Jak szybko się uczyć i zapamiętywać? (radzi S. Leitner)

jak szybko się uczyć

Jak szybko się uczyć i trwale zapamiętywać duże porcje materiału? Sprawdź, co ma do powiedzenia na ten temat Sebastian Leitner, twórca systematyki psychodydaktycznej, na której bazuje metoda fiszek, którą nasze wydawnictwo propaguje już od ponad 16 lat!

W poradniku „Naucz się uczyć” Leitner zgłębia tajniki metody bazującej na nauce z kartoteki. W dzisiejszym wpisie znajdziesz małą próbkę tego, czego się dowiesz z poradnika, i poznasz najważniejsze zasady, którymi warto się kierować podczas nauki.

Uczenie się na pamięć – nie takie straszne?

Uczenie się na pamięć nie kojarzy się z niczym pozytywnym, prawda? Tymczasem Sebastian Leitner przekonuje, że:

Uczenie się na pamięć nie jest takim strasznym diabłem, jak je malują. Różni się od innych typów uczenia efektem nauki, jakim jest znajomość czegoś na pamięć. Zła może być tylko metoda, która prowadzi do tego celu, jeśli wymaga zbyt wiele czasu, nerwów i wysiłku.

Daty historyczne, wzory matematyczne, słówka z angielskiego – czy nam się to podoba czy nie, niektórych rzeczy po prostu trzeba się nauczyć na pamięć. I dopóki robimy to mądrze i efektywnie – nie ma w tym absolutnie nic złego!

Jak szybko się uczyć i zapamiętywać?

Metoda fiszek do szybkiego zapamiętywania wykorzystuje dwa podstawowe narzędzia:

1. fiszki – czyli dwustronne kartoniki, na których umieszczasz niewielkie porcje materiału do zapamiętania („pytanie” na awersie, „odpowiedź” na rewersie),

jak szybko sie uczyc fiszki

2. kartotekę autodydaktyczną – czyli pudełko do nauki (MEMOBOX), które pozwala samodzielnie przeprowadzić odpowiednią liczbę powtórek.

jak szybko zapamietac duza porcje materialu

Zobacz, jak się uczyć metodą fiszek:

Nie jesteś pewien, czy to zadziała? Najłatwiej będzie Ci się przekonać na własnej skórze! Żeby wypróbować metodę fiszek możesz skorzystać z gotowych fiszek do druku, które udostępniamy na blogu, albo – jeszcze lepiej – stworzyć swoje własne.

Pamiętaj, że same fiszki to nie wszystko – żeby szybko i trwale zapamiętać materiał, użyj pudełka z przegródkami. Dzięki niemu radykalnie ograniczysz niepotrzebne powtórki. Trudniejszy materiał będziesz powtarzać odpowiednio często, by go zapamiętać, a łatwiejszy – na tyle rzadko, żeby go nie zapomnieć.

Jak się motywować do nauki?

Już samo to, że znajdziesz dla siebie najlepszą metodę, sprawi, że będzie Ci się po prostu chciało uczyć. Dlaczego? Bo bardzo szybko zauważysz postępy! Niezależnie od tego, na jaką metodę nauki się zdecydujesz, pamiętaj, że bardzo dużo zależy od Twojego nastawienia. Dostrzegaj swoje sukcesy i nie szczędź sobie pochwał! Posłuchaj się Sebastiana Leitnera 🙂

Samochwalstwo z pewnością nie jest złe, gdy stosuje się je w tym celu, by systematycznie wzmacniać własne wysiłki w uczeniu się. To jedyna prawdziwa nagroda, którą my sami możemy sobie dać i nie powinniśmy jej sobie szczędzić. Jeśli chcemy skutecznie się uczyć, to obdarowujmy się sami pochwałami – po każdym małym i zakończonym powodzeniem kroku w przyswajaniu wiedzy.

Przeczytaj też: