Kilka słów o Stowarzyszeniu
Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE, które istnieje od 1993 roku, jest organizacją pozarządową, mającą za główny cel wspieranie jakości w nauczaniu języków obcych w Polsce, a także promowanie edukacji językowej w naszym kraju. PASE aktualnie zrzesza 27 szkół członkowskich, 10 szkół aspirujących oraz 17 instytucji wspierających
Działania podejmowane przez PASE
Do głównych celów Stowarzyszenia należy:
wspieranie szkół językowych w osiąganiu wysokich standardów poprzez organizowanie szkoleń, konferencji, kongresów oraz warsztatów zewnętrznych i wewnętrznych – zarówno dla lektorów, metodyków jak i dyrektorów szkół,
umożliwianie wymiany doświadczeń lektorów i kadry administrującej szkołami językowymi,
inicjowanie i wspieranie działań na rzecz środowiska językowego (np. Kampania NIE dla VAT),
promowanie nauczania języków obcych – zorganizowanie rodzinnego pikniku językowego skierowanego do przedszkolaków i ich rodziców we wrześniu 2014 roku na Polu Mokotowskim w Warszawie czy dyktanda Warsaw Super Spellers dla gimnazjalistów z warszawskiego Ursynowa (II edycja tego projektu odbędzie się we wrześniu 2015 roku),
ułatwienie każdemu wybrania szkoły językowej o najwyższych standardach.
Wśród najbardziej rozpoznawalnych projektów Stowarzyszenia znajdują się: warsztaty metodyczno-psychologiczne Kapelusze Lektora, konferencja Biznes i Język, konferencje Young Learners, Akademie: Trenera, Metodyka oraz Menadżera, a także Kongres Języków Obcych.
Działania Stowarzyszenia skierowane kiedyś głównie do pracowników i właścicieli szkół, zostały poszerzone o działania skierowane dla innych środowisk, jak np. wydawnictw, rodziców oraz młodzieży. Jednym z takich działań był udział w Warszawskich Targach Książki w 2014 roku, które odbyły się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Stowarzyszenie przygotowało wtedy dwudniową akcję Bookcrossing – jednego dnia na samym Stadionie, zaś drugiego w całej Warszawie.
Oprócz organizowanych różnorodnych wydarzeń dla młodzieży, jak np. rowerowej gry miejskiej (2013), czy wspomnianego już pikniku językowego (2014) powstał projekt warsztatów dla uczniów. Początkowo skierowany do gimnazjalistów i licealistów, został poszerzony o zajęcia dla przedszkolaków oraz klas 1-3 szkoły podstawowej. W przygotowaniu są również warsztaty dla rodziców.
W projekcie, który wystartował pod koniec 2014 roku, w ciągu zaledwie 5 miesięcy wzięło udział ponad 20 szkół z całej Polski, w których trenerzy PASE przeprowadzili ponad 100 warsztatów.
Warsztaty językowe PASE to przede wszystkim nauka połączona z zabawą oraz ciekawie spędzony czas. Dzieci i młodzież nie tylko zachęcane są do nauki języków obcych, ale także otwierają się na inne kraje i kultury. Trenerzy PASE, specjalnie przeszkoleni eksperci w swej dziedzinie, prowadzą warsztaty na terenie całej Polski. Każdy warsztat trwa 45 minut i może wziąć w nim udział max. 30 osób. Więcej informacji znajduje się na stronie www.warsztaty.pase.pl
Oferta warsztatów skierowana jest do:
Gimnazjalistów i licealistów – Umiem i lubię uczyć się języków obcych
Klas 1-3 szkoły podstawowej – Europejska podróż
Przedszkolaków – Językiem dookoła świata
Cały projekt dedykowany jest dla różnych grup odbiorców, aby jak najlepiej do nich dotrzeć oraz jak najtrafniej odpowiadać na ich potrzeby.
Przedszkolaki: Językiem dookoła świata
Dzieci przy pomocy rekwizytów, piosenek i tańca poznają kilka krajów europejskich. Bohaterem opowieści, dzięki której dzieci poznają nowe kraje i słówka, jest Kazio. Razem z nim przedszkolaki podróżują po Europie, a Kazio ma za zadanie zainteresować ich językami obcymi i otworzyć na ludzi, którzy nie mówią po polsku, a także zaszczepić w nich otwartość na inne języki oraz kultury.
Klasy 1-3 szkoły podstawowej: Europejska podróż
W trakcie warsztatu trener uczy dzieci powitań w językach obcych, prezentuje im flagi i mapy krajów europejskich, a także charakterystyczne elementy ich kultury. Dzieci dowiadują się, że w każdym
z prezentowanych krajów ich rówieśnicy bawią się tak samo i oglądają takie same bajki, jednak w innym języku. Warsztat prowadzony jest w formie zabawy i ma na celu zainteresowanie dzieci językami obcymi, zaszczepienie w nich otwartości na inne języki oraz zaciekawienie kulturą krajów europejskich.
Gimnazjum i liceum: Umiem i lubię uczyć się języków obcych
W ofercie dla młodzieży znajdują się 2 warsztaty Umiem uczyć się języków obcych oraz Lubię uczyć się języków obcych. Podczas zajęć młodzież pracuje z handoutami, a trener prezentuje im różne techniki uczenia się języków obcych.
Umiem się uczyć języków obcych – odpowiadamy m.in. na pytania: Jak uczyć się inteligentnie?
Jak usprawnić pracę mózgu? Jakie techniki pomagają w nauce? Jak uczyć się słówek i gramatyki?
Lubię się uczyć języków obcych – pokazujemy m.in. jak odnaleźć przyjemność w nauce języków obcych, wykorzystać Facebook, smartfon czy MP3 do nauki, efektywnie się komunikować, jak błąd językowy może pomóc w nauce języków.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z działalnością Stowarzyszenia na www.pase.pl oraz www.jezykowo.pase.pl – stronie skierowanej do młodzieży, gdzie znajdują się ciekawe artykuły dot. języków obcych, a także kalendarz z nadchodzącymi wydarzeniami kulturalno-językowymi.