Jak nie zapomnieć języka obcego? Sprawdzone sposoby na językowy trening

dziewczyna podczas treningu

Czy z nauką języka jest jak z jazdą na rowerze? Czy „tego się nigdy nie zapomina”? Niestety – skończenie kursu językowego, otrzymanie certyfikatu, a nawet ukończenie studiów filologicznych wcale nie zagwarantują nam utrzymania wysokiego poziomu języka obcego przez kolejne lata. Rzeczywistość jest okrutna – gdy nie używamy języka obcego, jego znajomość stopniowo zanika. Jak temu zapobiec i nie zapomnieć języka?

Sprawa nie jest jednak beznadziejna. Z nauką języka jest jednak trochę jak z ćwiczeniami fizycznymi. Kiedy przestajemy ćwiczyć mięśnie brzucha, szybko zaczyna nam rosnąć „oponka”, ale jeżeli mięśnie były już kiedyś silne, łatwiej je ponownie wyćwiczyć po dłuższej przerwie (niż gdybyśmy musieli zaczynać od początku). Bez regularnej „gimnastyki” biegłość językowa również powoli zanika, ale często wystarczy tylko kilka tygodni, a nawet dni, by „odświeżyć” naszą znajomość języka i powrócić do stanu sprzed przerwy w nauce.

Najlepiej jednak będzie, jeśli w ogóle nie dopuścimy do takiej przerwy i po okresie intensywnej nauki nie stracimy kontaktu z językiem, tak by utrzymać jego znajomość na satysfakcjonującym poziomie. Oczywiście nie jest to takie proste… Większość z nas żyje w ciągłym biegu – jak jeszcze znaleźć czas na doskonalenie umiejętności językowych? Sztuka polega na „przemycaniu” języka obcego do wielu dziedzin naszego życia. Oto kilka sprawdzonych sposobów:

1. Życie codzienne

Wyćwicz nawyk używania języka obcego, kiedy to tylko możliwe. Nie masz pomysłu na bezglutenowy obiad? Poszukaj inspiracji na obcojęzycznym blogu. A gdy Twoje pokazowe danie będzie w piekarniku, przejrzyj nową porcję FISZEK. Może z kategorii „Odżywianie”? 😉

2. Rozwój osobisty i zawodowy

Jeżeli stawiasz na rozwój, poświęć trochę czasu na dotarcie do obcojęzycznych źródeł, by jednocześnie zdobywać wiedzę i trenować język. Zamiast czytać branżowe artykuły po polsku, rób to w języku obcym. Wykorzystaj darmowe źródła dostępne w internecie – weź udział w kursach online organizowanych przez uniwersytety z całego świata (Coursera) lub posłuchaj ciekawego wykładu na wybrany przez Ciebie temat (np. na stronie TED).

3. Życie towarzyskie

Kontakt z rodowitymi użytkownikami języka, który już opanowałeś, to jeden z najlepszych sposobów na utrzymanie jego dobrej znajomości. Wykorzystaj to, że w ostatnich latach coraz więcej obcokrajowców osiedla się w Polsce. Spróbuj do nich dotrzeć. Możesz na przykład zapisać się na Facebooku do grupy osób, które szukają partnera do wymiany językowej w Twoim mieście (np. Language Exchange Club). Dzięki regularnym spotkaniom z obcokrajowcami i rozmowom w języku obcym (w zamian za rozmowę w języku polskim) nie tylko nie stracisz kontaktu z językiem, lecz możesz również zyskać nowych przyjaciół.

4. Rozrywka

No i przyszła pora na najprzyjemniejsze – naukę połączoną z rozrywką. Czytanie książek w oryginale, oglądanie filmów i seriali w języku, którego się uczysz, czy też słuchanie FISZEK audio podczas treningu – wybór należy do Ciebie. Ty wiesz najlepiej, co sprawia Ci przyjemność – a właśnie tym powinno być dla Ciebie obcowanie z językiem obcym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *