Niech się święci… Europejski Dzień Języków!

EDL

A cóż to za nowe święto? Kto je obchodzi? Kiedy? Po co?

Po pierwsze, wcale nie nowe, bo uchwalone przez Radę Europy już w 2001 roku, ale – jak się okazuje – jeszcze niezbyt rozpowszechnione, bo kogokolwiek bym nie zapytała, robi „wielkie oczy”. Każdego roku, 26 września, w 47 europejskich krajach zrzeszonych w Radzie Europy świętuje się językową różnorodność. Cóż, wiadomo, że Europejski Dzień Języków nie ma takiej siły rażenia jak choćby Walentynki, ma za to swoje cele i aktywizuje ludzi z różnych obszarów językowych do działania i uczestnictwa we wszelkiego rodzaju inicjatywach popularyzujących naukę języków obcych.

Europejski Dzień Języków – idea

Europejski Dzień Języków nie jest świętem dla samego świętowania – towarzyszy mu ważne przesłanie. Ma ono na celu uświadomienie Europejczykom różnorodności językowej, w jakiej żyją, oraz popularyzację nauki języków obcych. Wspaniałe dziedzictwo językowe Europy zasługuje na rozpowszechnienie, dlatego też największy nacisk kładzie się na tzw. lifelong learning, czyli rozwijanie konkretnych umiejętności przez całe życie. Najwięcej uwagi poświęca się pozaszkolnym formom edukacji językowej, warsztatom, projektom interdyscyplinarnym, przedstawieniom teatralnym, grom i zabawom.

Europejski Dzień Języków – lokalnie

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wydarzeniach tego dnia, zajrzyj tutaj.

Każdy może zorganizować swój Europejski Dzień Języków! Na własnym podwórku, w szkole, w firmie, nawet na balkonie. Organizatorzy udzielają wsparcia merytorycznego oraz wysyłają drobne upominki, które mogą posłużyć np. jako nagrody w konkursach. Impreza będzie również rozpropagowana na portalu internetowym EDJ i ulotkach.

Pamiętajmy, że połowa ludności świata jest dwu- lub wielojęzyczna. W wielu ogłoszeniach o pracę wymaga się od kandydatów, oprócz znajomości języka angielskiego, znajomości dodatkowego języka obcego. Warto zatem poszukać w tym dniu inspiracji i spróbować czegoś nowego, a nuż okaże się, że w Twojej firmie potrzebny jest specjalista posługujący się językiem norweskim… A może – jeśli zawsze fascynowała Cię Japonia – wybierzesz się na warsztaty robienia sushi i japońskiej kaligrafii?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *