No Polish! Sprawdzone sposoby na wyeliminowanie polskiego z lekcji języka obcego

Speechless

Zdania na temat używania języka ojczystego podczas lekcji angielskiego, niemieckiego czy jakiegokolwiek innego języka obcego są podzielone. Wielu z nas pamięta z własnego szkolnego doświadczenia jeden z najstarszych sposobów nauczania języków obcych – metodę gramatyczno-tłumaczeniową, której celem jest wyćwiczenie umiejętności użycia struktur gramatycznych. Mimo że zakłada ona posługiwanie się językiem ojczystym podczas lekcji, z czym nie do końca się zgadzam, może ona być z powodzeniem stosowana z uczniami, którzy swoją przyszłość wiążą z pracą tłumacza. Jednak gdy chcemy, by nasi podopieczni opanowali język w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację, moim zdaniem powinniśmy całkowicie wykluczyć język polski z lekcji języka obcego i to od pierwszych zajęć – nawet z uczniami rozpoczynającymi naukę języka od podstaw. Jak to zrobić? Oto kilka sprawdzonych sposobów:

1. Użyj języka ciała

Porozumiewanie się za pomocą gestów i mimiki zawsze działa, gdy musimy w obcym kraju, w podbramkowej sytuacji, poprosić o pomoc kogoś, kto nie posługuje się żadnym językiem, który znamy. Dlaczego nie wykorzystać tej niezwykłej umiejętności podczas lekcji? Oczywiście gesty należy połączyć ze słowami i zdaniami w języku obcym. Uczeń ma zrozumieć, co chcesz mu przekazać, ale przede wszystkim – z czasem nauczyć się czynnie używać języka.

2. Bądź artystą

Twój uczeń nie rozumie, co do niego mówisz? Narysuj mu to! Od pierwszej lekcji możesz zacząć budować bazę słówek, np. za pomocą FISZEK in blanco. Wystarczy z jednej strony kartonika napisać słowo w języku obcym, a z drugiej stworzyć odpowiedni obrazek. Możesz zaangażować do tego również Twojego ucznia – Ty piszesz, on tworzy ilustracje (lub na odwrót). Takie fiszki można później z powodzeniem wykorzystywać do powtórek materiału i najróżniejszych gier i zabaw. To świetny sposób na urozmaicenie lekcji języka obcego.

3. Wykorzystuj przedmioty ze swojego otocznia

Jednym z najłatwiejszych sposobów na nauczenie słownictwa oraz podstawowych zwrotów i poleceń jest wykorzystanie wszystkiego, co otacza Twojego ucznia – np. przez wskazywanie przedmiotów w klasie czy opisywanie tego, co widzicie za oknem. Kiedy uczeń opanuje już ten zakres słownictwa, warto sięgnąć po zdjęcia. Wyszukiwarka obrazów google sprawdza się świetnie podczas zajęć z języka obcego! 😉

4. Nie idź na łatwiznę

Kiedy uczeń zapyta Cię o znaczenie jakiegoś słowa, wytłumacz mu je w języku obcym, używając synonimów, przykładów i wykorzystując swój talent aktorski. 😉 Nawet gdy na początku wymaga to więcej wysiłku, nie rezygnuj. Z czasem będzie łatwiej, a uczeń szybko się przyzwyczai do tego, że podczas lekcji ma używać tylko języka obcego.

A co Ty sądzisz o posługiwaniu się językiem ojczystym podczas zajęć z języka obcego? Czy całkowite wyeliminowanie polskiego z lekcji języka jest możliwe i potrzebne?

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *