziecie ten symbol wpisany we flagę Zjednoczonego Królestwa (pamiętacie, że brytyjska flaga nazywa się Union Jack?).

Irlandzkie piwo i… nie tylko!

Trochę trudniej wytłumaczyć zwyczaj picia piwa (w wielu krajach podaje się tego dnia piwo zielone), gdyż Irlandczycy piją w tym dniu… whisky (zapisywaną przez nich tradycyjnie jako whiskey). Także z tym napojem związana jest legenda o św. Patryku i pewnej nieuczciwej karczmarce (zachęcamy Was do jej odszukania). Zwyczaj podawania zielonego piwa został zapoczątkowany przez potomków irlandzkich imigrantów w Ameryce. W samej Irlandii pojawił się dużo później – właściwie jako odpowiedź na oczekiwania turystów, którzy tego właśnie spodziewali się w Irlandii…

Skąd ta harfa?

Na zakończenie przypomnimy Wam o jeszcze jednym symbolu, który znajdziecie m.in. na rewersach irlandzkich monet euro. To harfa (ang. harp), która widnieje w herbie Irlandii i nazywana jest harfą Briana Śmiałego. Był to król Munsteru i Irlandii, panujący na początku XI wieku, który odparł inwazję wikingów. Tak, tak, Irlandia pamięta o swoich bohaterach…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *