Pierwsza komunia – jak wyglądają przygotowania do ceremonii za granicą?

wnętrze kościoła
Pierwsza komunia za granicą

Pierwsza komunia za granicą – co kraj, to obyczaj

Maj, tradycyjny czas pierwszych komunii. Wyobraźcie sobie, że pierwsza komunia, a zwłaszcza przygotowania do niej, różnią się nieco w zależności od kraju. Jako że Polacy rozproszyli się po świecie, każdy z Was może zostać zaproszony do wzięcia udziału w niecodziennej uroczyści. Oto mały przegląd bazujący na opowieściach autochtonów oraz własnych, bardzo miłych przeżyciach.

Pierwsza komunia w Wielkiej Brytanii

Dzięki sporej polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii rodzice mają wybór, czy posłać dziecko do komunii w polskiej, czy też – w angielskiej parafii. Specyfika szkolnictwa angielskiego sprawia, że dzieci uczące się w szkołach katolickich są przygotowywane w szkole i idą ze swoją klasą. Nie ma egzaminów, jak to ma miejsce w polskich parafiach, sama uroczystość odbywa się bez wielkiej pompy. Nie ma zaleceń co do stroju, rodzice często wybierają po prostu szkolny mundurek. W Szkocji chłopcy zakładają kilty!

Oto kilka podstawowych zwrotów w języku angielskim

First Holy Communion – Pierwsza Komunia Święta

First Forgiveness – Pierwsza Spowiedź Święta

godparents – rodzice chrzestni

baptismal candle – świeca chrzcielna

Holy Trinity – Trójca Święta

Pierwsza komunia za granicą – Austria i Niemcy

Zacznę od siebie – w zeszłym roku Duża Mi przystąpiła do komunii w austriackiej parafii. Jako że dzieci modlitw uczą się na lekcjach religii, przygotowania do komunii obejmowały sprawy „duchowe”. Hasłem przewodnim było „Słowo”. Mnie najbardziej zaintrygowała pierwsza spowiedź: dzieci spisały swoje grzechy na kartkach i schowały do kopert, następnie odbyła się klasyczna spowiedź, a kartki „z grzechami” spalono uroczyście w przykościelnym ogrodzie. Inną ciekawostką była wizyta (przed komunią) dwóch pań z rady parafialnej. Odwiedzały one każde dziecko i przynosiły prezenty: różaniec, dziecięcą Biblię, obrazki, i dodawały otuchy przed tak ważnym wydarzeniem. W Austrii dzieci najczęściej przystępują do Komunii w albach, prezenty nie grają wielkiej roli. Po uroczystości w parafiach często oferowany jest mały poczęstunek „Agape” dla wszystkich uczestników, potem świętuje się wystawnym obiadem w gronie rodzinnym.

Dewiza niemieckiego kościoła katolickiego brzmi zapewne: „Kein Stress”. Przygotowania do pierwszej komunii wyglądają podobnie jak w Austrii, z tą różnicą, że często odchodzi się tam od sakramentu spowiedzi, żeby nie stresować niepotrzebnie dzieci. Komunia ma być radosnym świętem, i tak to na ogół wygląda w praktyce.

Pierwsza komunia w Hiszpanii

Oj, szkoda, że nie mam hiszpańskiego chrześniaka! W Hiszpanii chłopcy tradycyjnie idą do pierwszej komunii w marynarskich mundurkach! Mimo że moja hiszpańska znajoma obdzwoniła połowę rodziny, nie udało jej się ustalić pochodzenia tej militarnej tradycji.

Jestem ciekawa Waszych opowieści, czy uczestniczyliście już kiedyś w pierwszej komunii za granicą?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *