Warzywa po niemiecku – słówka i quiz

Warzywa - papryka
Photo by Nick Fewings on Unsplash

Na naszym blogu znajdziecie już wpis o owocach po niemiecku. Dziś poszerzamy tę serię artykułów o kolejny temat. Przygotowałam dla Was listę podstawowych słówek (poziomy A1 i A2) oraz quiz, który sprawdzi Waszą wiedzę. Jeśli chcecie poznać warzywa po niemiecku, to przede wszystkim znajdźcie skuteczny sposób na naukę. My polecamy metodę fiszek, czyli zapamiętywanie słówek z dwustronnych kartoników i powtórki z pudełkiem MEMOBOX. O metodzie przeczytacie tu. O tym, jak tworzyć własne fiszki, piszemy tu. Natomiast tego, w czym tkwi sekret pudełka z pięcioma przekładkami, dowiecie się tu. Gdybyście potrzebowali akcesoriów do nauki, to wszystkie niezbędne pomoce znajdziecie w naszym fiszkowym sklepie.

3 rady zanim zaczniecie

Poniżej ⬇️ znajdziecie listę z z nazwami warzyw po niemiecku. Zanim jednak sięgniecie po fiszki, żeby zapisać nowe słówka, mam dla Was kilka wskazówek (a dokładnie – trzy).

💡 Zapisujcie jedno słówko na jednej fiszce

Dobrą praktyką jest dopisanie przykładu, ewentualnie dodanie rysunku, żeby łatwiej było zapamiętać dane hasło (przy warzywach nie będzie to chyba trudne zadanie).

💡 Zapisujcie rzeczowniki z rodzajnikami

Z pewnością to wiecie, ale na wszelki wypadek przypomnę, że w języku niemieckim zapamiętujemy rzeczowniki wraz z rodzajnikiem – der, die lub das. Trudność polega na tym, że rodzaj danego rzeczownika po niemiecku nie zawsze pokrywa się z rodzajem w języku polskim. Przykładowo: w języku polskim pomidor jest rodzaju męskiego, natomiast w języku niemieckim – rodzaju żeńskiego (die Tomate). I tu zdradzę Wam mój trik na zapamiętywanie rodzajników. Mam pewien stały kod kolorów, którym posługuję się przy zapisywaniu niemieckich rzeczowników. I tak: kolorem niebieskim zapisuję rzeczowniki rodzaju męskiego, czerwonym – żeńskiego, zielonym – nijakiego, a brązowym – liczbę mnogą. Ponieważ jestem wzrokowcem, to pamiętam kolor danego słowa i automatycznie wiem, jakiego jest rodzaju. Oczywiście możecie ustalić swój kod kolorystyczny. Zapisując warzywa po niemiecku, możecie też korzystać z jednego koloru pisaka, a kolorowymi markerami zakreślać poszczególne słowa lub tylko rodzajniki.

💡 Zapisujcie liczbę mnogą rzeczowników

Liczba mnoga w języku niemieckim nie jest oczywista, nie tworzy się jej według jednego schematu (jak na przykład w językach angielskim czy hiszpańskim). Szczególnie na początku nauki lepiej od razu zapamiętać liczbę mnogą niż potem, nie mając jeszcze wyczucia, samemu ją wymyślać: die Pilze? A może jednak die Pilzen 🤔

Warzywa po niemiecku – słówka

Wybrałam dla Was najważniejsze warzywa, takie które z pewnością pojawią się na początku Waszej nauki. Oczywiście podaję rodzajnik i liczbę mnogą – pamiętajcie, żeby ich też się nauczyć!

Zaczynimy od niby prostego słowa warzywa. A czemu “niby” prostego? Bo po niemiecku powiemy das Gemüse. Czyli użyjemy liczby pojedynczej, co w zdaniu będzie miało taką gramatyczną implikację: Gemüse ist gesund. Tu akurat nie użyjemy rodzajnika, ponieważ mówimy o rzeczowniku bliżej nieokreślonym (warzywa jako takie). A teraz lecimy z pozostałymi słówkami:

 • die Gurke / die Gurken – ogórek / ogórki
 • die Tomate / die Tomaten – pomidor / pomidory
 • der Paprika / die Paprikas – papryka / papryki 👁️ poprawna forma to również die Paprika
 • die Kartoffel / die Kartoffeln – ziemniak / ziemniaki
 • die Karotte / die Karotten – marchewka / marchewki 👁️ Możecie równie często spotkać się ze słowem die Möhre / die Möhren (to synonimy, nie ma między nimi różnicy).
 • der Salat – sałata 👁️ Aby powiedzieć główka sałaty, należy użyć takiej konstrukcji: ein Kopf Salat. Analogicznie dwie główki sałaty to zwei Köpfe Salat itd.
 • die Zwiebel / die Zwiebeln – cebula / cebule
 • die Rübe / die Rüben – burak / buraki
 • der Kohl – kapusta 👁️ Aby wyrazić liczbę mnogą, posługujemy się główkami (jak przy sałacie).
 • der Blumenkohl – kalafior 👁️ Tu też posłużymy się główkami i powiemy: zwei Köpfe Blumenkohl.
 • die Zucchini / die Zucchini – cukinia / cukinie 👁️ Możecie też spotkać się z liczbą mnogą die Zucchinis.
 • die Aubergine / die Auberginen – bakłażan / bakłażany 👁️ Uwaga na wymowę: [obɛr​ˈʒiːnə]
 • das Radieschen / die Radieschen – rzodkiewka / rzodkiewki
 • der Knoblauch – czosnek
 • der Mais – kukurydza
 • die Bohnen – fasola
 • der Pilz / die Pilze – grzyb / grzyby
 • der Champignon / die Champignons – pieczarka / pieczarki 👁️Uwaga na wymowę: [`ʃampinjɔŋ]

Te słówka w większości pochodzą z poziomów 1 i 2 kursu Słownictwo. Jeśli nie macie zapału do tworzenia własnych fiszek, to może właśnie gotowe zestawy okażą się strzałem w dziesiątkę 😌 Sami oceńcie, co Wam najbardziej pasuje.

Warzywa po niemiecku – quiz

A teraz pora na mały sprawdzian Waszej nowo zdobytej wiedzy. Od razu zdradzę, że będziemy sprawdzać nie tylko znajomość samych słówek, lecz także rodzajników i liczby mnogiej.

1. 
Wskaż poprawny rodzajnik dla słowa "Pilz".

2. 
Wskaż synonim do słowa "die Karotte".

3. 
Które słowo oznacza "kalafior"?

4. 
Co oznacza słowo "der Knoblauch"?

5. 
Jak powiesz "zupa fasolowa"?

6. 
Podaj liczbę mnogą do słowa "das Radieschen".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *