2 zwroty, którymi zaskoczysz każdego obcokrajowca

Yellow and Pink Bugs

Na pewno znacie wszystkie tzw. podstawowe zwroty po angielsku, wielu z Was zna je także w innych językach. Ale czasem okazuje się, że znajomość zwrotów nietypowych też może się przydać. Jeśli nie do rozwiązania jakiegoś problemu, to przynajmniej dla rozbawienia rozmówców – a tu już ogromny krok w dobrym kierunku. W ten sposób można przełamać wiele barier i oswoić język obcy za granicą. Podróże kształcą – czasami rozmaite słówka i zwroty można wykorzystać w ciekawy sposób 🙂 Oto historia jednego z naszych redakcyjnych kolegów:

Na moim piętrze w akademiku mieszkały (między innymi) Włoszka i Francuzka, które doskonale porozumiewały się między sobą w języku francuskim. Mieszkaliśmy tam już od kilku miesięcy i obie dobrze wiedziały, że nie znam tego języka. W pewnym momencie, dla żartu, włączyłem się do ich swobodnej rozmowy (nie mając pojęcia, o czym mówią) przy pomocy francuskiego zwrotu, poznanego kiedyś zupełnie przypadkiem:
– Tu as raison! (Masz rację!)
Kompletnie zaskoczona Włoszka wykrzyknęła z przerażeniem (już nie pamiętam w jakim języku, ale pytanie zrozumiałem):
– To ty znasz francuski?!!!
Wtedy rzuciłem drugi zwrot (więcej naprawdę nie znałem):
– Tu exagères! (Przesadzasz!)
Mina obu koleżanek – bezcenna…
Od tego momentu uczę się tych dwóch zwrotów w różnych językach – na wszelki wypadek…

A może kiedyś i Wam się one przydadzą? Zawsze miło jest kogoś zaskoczyć… Oto wspomniane przez naszego kolegę, dwa bardzo przydatne zwroty po angielsku, włosku niemiecku, hiszpańsku i rosyjsku:

angielski – You’re right! / You’re exaggerating!
włoski – Hai ragione! / Sei esagerato! (do kobiety: Sei esagerata!)
niemiecki – Du hast Recht! / Du übertreibst!
hiszpański – Tienes razón! / Tú exageras!
rosyjski – Ty praw! (do kobiety: Ty prawa!) / Ty prieuwieliciwajesz!

Możecie podzielić się z nami tymi zwrotami w innych językach – jesteśmy ciekawi, jak brzmią np. po węgiersku, arabsku czy fińsku. A może znacie też inne słówka i zwroty, którymi udało się Wam zaskoczyć Waszych rozmówców za granicą? Piszcie – jesteśmy naprawdę ciekawi!

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *