Egzamin ósmoklasisty z angielskiego – jak uzyskać 100%

Dziewczynka uczy się do egzaminu ósmoklasisty
Zdjęcie dodane przez SHVETS production na Pexels.com

Egzamin ósmoklasisty z angielskiego spędza Ci sen z powiek? Zupełnie niepotrzebnie! Przy odpowiedniej organizacji nauki, wykorzystaniu dobrze opracowanych pomocy dydaktycznych i zastosowaniu kilku prostych zasad, masz szansę bardzo dobrze go zdać. Wiem, że takie podejście działa, ponieważ przygotowuję uczniów z sukcesem do tego egzaminu – otrzymują nawet 100% punktów 😊. Również i Ty możesz uzyskać tak dobry wynik! Na początek przypomnę Ci krótko, z czego składa się egzamin i czego się na nim spodziewać. A potem zdradzę Ci kilka żelaznych zasad, o których należy pamiętać, przygotowując się do egzaminu.

Na jakim poziomie jest egzamin ósmoklasisty z angielskiego?

Na chwilę obecną poziom egzaminu ósmoklasisty to A2+/B1. 

Ile trwa i z jakich części składa się egzamin?

Egzamin trwa 90 minut. Uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych lub osoby z niepełnosprawnościami mogą liczyć na wydłużenie tego czasu. Zestaw zadań egzaminacyjnych składa się z pięciu części:

 • rozumienie ze słuchu

Są to zarówno zadania zamknięte, w których należy wybrać jedną z podanych odpowiedzi, jak i otwarte, które polegają na uzupełnieniu luk lub udzieleniu odpowiedzi na postawione pytania.

 • znajomość funkcji językowych

W tym wypadku testowana jest znajomość przeróżnych, przydatnych na co dzień wyrażeń i zwrotów. Należy dobrać odpowiednią reakcję do danej sytuacji lub uzupełnić luki w dialogach.

 • rozumienie tekstów pisanych

Ta część egzaminu polega na zapoznaniu się z czytankami i udzieleniu odpowiedzi na pytania dotyczące ich treści. Pojawią się tutaj zadania, w których uczeń ma:

– wybrać odpowiednią odpowiedź,

– uzupełnić luki,

– odpowiedzieć na pytania własnymi słowami.

Wspomniane pytania mogą także zostać postawione w języku polskim. W takim wypadku odpowiada się na nie oczywiście w swoim ojczystym języku. Nie zapominaj jednak o odpowiedniej formie gramatycznej i doborze odpowiedniego słownictwa. W praktyce sprowadza się to do tego, aby Twoje zdania były sensowne i logiczne. I aby nie zawierały rażących błędów ortograficznych.

 • znajomość środków językowych

Choć brzmi to trochę obco, chodzi tutaj generalnie o sprawdzenie Twojej znajomości gramatyki. W związku z tym spotkasz się z takimi zadaniami jak: wybieranie prawidłowej odpowiedzi, parafrazy, tłumaczenie fragmentów zdań na język angielski czy budowanie poprawnych zdań przy uwzględnieniu elementów podanych w nawiasach.

 • wypowiedź pisemna

Uwieńczeniem egzaminu jest króciutki tekst do napisania. Może to być pocztówka, zaproszenie, wiadomość, ogłoszenie, wpis na bloga lub e-mail, w którym należy opisać komuś znajomemu jakieś zdarzenie z życia. W swojej pracy trzeba koniecznie zawrzeć wszystkie informacje podane w poleceniu, a jej długość musi pozostać w granicach 50-120 słów. Na karcie znajdzie się także niepodlegający ocenie brudnopis, w którym można sporządzić próbny tekst lub stworzyć plan całej wypowiedzi.

Szczegółowe informacje na temat wymogów, kryteriów oceniania oraz przykładowe arkusze egzaminacyjne znajdziesz na oficjalnej stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Egzamin ósmoklasisty z angielskiego – jak się przygotować?

Z moich obserwacji wynika, że uczniowie często naiwnie wierzą w to, że uzyskają imponujący wynik, nie robiąc zbyt wiele w tym kierunku. Nierzadko wydaje im się, że – zaliczając kartkówki czy sprawdziany w szkole i uczęszczając na (nawet najbardziej kosztowne) korepetycje lub kursy przygotowawcze – nie będą już musieli pracować domu. Być może faktycznie JAKOŚ sobie poradzą, zważywszy na to, że tego egzaminu nie można nie zdać. Ale czy ten przeciętny wynik na pewno wystarczy, aby dostać się do wymarzonego liceum? Niekoniecznie.

Włóż w naukę trochę wysiłku!

Pamiętaj, że bardzo dużo zależy od Twojego zaangażowania. Dobry nauczyciel przygotuje dla Ciebie sporo ćwiczeń, świetnie wytłumaczy Ci zawiłości gramatyczne i podpowie, jak skutecznie uczyć się słówek. Ale to nie wystarczy! Kluczem do sukcesu są regularne powtórki we własnym zakresie i otaczanie się językiem.

Rób regularne powtórki we własnym zakresie!

Dlaczego regularne powtórki poza szkołą czy kursami są takie ważne? Dam Ci przykład dotyczący gramatyki. To, że zrozumiesz zasady stosowania czasu Present Simple, nie oznacza jeszcze niestety, że:

 1. od razu zapamiętasz je na zawsze ze wszystkimi niuansami,
 2. zastosujesz je w swojej spontanicznej wypowiedzi wtedy, kiedy faktycznie trzeba,
 3. nie pomylą Ci się one z zasadami stosowania innego czasu.

Jeśli nauczysz się z kolei, dajmy na to, stu słówek na kartkówkę, nie pozostaną one w magiczny sposób w Twojej pamięci na całe życie. Być może będziesz je kojarzyć wizualnie lub ze słuchu, ale nie użyjesz ich samodzielnie (aktywnie), jeśli nie będziesz mieć z nimi przez dłuższy czas styczności.

Ale spokojnie! Nie panikuj! Z myślą o takich osobach jak Ty stworzyłam FISZKI ÓSMOKLASISTY. To zestaw 600 fiszek z zagadnieniami niezbędnymi do egzaminu ósmoklasisty (więcej dowiesz się tu). Dzięki nim nauka jest prosta i przyjemna. A przy systematyczności i wspomnianym już zaangażowaniu można uzyskać naprawdę świetny wynik. Nie są to puste słowa, ponieważ wszyscy uczniowie, którym poleciłam FISZKI i zachęciłam do dodatkowej pracy w domu, uzyskali w tym roku… 100% na egzaminie, z czego jestem naprawdę bardzo dumna! Oprócz fiszek możesz m.in.:

 • wymyślać różne (często totalnie szalone) skojarzenia,
 • zapisywać trudniejsze wyrazy kilkukrotnie, w jak najdziwniejszy sposób,
 • wymyślać śmieszne historyjki z wykorzystaniem danego czasu lub struktury,
 • wykorzystać do nauki moje autorskie ćwiczenia, które znajdziesz na tej stronie.

Jak widzisz, ćwiczenia utrwalające wcale nie muszą być nudne. Moi uczniowie stosują wspomniane wyżej pomysły na urozmaicenie powtórek (a także swoje własne, bo kto kreatywnemu zabroni 😉). Dodatkowo rozwiązują (już pod moim okiem) liczne zadania z arkuszy CKE z poprzednich lat. Dzięki temu oswajają się z formułą egzaminu.

Otaczaj się językiem angielskim!

Aby zapewnić sobie tak dobry wynik, moi uczniowie starają się także otaczać językiem angielskim. Przykładowo:

 • oglądają proste filmiki lub seriale w języku angielskim,
 • oglądają zagranicznych youtuberów,
 • słuchają podcastów o ciekawej dla nich tematyce,
 • wyłapują nowe słówka i zwroty z ulubionych piosenek i zapisują je na fiszkach in blanco,
 • ustawiają język angielski na wszelkich urządzeniach (większość sprzętów i popularnych aplikacji posiada możliwość podmiany języka),
 • namawiają swoich przyjaciół do wspólnego czatowania w języku angielskim, np. na WhatsAppie,
 • starają się jak najczęściej myśleć w języku angielskim,
 • pisują pamiętniki w języku angielskim,
 • wchodzą na wartościowe zagraniczne strony i czytają wciągające artykuły,
 • umieszczają napisy trudniejszych wyrazów na przedmiotach lub w miejscach, w których często przebywają. Można do tego celu wykorzystać kolorowe PRZYCZEPKI.

Egzamin ósmoklasisty z angielskiego – o czym pamiętać?

Na koniec mam jeszcze dla Ciebie kilka porad dotyczących samego egzaminu, o których również zawsze przypominam swoim uczniom.

 1. Nie zaznaczaj odpowiedzi zbyt pochopnie, ponieważ niektóre pytania (czy to w czytankach, czy w tekstach ze słuchu) mogą się czasem okazać podchwytliwe.
 2. Zapoznaj się dokładnie z poleceniami, aby przez swoją nieuwagę nie stracić niepotrzebnie punktu.
 3. W przypadku otwartych zadań gramatycznych, przeczytaj jeszcze raz na spokojnie zbudowane przez siebie zdania i upewnij się, czy na pewno niczego nie brakuje (np. przedimka lub “to” w konstrukcji, która akurat tego wymaga), czy dobrze został dobrany czas, etc. Wymagana jest od Ciebie pełna poprawność!
 4. Pisząc wypracowanie, pamiętaj, aby:
 • uwzględnić wszystkie podane w poleceniu informacje,
 • trzymać się limitu słów (nie może być ich ani za mało, ani za dużo, czyli od 50 do 120),
 • używać słów i zwrotów, które dobrze znasz i wiesz, że są poprawne,
 • przeczytać jeszcze raz całość i usunąć ewentualne usterki.

Mam nadzieję, że powyższe porady okażą się pomocne.

Pozostaje mi życzyć Ci powodzenia na egzaminie!

Będzie dobrze 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *