Materiały do nauki norweskiego – źródła internetowe

Dziewczyna uczy się w domu z pomocą źródeł internetowych
Photo by Vlada Karpovich on Pexels

Zazwyczaj kiedy rozpoczynamy przygodę z nowym językiem obcym, potrzebne są nam dwie rzeczy. Jakie? Motywacja i materiały do nauki. Motywacja zależy wyłącznie od Was (jeśli nie wiecie, jak się dobrze motywować, to sięgnijcie po te FISZKI). A jeśli chodzi o materiały – nawet do tak niszowego języka, jakim jest norweski – to tych na całe szczęście nie brakuje. Oczywiście my polecamy FISZKI 💙. Jednak naukę za pomocą FISZEK warto połączyć z pracą z innymi materiałami. Dziś opiszemy Wam najważniejsze norweskie strony internetowe, które pomogą Wam usystematyzować lub pogłębić wiedzę. Zapraszamy do zapoznania się z naszym norweskim niezbędnikiem językowym!

Materiały do nauki norweskiego – słowniki internetowe

LEXIN

Lexin to słownik wielojęzyczny, który na pewno będzie przydatny dla osób początkujących. Umożliwia wyszukiwanie haseł w ponad 19 kombinacjach językowych (w tym także norweski-polski). Jeśli natraficie na norweskie słowo, którego jeszcze nie znacie, Lexin pomoże Wam znaleźć jego polskie tłumaczenie. Ten słownik internetowy zawiera również nagrania wyszukiwanych haseł, dlatego będziecie mogli zarówno poszerzyć swój zasób słownictwa, jak i poćwiczyć prawidłową wymowę.

Ordbøkene (dawniej znany jako Bokmålsordboka og nynorskordboka)

Z tego słynnego słownika korzysta prawdopodobnie każdy miłośnik języka norweskiego. Witrynę administruje Uniwersytet w Bergen i Rada Języka Norweskiego (nor. Språkrådet). Obydwa podmioty dbają o poprawność zamieszczanych tam treści. Są one publikowane zarówno w bokmålu, jak i w nynorsku, czyli dwóch oficjalnych formach języka norweskiego. Należy też zaznaczyć, że słownik jest jednojęzyczny, co może stanowić wyzwanie dla osób początkujących. Zachęcamy jednak, aby się nie poddawać! Wyjaśnienia poszczególnych słów są krótkie i wielokrotnie wykorzystują synonimy wyszukiwanego hasła, co pomoże Wam wzbogacić zasób słownictwa. Dodatkowo do większości haseł dodano przykładowe zdania z wykorzystaniem konkretnego słowa, dzięki czemu nowego słownictwa uczycie się w kontekście. Ordbøkene to także wartościowe źródło pod kątem fleksji, ponieważ słownik ten zawiera bogate tabele odmian każdej części mowy.

NAOB, czyli Den Norske Akademis Ordbok

Słownik Akademii Norweskiej (nor. Den Norske Akademis Ordbok) to kolejny niezbędnik językowy, który cieszy się ogromną popularnością wśród osób uczących się języka norweskiego. Nad jego redakcją czuwa szereg prywatnych fundacji oraz norweskie Ministerstwo Kultury. Podobnie jak Ordbøkene jest to słownik jednojęzyczny, jednakże opracowano go wyłącznie w standardzie bokmål. Jego mocną stroną jest niezwykle bogaty zbiór połączeń idiomatycznych oraz czasowników frazowych, które są związane z wybranym przez Was hasłem. NAOB zawiera także liczne przykłady zdań, które pochodzą z materiałów autentycznych, tj. stworzonych z myślą o rodzimych użytkownikach języka. Możemy tam spotkać zarówno wycinki artykułów z najpopularniejszych norweskich gazet, jak i fragmenty sztuk teatralnych (nawet z XIX wieku!).

Materiały do nauki norweskiego – słownictwo

FISZKI GO, czyli aplikacja mobilna do nauki norweskiego

Jeśli jesteście zwolennikami nowych technologii, to polecamy Wam mobilną wersję naszych klasycznych FISZEK, czyli aplikację FISZKI GO. Jest ona przeznaczona do użytku na smartfonach i tabletach z systemem Android oraz na iPhone’ach i iPadach. Aplikacja pozwala na pracę w trzech trybach: Nauka, Przeglądanie i Słuchanie. Pozwala także na planowanie nauki i obserwowanie postępów (które są zapisywane i synchronizowane na różnych urządzeniach). Z pomocą tej aplikacji opanujecie podstawy norweskiego.

Bildetema – słownik obrazkowy

Angażowanie wielu zmysłów podczas nauki to skuteczna metoda na przyswajanie nowego słownictwa. Z tego powodu polecamy słowniki obrazkowe, a jednym z nich jest Bildetema. Znajdziecie tam aż 31 tematycznych lekcji, dzięki którym poznacie nowe słowa z zakresu m.in. rodziny, zdrowia, sportu czy mody. Podczas korzystania z Bildetema angażujecie nie tylko zmysł wzroku, ale również zmysł słuchu. Po kliknięciu na wybrane hasło usłyszycie nagranie z jego poprawną wymową. Słownik został opracowany zarówno w bokmålu, jak i w nynorsku. To od Was zależy, który wariant języka norweskiego wybierzecie. A może skusicie się na oba?

Norwegian on the Web oraz Norwegian on the Web 2

Norwegian on the Web to kompleksowe kursy internetowe opracowane przez zespół specjalistów z Norweskiego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego (nor. Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet, w skrócie NTNU). Materiały do nauki norweskiego udostępniane przez NTNU obejmują zagadnienia z poziomu A1/A2 (Norwegian on the Web) oraz B1 (Norwegian on the Web 2). Lekcje zawierają kilka komponentów. Znajdziemy w nich m.in. tematyczne teksty z nagraniami, wyjaśnienia zagadnień gramatycznych, wskazówki dotyczące norweskiej wymowy oraz listy słówek w kolejności alfabetycznej. Uprzedzamy jednak, że kurs na poziomie A1/A2 został opracowany w języku angielskim, a materiały na poziomie B1 są już całkowicie norweskojęzyczne.

Materiały do nauki norweskiego – gramatyka

Grammatikk.com

Strona grammatikk.com to skarbnica wiedzy gramatycznej. Znajdziecie tam wyjaśnienia najpopularniejszych zagadnień z zakresu norweskiej gramatyki. Niektóre materiały zostały opracowane w języku angielskim, jednakże większość z nich napisano po norwesku. Ale bez obaw – autor strony (nauczyciel akademicki z wieloletnim doświadczeniem w nauczaniu języka norweskiego jako języka obcego) zadbał o to, aby wszystkie treści zostały przekazane za pomocą prostego słownictwa i bez zbędnych komplikacji. W ramach utrwalenia zachęcamy do rozwiązywania ćwiczeń gramatycznych, które znajdziecie w zakładce grammatikk-driller.

Materiały do nauki norweskiego – dla ambitnych

Jeśli poziom początkujący już za Wami i chcecie poszerzyć Waszą wiedzę, to polecamy Wam te dwa źródła.

Rada Języka Norweskiego Språkrådet

Språkrådet to oficjalna instytucja, która ma podobny status i autorytet jak nasza rodzima Rada Języka Polskiego. Organ ten udziela opinii i porad w kwestiach związanych z użyciem języka norweskiego i właśnie tego typu treści znajdziecie na jego stronie internetowej. Czasem nawet sami Norwegowie szukają tam rozwiązań swoich językowych dylematów. Trzeba więc przygotować się na to, że zawartość owej witryny będzie skupiała się na szczegółowych analizach konkretnych zagadnień (takich jak np. język inkluzywny, język formalny oraz prawidłowy zapis nazw instytucji państwowych). Przedstawiciele Språkrådet odpowiadają również na pytania językowe nadesłane przez użytkowników, a baza odpowiedzi znajduje się tutaj.

55 norweskich dialektów – nagrania

O norweskich dialektach opowiadaliśmy już na naszym blogu w tym wpisie. Jeśli jednak chcecie doświadczyć norweskiego zróżnicowania językowego w praktyce, to wspomniany już uniwersytet NTNU daje Wam taką możliwość. Projekt “Nordavinden og sola” to zbiór nagrań 55 osób, które czytają ten sam tekst, lecz każda z nich używa przy tym swojego rodzimego dialektu. Dzięki temu każde nagranie brzmi nieco inaczej. Zachęcamy, aby jak najczęściej osłuchiwać się z różnymi wariantami języka norweskiego. Być może któryś norweski dialekt skradnie Wasze serce do tego stopnia, że zechcecie się go nauczyć?

Mamy nadzieję, że wymienione źródła okażą się dla Was pomocne w Waszej przygodzie z językiem norweskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *