Filologia angielska? Germanistyka? Co warto studiować?

biblioteka

Kierunki studiów takie jak filologia angielska czy germanistyka cieszą się niezmiennie dużą popularnością. Dlaczego co roku aż tylu świeżo upieczonych maturzystów decyduje się na zgłębianie tajników wybranego języka obcego na uniwersytecie? Czy robią dobrze, podejmując studia językowe i nie zważając na sceptyczne głosy przeciwników takiego „niepraktycznego” wyboru? Czy studiowanie samego języka to „za mało”? Myślę, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na te pytania. Ale każdy, kto rozważa rozpoczęcie filologii angielskiej, germańskiej, czy jakiejkolwiek innej, na pewno powinien wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii.

Filologia angielska – jak to naprawdę wygląda?

Pierwsza rzecz, którą należy sobie uświadomić, wybierając się – dajmy na to – na anglistykę, to fakt, że studia filologiczne to nie tylko nauka języka obcego… To raczej zdobywanie wiedzy o języku, literaturze i kulturze danego obszaru językowego. Jeżeli więc planujesz studiować filologię angielską tylko po to, by opanować język angielski na bardzo wysokim poziomie, możesz się szybko zniechęcić. Przedmioty takie jak gramatyka kontrastywna czy historia języka będą Ci spędzać sen z powiek. Dzięki studiom filologicznym na pewno osiągniesz bardzo wysoki poziom języka obcego. Alle traktowanie ich jako alternatywy dla kursu językowego z pewnością jest błędem.

Praca po filologii angielskiej

Często się słyszy, że filologia angielska nie da nam żadnej konkretnej specjalizacji, bo przecież „teraz wszyscy znają angielski”. Po pierwsze – dobre studia językowe gwarantują opanowanie języka obcego na naprawdę wysokim poziomie. Takim, który często trudno osiągnąć, uczęszczając tylko na kursy językowe czy ucząc się języka samodzielnie. Kto ma bowiem czas na poświęcenie tylu godzin dziennie na naukę języka, co studenci anglistyki czy germanistyki. Szlifują oni swe umiejętności nie tylko podczas praktycznych zajęć nauki języka obcego (tzw. PNJ), ale często mają również pozostałe przedmioty, jak literatura czy językoznawstwo, w języku obcym. Absolwenci filologii są zatem nadal poszukiwani przez pracodawców ze względu na to, że ich znajomość języka jest najczęściej na wyjątkowo wysokim poziomie.

Po drugie – to, że rozpoczęcie studiów językowych niekoniecznie oznacza ostateczne wybranie specjalizacji już na samym początku, może być właśnie ich zaletą. W końcu nie każdy świeżo upieczony student wie, co chce robić w przyszłości. Ja zdecydowałam się na germanistykę między innymi właśnie dlatego, że miałam poczucie, że ten wybór mnie w żaden sposób nie ogranicza. Miałam sporo czasu na zastanowienie się, jak najlepiej wykorzystać moje umiejętności w przyszłej karierze zawodowej. Absolwenci filologii zdobywają zatrudnienie w bardzo wielu różnych dziedzinach. Pracują jako tłumacze, nauczyciele, ale również jako pracownicy przedsiębiorstw (np. w branży turystycznej). Działają dla wydawnictw, instytucji kulturalnych i biznesowych, administracji i organizacji pozarządowych.

Szansa na ciekawsze życie

Jedno jest pewne – nawet jeżeli nie Twoje życie zawodowe nie będzie ściśle związane z kierunkiem, który wybrałeś, studiowanie filologii języka obcego to niezwykła przygoda i cenne doświadczenie – zagraniczne stypendia, międzynarodowe wymiany, wyjazdy na zagraniczne konferencje czy staże, czy nawet możliwość poznania obcej kultury podczas regularnych zajęć na uczelni będą miały duży wpływ na Twoją przyszłość i postrzeganie świata – z pewnością uczynią Twoje życie ciekawszym. Zatem na pytanie, czy warto studiować filologię, ja odpowiadam, że jak najbardziej warto. A Ty? 🙂

ANGIELSKI NA POZIOMIE C1 i C2 – przejdź do sklepu

NIEMIECKI NA POZIOMIE C1 i C2 – przejdź do sklepu