Jak uczyć się słówek? 3 zimowe sposoby + FISZKI do druku

jak uczyć się słówek zimą

Wyobraź sobie idealny zimowy wieczór. Nigdzie nie musisz wychodzić. Masz czas dla siebie. Zanurzasz się w ulubionym fotelu. Wełniane skarpety przyjemnie grzeją Ci stopy. Za oknem leniwie prószy śnieg. Czujesz się dobrze… I to jest właśnie idealny moment na nauczenie się kilku nowych angielskich słówek 🙂 Najlepiej takich, które pozwolą Ci jeszcze mocniej wczuć się w ten zimowy klimat. Nawet jeśli za oknem zamiast prószącego śniegu tak naprawdę siąpi deszcz. Przekonaj się, jak wiele zależy od pozytywnego nastawienia! Sprawdź, jak uczyć się słówek w stylu hygge.

Jak uczyć się słówek – 3 sprawdzone sposoby

1. Pobaw się w skojarzenia

Nie wiesz, od czego zacząć? Przeraża Cię ogrom słów i zwrotów, których jeszcze nie znasz? Spokojnie. Jest wiele sposobów na to, żeby podzielić materiał na mniejsze części. Ja na przykład lubię szukać skojarzeń z tym, co się akurat wokół mnie dzieje. A zima kojarzy mi się przede wszystkim z… zimnem. Zgadza się – nawet przeszywający chłód może być inspiracją do nauczenia się kilku nowych, ciekawych angielskich idiomów ze słowem cold:

to get cold feet
to give sb the cold shoulder

Przeczytaj też:

2. Ćwicz uważność

Uważność jest w modzie. I dobrze. Ten ciekawy koncept możesz z powodzeniem wykorzystać w nauce języków obcych. Jak? Przywołaj w głowie zimowe obrazy i sceny. Zastanów się, jak opisać zimowy klimat komuś, kto całe życie spędził w tropikach. Obserwuj, jak się zmienia krajobraz za oknem. Jak Ty na to reagujesz. A teraz spróbuj wyrazić to wszystko w języku obcym. Na fiszkach wypisz te słowa, których Ci zabrakło. Na przykład:

to sleet
to crunch
to close in
to conjure sth up
thereby

Bardzo zależy Ci na czasie? Przeczytaj, jak szybko nauczyć się słówek:

3. Spraw sobie przyjemność

Do zimowej herbaty dodajesz pomarańcze i goździki. Otulasz się miękkim kocem. Doskonale wiesz, jak wprawić się w lepszy nastrój. A co ze słowami? One też mogą przyczynić się do tego, że poczujesz się dobrze. Dlatego w długie zimowe wieczory wybieraj takie, które sprawią, że bezwiednie zaczniesz się uśmiechać:

a beam
to bundle up

Jak uczyć się słówek

Przyjemność dla przyjemności?

Zrobiło się naprawdę miło, prawda? Ale co Ci to tak naprawdę daje? Czy dzięki temu szybciej nauczysz się słówek? Oczywiście! Celebrowanie nauki ma niesamowicie pozytywny wpływ na Twoją motywację! Poza tym – świadomie wybierając zakres słownictwa do zapamiętania, przejmujesz kontrolę nad tym, czego się uczysz. Bo przecież to Ty wiesz najlepiej, jakich słów Ci brakuje, żeby opisywać to, co Cię otacza. Ty potrafisz ocenić, jakich zwrotów potrzebujesz, by skutecznie się komunikować. Ty czujesz, które słowa sprawią, że się uśmiechniesz 🙂

Od dziś ucz się słówek tak, żeby nauka języka była dla Ciebie jak najbardziej hygge. Tutaj znajdziesz wszystkie zimowe angielskie słówka z dzisiejszego wpisu na fiszkach do wydrukowania:

Zimowe słownictwo – fiszki do druku (klik!)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *