Język koreański – łatwy czy trudny?

Korea Południowa

Jeżeli chodzi Wam po głowie nauka koreańskiego, to z pewnością zastanawiacie się, czy jest to język łatwy, czy trudny. To zależy od wielu czynników. Nauka języka jest kwestią indywidualną – podobnie jak trudności, które każdy z nas może napotkać w procesie nauki. Jako że mamy doświadczenie w nauczaniu koreańskiego, to wiemy, jakie wyzwania stoją przed tymi, którzy chcą opanować ten język. Poniżej przedstawimy Wam najważniejsze z nich. Z tego artykułu dowiecie się także, co sprawia, że język koreański bywa prosty i przyjemny.

Nauka koreańskiego – co przyjdzie Wam łatwo?

Prosty alfabet, czyli hangul

Nauka koreańskiego ma duży plus. Jest nim niewątpliwie najprostszy alfabet świata – hangul. Podstaw hangula można nauczyć się już w godzinę! I od razu rozwiejemy obawy tych, którzy dopiero niedawno zainteresowali się językiem koreańskim i mają przeświadczenie, że nauka tego języka wymaga opanowywania znaków chińskich. Nic z tych rzeczy! Alfabet koreański powstał w 1443 roku i składa się ze spółgłosek oraz samogłosek złożonych z prostych figur geometrycznych. Nawet jeśli ktoś pierwszy raz widzi hangul, z pewnością rozpozna kształty kółek, kwadratów, kresek. Nie ma więc potrzeby nauki znaków chińskich, jak w przypadku np. kanji w języku japońskim. I chociaż niektórzy decydują się na naukę znaków chińskich równolegle z nauką koreańskiego, to wiedzcie, że możecie perfekcyjnie opanować koreański bez znajomości choćby jednego chińskiego znaku.

Brak nauki tonów

Jeżeli chcecie się uczyć języka azjatyckiego, ale przeraża Was wizja nauki modulacji głosu, czyli opanowywania tonów, to mamy dobrą wiadomość. Koreański nie jest językiem tonalnym, w którym zmiana modulacji głosu ma wpływ na znaczenie słów (jak ma to miejsce w przypadku mandaryńskiego, tajskiego czy wietnamskiego). To spore ułatwienie!

Zapożyczenia z języka angielskiego

Początkujący będą zdziwieni, jak wiele koreańskich słów są w stanie zrozumieć bez jakiegokolwiek doświadczenia w nauce tego egzotycznego języka. Czy jesteście w stanie zgadnąć, co znaczy 펜 (pen) lub 비타민 (bitamin)? Tak, słowa te oznaczają odpowiednio „długopis” oraz „witamina”. Z racji tego, że we współczesnym koreańskim jest wiele zapożyczeń z języka angielskiego, bardzo dużo słów zapamiętacie z łatwością. Należy tu dodać, że w języku koreańskim istnieją też zapożyczenia z innych języków europejskich, na przykład z niemieckiego czy z portugalskiego.

Prosta odmiana czasownika

W języku koreańskim nie odmieniamy czasownika przez osoby, liczbę czy rodzaje. Pod tym względem koreański jest łatwiejszy od francuskiego, niemieckiego, a nawet – angielskiego. Natomiast formy czasowników różnią się w zależności od czasu, stopnia formalności i honoryfikatywności.

Prosta liczba mnoga

Ox – oxen, fish – fish, octopus – octopi, ale woman – women… Jeżeli dostajecie zawrotów głowy, gdy uczycie się rzeczowników w liczbie mnogiej w innych językach, to wybór koreańskiego może być dla Was strzałem w dziesiątkę. W języku koreańskim, mimo istnienia końcówki –들, tworzącej liczbę mnogą, formy rzeczownika w liczbie pojedynczej i mnogiej są przeważnie identyczne. Przykładowo: 개 może oznaczać „pies” w zdaniu: „Mam psa”, ale „psy” w zdaniu: „Mam dwa psy”. I to pomimo braku jakichkolwiek modyfikacji tego rzeczownika!

Nauka koreańskiego – co może sprawić trudność?

Ogrom słów

Szacuje się, że koreański to język o największej liczbie słów na świecie. Jest tak między innymi dlatego, że obok słów rodzimych stosuje się również wiele słów pochodzenia chińskiego oraz angielskiego. Ponadto Koreańczycy mogą się pochwalić wieloma słowami, dla których próżno szukać idealnego tłumaczenia na polski. Są to słowa, które dotyczą między innymi ich stylu życia, kultury czy mentalności. Dodatkowo niemal każdy wyraz w języku koreańskim posiada synonim. Różnice między słowami bliskoznacznymi należy znać, aby używać ich w poprawnym kontekście, gdyż w większości nie mogą być one stosowane zamiennie. Jest to problem, z którym borykać się będą głównie osoby na poziomie średnio zaawansowanym i zaawansowanym.

Wymowa

Hangul jest prosty, co nie znaczy, że wymawianie go w poprawny sposób przyjdzie nam z dużą łatwością. Na początku może pojawić się problem z odróżnianiem spółgłosek podwójnych od przydechowych czy z opanowaniem dyftongów. Nie bez powodu istnieje co najmniej kilka systemów transkrypcji hangula na alfabet łaciński. Lingwiści dwoją się i troją, aby wyrazić charakterystyczne dla koreańskiego głoski w znanym nam zapisie. Tylko poprzez stałe osłuchiwanie się z językiem i systematyczną pracę możemy doskonalić swoją wymowę. Dlatego tak ważne jest odsłuchiwanie nagrań i powtarzanie po lektorze – czy to podczas korzystania z podręcznika, czy podczas nauki z fiszek.

Nauka koreańskiego – szyk zdania

W języku koreańskim spory problem stanowi nienaturalny dla Polaków szyk zdania: podmiot–dopełnienie–orzeczenie. Z racji tego, że orzeczenie znajduje się na końcu zdania, osobom początkującym może sprawiać trudność składanie dłuższych wypowiedzi. Przykładowo zdanie: „Założyłam bluzkę, którą otrzymałam wczoraj od mamy” po koreańsku będzie brzmieć następująco: „Wczoraj od mamy otrzymaną bluzkę założyłam”.

Honoryfikatywność

Jak w większości języków, również i koreański, którego używamy podczas rozmowy oficjalnej, będzie się różnił od zwykłej pogawędki z przyjacielem. Jednak koreański idzie o krok dalej, gdyż ma szeroko rozwinięty system honoryfikatywny. Istnieje system honoryfikatywności względem podmiotu (czyli będziemy z szacunkiem wypowiadać się na temat pewnej osoby ze względu na jej wysoki status). Istnieje też system honoryfikatywności względem odbiorcy (czyli będziemy dostosowywać mowę do osoby, do której się zwracamy, mając na uwadze jej status).

Dlatego też na początku, mimo znajomości wielu słów, możecie spotkać się z trudnościami w rozumieniu wypowiedzi w zdywersyfikowanych kontekstach. Będą się one bowiem różnić końcówkami czasowników i doborem słownictwa. Przykładowo w zdaniach: „Ja jem” i „Mój szef je” mogą zostać użyte zupełnie inne czasowniki oznaczające „jeść”. Nawet jeśli obie wypowiedzi będą miały miejsce w ciągu tej samej rozmowy z tym samym odbiorcą! Możecie też nie wiedzieć, jak zwracać się do poszczególnych osób, tak aby brzmieć wystarczająco grzecznie, a zarazem naturalnie.

Nauka koreańskiego – dwa systemy liczbowe

Po koreańsku musicie nauczyć się liczyć… dwa razy! Dlaczego? Ponieważ istnieją dwa systemy liczbowe – rodzimy oraz sinokoreański (pochodzący z języka chińskiego). Dodatkowo, powinniście zapamiętać, którego systemu używać w poszczególnych sytuacjach. Dla przykładu: przy podawaniu godziny, użyjemy systemu rodzimego, ale przy podawaniu minut – sinokoreańskiego.

Klasyfikatory

Kolejną “ciekawostką” są tzw. klasyfikatory. Są to jednostki, którymi będziemy się posługiwać, by wyrazić liczbę sztuk, osób czy przedmiotów. Przykładowo: ludzi policzymy, używając 명 lub jego honoryfikatywnej wersji 분, zwierzęta będziemy liczyć z klasyfikatorem 마리, ubrania przy użyciu 벌, porcje napoju za pomocą 잔, i tak dalej.

Nauka koreańskiego – łatwa czy trudna?

Koreański, jak każdy język, ma swoje łatwe i trudne aspekty. Na początku koreański zadziwia swoją odmiennością, równocześnie jednak nigdy nie przestaje zaskakiwać i ciekawić. Można jednak z pewnością obalić mit, że jest to język niemożliwy do opanowania. Z odrobiną cierpliwości i zapału, a także – konsekwencji, można nauczyć się tego pięknego języka. Największym wyzwaniem w nauce języka obcego jest nie tyle jego stopień trudności czy odmienność od naszego języka rodzimego, co narzucenie sobie dyscypliny systematycznej pracy własnej. Czyli: codzienna nauka, regularne powtórki i masa praktyki! Jeśli tylko sumiennie podchodzimy do nauki, to wszystkie inne trudności da się łatwo przezwyciężyć – oczywiście, jeśli tylko tego chcemy.

Nie jest to jednak łatwe zadanie, gdyż brakuje polskojęzycznych materiałów do nauki. My gorąco polecamy Wam FISZKI – STARTER. To kompleksowy kurs podstawowego słownictwa i gramatyki dla początkujących. Więcej o tym tytule przeczytacie tu. A jeśli interesuje Was koreański dla Polaków i szukacie dobrego mentora, to zapraszamy Was na nasze konto, na którym codziennie Was wspieramy i odpowiadamy na Wasze pytania odnośnie do koreańskiego. Dzielimy się także wartościową wiedzą w postaci codziennego kontentu i materiałów do nauki. Koniecznie wpadnijcie do nas – jesteśmy dostępni codziennie na Instagramie @ jezykkoreanski, Twitterze @ koreanskizmells oraz TikToku @ koreanskizmells z masą ciekawych informacji, wskazówek, aktywności, rad i zadań! 안녕! Zatem: czy język koreański jest trudny? Z takimi pomocami i takim wsparciem – nie 😊.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *