Jak szybko się uczyć i zapamiętywać? (radzi S. Leitner)

Książka Naucz się uczyć Sebastian Leitner

Jak szybko się uczyć i trwale zapamiętywać duże porcje materiału? Sprawdź, co ma do powiedzenia na ten temat Sebastian Leitner, twórca systematyki psychodydaktycznej, na której bazuje metoda fiszek, którą nasze wydawnictwo propaguje już od 2003 roku!

W poradniku „Naucz się uczyć” Leitner zgłębia tajniki metody bazującej na nauce z kartoteki. W dzisiejszym wpisie znajdziesz małą próbkę tego, czego się dowiesz z poradnika, i poznasz najważniejsze zasady, którymi z pewnością warto się kierować podczas nauki.

Uczenie się na pamięć – nie takie straszne?

Uczenie się na pamięć nie kojarzy się z niczym pozytywnym, prawda? Tymczasem Sebastian Leitner przekonuje, że:

Uczenie się na pamięć nie jest takim strasznym diabłem, jak je malują. Różni się od innych typów uczenia efektem nauki, jakim jest znajomość czegoś na pamięć. Zła może być tylko metoda, która prowadzi do tego celu, jeśli wymaga zbyt wiele czasu, nerwów i wysiłku.

Daty historyczne, wzory matematyczne, słówka z angielskiego – czy nam się to podoba czy nie, niektórych rzeczy po prostu trzeba się nauczyć na pamięć. I dopóki robimy to mądrze i efektywnie – nie ma w tym absolutnie nic złego!

Jak szybko się uczyć i zapamiętywać?

Metoda fiszek do szybkiego zapamiętywania wykorzystuje dwa podstawowe narzędzia:

1. fiszki – czyli dwustronne kartoniki, na których umieszczasz niewielkie porcje materiału do zapamiętania („pytanie” na awersie, „odpowiedź” na rewersie),

2. kartotekę autodydaktyczną – czyli pudełko z przegródkami do nauki i powtórek (MEMOBOX®).

Ten krótki film przybliży Ci metodę fiszek:

Pamiętaj, że same fiszki to nie wszystko – żeby szybko i trwale zapamiętać materiał, użyj pudełka MEMOBOX®. Dzięki niemu radykalnie ograniczysz niepotrzebne powtórki. Trudniejszy materiał będziesz powtarzać odpowiednio często, by go zapamiętać, a łatwiejszy – na tyle rzadko, żeby go nie zapomnieć. Więcej o zaletach pudełka MEMOBOX® przeczytasz tu. Natomiast szczegółowy opis, jak prawidłowo się z nim uczyć, znajdziesz tu.

Jak się motywować do nauki?

Już samo to, że znajdziesz dla siebie najlepszą metodę, sprawi, że będzie Ci się po prostu chciało uczyć. Dlaczego? Bo bardzo szybko zauważysz postępy! Niezależnie od tego, na jaką metodę nauki się zdecydujesz, pamiętaj, że bardzo dużo zależy przede wszystkim od Twojego nastawienia. Dostrzegaj swoje sukcesy i nie szczędź sobie pochwał! Posłuchaj się Sebastiana Leitnera 🙂

Samochwalstwo z pewnością nie jest złe, gdy stosuje się je w tym celu, by systematycznie wzmacniać własne wysiłki w uczeniu się. To jedyna prawdziwa nagroda, którą my sami możemy sobie dać i nie powinniśmy jej sobie szczędzić. Jeśli chcemy skutecznie się uczyć, to obdarowujmy się sami pochwałami – po każdym małym i zakończonym powodzeniem kroku w przyswajaniu wiedzy.

Jeśli uczysz się do sesji, przeczytaj ten artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *