4 proste sposoby na zwiększenie koncentracji podczas nauki języka

miejsce-do-nauki

Masz trudności z koncentracją podczas nauki? Uczysz się języka wiele godzin, a potem nie widzisz efektów? Zamiast tracić czas, zrób coś z tym! Umiejętność skoncentrowania się na jednej rzeczy to nie wrodzona cecha, lecz nabyta sprawność, którą można – a nawet trzeba – wyćwiczyć. Poniżej znajdziesz kilka prostych sposobów na to, jak zmaksymalizować koncentrację podczas nauki.

Poznaj sposoby na zwiększenie koncentracji

1. Przygotuj przyjazną przestrzeń

Przed rozpoczęciem nauki zadbaj o to, by mieć miejsce, które nie tylko jest ciche i możliwie najbardziej odizolowane od otoczenia, lecz również – przytulne. Wygodne krzesło, biurko, na którym jest porządek, dobre oświetlenie, gorąca herbata lub kawa w ulubionym kubku – to wszystko pomoże Ci poczuć się komfortowo, co jest niezwykle ważne, gdy musisz się skoncentrować na nauce. Zamiast narzekać, że musisz się uczyć, celebruj ten moment i przekonaj się, że nauka może być przyjemna!

2. Podziel materiał na małe porcje i skup się na jednej rzeczy

Nie zaczynaj ćwiczenia umiejętności skoncentrowania się na jednej rzeczy od skoku na głęboką wodę. Nie pozwól, by strach przed tym, jak wiele pracy Cię czeka, sprawił, że nie będziesz mógł się skupić. Zaczynaj od krótkich sesji. Ucz się np. 15 minut dziennie, ale pamiętaj, że nie to, jak długo się uczysz, jest najważniejsze, ale to – jak to robisz. Jeżeli zauważysz, że po pięciu minutach Twoja koncentracja zanika i myślami odpływasz gdzie indziej – to znak, że powinieneś zacząć od jeszcze krótszych sesji i dopiero stopniowo je wydłużać, aż do momentu, kiedy bez problemu będziesz mógł się skupić na jednej rzeczy przez godzinę! Do przyswajania niewielkich porcji materiału znakomicie nadają się FISZKI i MEMOBOX®.

3. Bądź swoim własnym trenerem motywacji

Zanim rozpoczniesz naukę, spisz powody, dla których się uczysz danego języka. Odpowiedz sobie na pytania: Dlaczego warto uczyć się właśnie tego języka? Dlaczego mi na tym zależy? Jakie korzyści mi to przyniesie? Zbierz wszystkie pozytywne skojarzenia i powieś je nad biurkiem – np. w formie listy czy plakatu z pięknymi zdjęciami miejsc, które chcesz kiedyś odwiedzić i wszystkiego, co wiąże się z osiągnięciem Twojego celu – czyli z opanowaniem języka. Codziennie przed rozpoczęciem nauki przypominaj sobie, co Cię motywuje i sam siebie dopinguj do pracy. Ważne, abyś był świadomy wartości tego, czego się uczysz. Każdą zakończoną sesję nauki w skupieniu traktuj jako swój mały sukces, z którego możesz być dumny!

4. Ćwicz regularnie i świadomie trenuj koncentrację

Ucz się świadomie! Jeżeli podczas nauki poczujesz, że Twoja uwaga się rozprasza, przywołaj się do porządku (np. poprzez przypomnienie sobie powodów, dla których się uczysz) i zacznij od początku – w pełnym skupieniu. Pamiętaj też, że w nabywaniu umiejętności koncentracji kluczowe są regularne ćwiczenia. Jeżeli masz problemy ze zmotywowaniem się do systematyczności, sprawdź, jak zmienić swoje nawyki i znaleźć motywacje.

I pamiętajcie:

umiejętność skoncentrowania się

Cytat pochodzi z książki Sebastiana Leitnera „Naucz się uczyć”

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *