Trzech Króli na wielbłądach, fiesta i prezenty od wiedźmy…

wielbłąd

…czyli o święcie Trzech Króli w krajach śródziemnomorskich.

Trzech Króli w Hiszpanii – El día de los Reyes Magos

Podczas gdy my już powoli kończymy świętowanie, w Hiszpanii to właśnie na 6 stycznia czekają wszystkie dzieci. To dzień, w którym w końcu dostają upragnione prezenty. Wieczorem (piątego stycznia) zostawiają królom i ich wielbłądom poczęstunek (mleko, sianko i wodę), a Gaspar, Melchor i Baltasar odwdzięczają się pozostawionymi w tym samym miejscu prezentami, które dzieci rozpakowują następnego ranka (co większe urwisy dostają prezent-ostrzeżenie, czyli cukierki naśladujące węgiel). Podczas uroczystego śniadania je się drożdżowe ciasto przypominające formą pierścień (el roscón de Reyes) z masą marcepanową i kandyzowanymi orzechami na wierzchu i z niespodzianką ukrytą w środku. Szczęściarz, który w swoim kawałku znajdzie figurkę jednego z Trzech Króli, nakłada na głowę złotą koronę zrobioną z papieru. Co ciekawe – cukiernie sprzedają je wraz z ciastem. Pecha ma ten, kto trafi na ziarno bobu – musi zapłacić za ciasto w przyszłym roku 😉

La Cabalgata de Reyes Magos

Piątego stycznia przez większość dużych miast i wiele mniejszych miejscowości przejeżdża świąteczny orszak (la Cabalgata de Reyes Magos) przedstawiający sceny z jasełek, jednak w charakterze przypominający karnawałową fiestę. Z przyozdobionych orszakowych przyczep sypią się w tłum przybyłych cukierki. Jest głośno i kolorowo. Zresztą – zobaczcie sami!

Trzech Króli we Włoszech – La festa dell’Epifania

Podobnie jak w Hiszpanii, szósty stycznia we Włoszech jest dniem wolnym od pracy, a dzieci o poranku są obdarowywane prezentami. Nie zostawiają ich jednak Trzej Królowie, ale – wiedźma (la Befana), która wypycha specjalnie przygotowane, kolorowe skarpety słodyczami, upominkami, a czasem – „węglem” (czyli barwionym na czarno cukrem), cebulą, czosnkiem, a nawet popiołem. W święto Trzech Króli Włosi często jedzą panettone – świąteczną drożdżową babkę z bakaliami i kandyzowanymi owocami.

Najbardziej znane imprezy odbywające się szóstego stycznia to świąteczny targ organizowany w Rzymie na Piazza Navona oraz Narodowe Święto Befany w miejscowości Urbania. Na uwagę zasługuje również Wenecja, gdzie można się świetnie bawić, oglądając la Regata delle Befane, czyli „Regaty Befan”.

Trzech Króli we Francji – L’Épiphanie/ La Fête des Rois

Szósty  stycznia nie jest we Francji dniem wolnym od pracy, ale również i tam nie brakuje ciekawych zwyczajów związanych ze świętem obchodzonym na cześć Trzech Króli (les rois mages). W wielu katolickich rodzinach właśnie tego dnia dostawia się do zbudowanej wcześniej świątecznej szopki figurki Kacpra, Melchiora i Baltazara (Gaspard, Melchior, Balthazar). Typowym ciastem podawanym w święto Trzech Króli jest la galette des Rois (odpowiednik hiszpańskiego roscón de Reyes) to „placek Króli” zrobiony z ciasta francuskiego, wypełniony nadzieniem migdałowym, z ukrytą w środku fasolką lub małą figurką. Ten, kto trafi na tzw. la feve („bób”), zostaje królem lub królową dnia i zakłada na głowę papierową koronę.

Więcej o świątecznych i noworocznych zwyczajach w innych krajach znajdziecie tutaj 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *