Prezent na Dzień Dziecka i Dzień Matki – podaruj swój czas

Prezent na dzień dziecka - wspólnie spędzony czas

Jeszcze niedawno świętowaliśmy Dzień Matki, już za chwilę Dzień Dziecka. Będzie okazja do świętowania, zabawy i … „ojej znowu” obdarowywania się prezentami. Zwłaszcza Dzień Dziecka „obciążony” jest ogromnymi oczekiwaniami. Po wpisaniu do przeglądarki hasła prezent na dzień dziecka otrzymałam 3 260 000 potencjalnych pomysłów na prezent dla dziecka… Koszmar – dla wielu z nas. Prezent kosztuje, nie tylko pieniądze, ale również czas, konieczny na dokonanie zakupu oraz m² – ile pluszaków, wózków i łóżeczek dla lalek, pociągów i piłek da się upchnąć w dziecięcym pokoiku?

Krótki żywot prezentów na Dzień Dziecka

Zauważyłam, że dzieci wcale nie cieszą się tak bardzo z zabawek, ile z samego momentu ich otrzymywania. Przy okazji wiosennego feng shui znalazłam pudełko Lego Friends – nieotwarte! Leżało sobie grzecznie na piramidzie gier planszowych i puzzli od imprezy urodzinowej sprzed kilku miesięcy. Słyszałam już opowieści wielu mam, że ich dzieci bardzo cieszą się w chwili wręczania im zabawek, ale później nawet się nimi nie bawią, tracą po prostu zainteresowanie po rozpakowaniu prezentu! Za to wizyta w kinie, choć minął od niej już prawie rok, nadal ekscytuje.

Zamiast prezentu podaruj czas

Czas jest dziś droższy od niejednego gadżetu na baterie, a czas spędzony z dzieckiem to już prawdziwy luksus. Istnieje niesamowita inicjatywa „Zeit statt Zeug”, po polsku „Czas Zamiast Rzeczy”, zachęcająca (w sześciu językach, w tym po polsku!) do rezygnacji z prezentów materialnych. Co w zamian? Ano, czego dusza zapragnie: wspólne majsterkowanie, spacery, gotowanie. Można też, a jakże, zajrzeć do zapomnianej skrzyni z zabawkami i pobawić się w stare gry planszowe (lub te zupełnie nowe;-) ) Wspólne przeżycia spajają bardziej niż przedmioty.

W Dniu Matki i w Dniu Dziecka zapakujmy do kosza kanapki z twarożkiem i szczypiorkiem, rzodkiewki, truskawki i pyszną lemoniadę z czarnego bzu, a do tego zestaw do badmintona, piłkę, gry karciane i zorganizujmy wspaniały piknik w „pięknych okolicznościach przyrody”. Na co komu prezenty???

2 komentarze

  • Sylwia pisze:

    Dziękuję za wspaniały i ważny artykuł, ja też jako dziecko wolałam kiedy Rodzice ofiarowywali mi czas niż zabawki. Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *