Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego

egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego

Egzamin z języka obcego nowożytnego to ostatnia część egzaminu ósmoklasisty. Uczniowie mogą wybierać spośród kilku języków – angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego i włoskiego. Jednak zdecydowana większość decyduje się na język angielski. Aby zdać egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego uczniowie często sięgają po dodatkowe materiały edukacyjne. Na rynku jest wiele publikacji przygotowujących uczniów do egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego, ale są to przede wszystkim propozycje klasyczne – podręczniki i repetytoria. My wyszliśmy poza ten schemat i przygotowaliśmy FISZKI – oryginalną pomoc, która jest atrakcyjna zarówno w formie, jak i w treści.

Mały format, czyli nauka metodą fiszek

Zacznijmy od formy. Proponujemy, aby ósmoklasistów uczyć metodą fiszek – metodą, która uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych. O tym, na czym ona polega i dlaczego jest skuteczna, pisaliśmy już wielokrotnie – choćby tu czy tu. Zachęcam do zapoznania się treścią tych artykułów. Ale jest jedna zaleta, warta dodatkowego omówienia w kontekście ósmoklasistów: metoda fiszek świetnie sprawdza się u dzieci.

Dynamiczna i angażująca

Dzieci z reguły nie lubią poświęcać zbyt wiele czasu na naukę i – jak to dzieci – trudno im się zmotywować do spędzania długich godzin nad podręcznikami. Do tego lubią ruch i zabawę. Metoda fiszek rozwiązuje problem braku motywacji i bierze pod uwagę potrzebę ruchu. W jaki sposób? Otóż fiszki wraz z pudełkiem MEMOBOX można traktować jak połączenie gry planszowej z grą karcianą. MEMOBOX z kolorowymi przegródkami (gra planszowa) i systemem przekładania fiszek (gra karciana) wprowadza element grywalizacji. Dzięki temu nauka jest dynamiczna i zamienia się we wciągający quiz – dziecko chce sprawdzić jeszcze jedną fiszkę i jeszcze jedną… A za każdym razem, gdy przekłada fiszkę do kolejnej przegródki, odczuwa radość i satysfakcję. To właśnie takie małe postępy motywują do dalszej nauki.

Przy okazji

Co ważne z fiszek dziecko może uczyć się “przy okazji” – w wybranym miejscu i czasie, np. podczas przerw między lekcjami, w drodze do szkoły czy w poczekalni u ortodonty. Wystarczy wyjąć z kieszeni etui z fiszkami czy MEMOBOX z plecaka, przełożyć kilka fiszek i… słówka same wpadają do głowy. Prawda, że fiszki nie mają nic wspólnego ze żmudną nauką przy biurku z podręczników, notatek czy list?

Umożliwia autokorektę

Jest jeszcze jedna zaleta metody fiszek, rzadziej wymieniana, ale przy tej grupie wiekowej bardzo istotna. Otóż podczas nauki i powtórek dzieci same się sprawdzają. Dzięki autokorekcie dziecko przejmuje kontrolę nad procesem uczenia się – nabywa umiejętności regulowania przebiegu nauki i samodzielnej oceny jej efektów. Dodatkowo dziecko nie odczuwa stresu związanego z odpytywaniem, z byciem ocenianym przez nauczyciela czy rodzica. W ten sposób buduje poczucie własnej wartości, niezależnej od opinii innych.

Wielka treść, czyli wszystko w jednym tytule

Przejdźmy do treści. Kurs jest kompleksowy i obejmuje wszystkie zagadnienia, które trzeba opanować, aby zdać egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego (zgodnie z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej). Pod tym względem nie ma taryfy ulgowej. Zadbały o to autorka – Katarzyna Kmieć-Krzewniak oraz redaktorka prowadząca – Kinga Perczyńska (pisząca te słowa). Pani Katarzyna jest 👩🏻‍🎓 nauczycielką języka angielskiego i na co dzień prowadzi zajęcia przygotowujące do egzaminu ósmoklasisty. Posiada już doświadczenie w publikacjach skierowanych do młodzieży szkolnej – jest autorką zeszytu ćwiczeń leksykalno-gramatycznych Give me 5 ;-)

Fiszki i nagrania

Materiał niezbędny do egzaminu udało się rozmieścić na 500 fiszkach. Podzieliłyśmy go na cztery części. Pierwsza z nich jest najobszerniejsza i zawiera 200 słów i zwrotów z 14 obszarów tematycznych. Na każdej fiszce umieściłyśmy słówko lub zwrot oraz przykład użycia w zdaniu. Przykład posłużył nam również do “przemycenia” gramatyki. Notki umieszczone na fiszkach (a jest ich prawie 200!) obejmują gramatykę niezbędną na egzaminie ósmoklasisty. Pisane są z myślą o młodym odbiorcy – krótko i zrozumiale. Zagadnienia gramatyczne ułożyłyśmy tak, by uczeń zaczynał powtórkę od prostych tematów i – fiszka po fiszce – przechodził do coraz trudniejszych. Druga część to 100 fiszek z czasownikami frazowymi wraz z przykładami ich użycia w zdaniu. Trzecia część obejmuje 100 najbardziej przydatnych zwrotów konwersacyjnych, natomiast czwarta – 100 starannie wybranych pod kątem egzaminu sformułowań pisemnych. Na końcu każdej z czterech części znajdują się kolorowe fiszki z testami. Uznałyśmy, że testy to idealny sposób na utrwalenie zdobytej wiedzy, a zarazem – miły przerywnik w nauce.

 • egzamin ósmoklasisty słownictwo i gramatyka
 • egzamin ósmoklasisty czasowniki frazowe
 • egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego zwroty konwersacyjne
 • egzamin ósmoklasisty sformułowania pisemne
 • egzamin ósmoklasisty fiszki testowe

Ważną częścią kursu są nagrania mp3, czyli wersja audio papierowych fiszek. Hasła czytane są najpierw po polsku, a następnie – po angielsku z przerwą na powtórzenie. Hasła angielskie czyta native speaker, dzięki czemu dziecko osłucha się z poprawną brytyjską wymową. Ważne, żeby powtarzać słówka, zwroty i zdania na głos, tak żeby przyzwyczajać się do brzmienia własnego głosu w obcym języku.

MEMOBOX i plastikowe etui

Same fiszki to nie wszystko! Nieodzownym elementem nauki metodą fiszek jest pudełko MEMOBOX. Stanowi ono integralną część zestawu – dzięki temu dziecko od razu może zorganizować swoją naukę i powtórki. Praca z pudełkiem MEMOBOX nie jest trudna – wystarczy zapoznać się z opisem na boku pudełka, a jeśli to nie wystarczy – odsyłamy Was do tego artykułu. Do pudełka dołączyliśmy również dwie bonusowe zakładki – można używać ich według własnych potrzeb, np. do zaznaczania czy oddzielania fiszek. To nie wszystko! W zestawie jest jeszcze plastikowe etui, w którym mieści się około 20-30 fiszek. Czyli taka dzienna porcja wiedzy, w sam raz na raz 🙂

 • egzamin ósmoklasisty memobox
 • egzamin ósmoklasisty zakładki
 • egzamin ósmoklasity etui

Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego – dodatki w strefie online

Aby w pełni wykorzystać potencjał publikacji, trzeba sięgnąć po dodatki dostępne w strefie online. Uzupełniają one materiał zawarty na fiszkach i wprowadzają dodatkowe, atrakcyjne treści.

 • tabela czasowników nieregularnych

W strefie online można pobrać tabelę z najważniejszymi czasowników nieregularnych. Wiadomo – znajomość form czasowników nieregularnych to obowiązkowy punkt przygotowań do egzaminu.

 • kontrolna lista słówek

Do pobrania i wydrukowania jest też pełen wykaz słownictwa ze wszystkich 14 zakresów tematycznych obowiązujących na egzaminie. Wykaz obejmuje ponad 1300 słów, a przy każdym słówku znajduje się małe kwadratowe pole (checkbox). Uczeń zaznacza je, jeśli zna dane słowo. Słówka, których dziecko nie zna, najlepiej zapisać na samodzielnie przygotowanych fiszkach i dołożyć do fiszek, które już znajdują się w pudełku MEMOBOX. Można też umieścić je w osobnym, specjalnie do tego celu przeznaczonym pudełku. Akcesoria – zarówno czyste fiszki, jak i pudełka MEMOBOX, można kupić w naszym fiszkowym sklepie.

 • ćwiczenia ze znajomości środków językowych

Kolejnym dodatkiem w strefie online są ćwiczenia ze znajomości środków językowych: układanie fragmentów zdań, tłumaczenie fragmentów zdań, parafrazy (po 20 zdań z każdego typu). Są to typowe zadania “pod egzamin”. Ponieważ rzadko pojawiają się one w podręcznikach, gorąco zachęcamy do skorzystania z tego dodatku.

 • test końcowy

Czyli wielki finał 🙂 Test online to weryfikacja zdobytej wiedzy – do zrobienia po przerobieniu całego kursu.

 • tabela czasowników nieregularnych
 • egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego kontrolna lista słówek
 • ćwiczenia ze znajomości środków językowych

Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego – co jeszcze?

Gwarantujemy, że po opanowaniu materiału z fiszek i materiałów dodatkowych dziecko będzie świetnie przygotowane do egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego. Jest jeszcze jednak kilka zasad ogólnych, o których warto pamiętać, a które mogą “pogrążyć” nawet świetnie przygotowanego ucznia. O czym zatem pamiętać?

1. Trzeba dokładnie czytać polecenia.

2. Praca powinna być czytelna – szczególnie dotyczy to wypowiedzi pisemnej, gdzie trzeba pamiętać o wyglądzie tekstu, o tym by dzielić go na akapity.

3. Odpowiedzi powinny być logiczne i spójne.

A zatem – ósmoklasiści do FISZEK! A nam pozostaje już tylko trzymać kciuki – we keep our fingers crossed for you!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *