Postanowienia noworoczne – dlaczego nie działają?

Postanowienia noworoczne

Przyznaj się – rok temu też planowałeś, że „podszlifujesz angielski” albo „zaczniesz porządnie uczyć się niemieckiego”. To, że Twoje postanowienia noworoczne łudząco przypominają te z poprzedniego roku, może świadczyć o tym, że potrzebujesz odrobiny pomocy. Dlatego dziś podpowiadamy, czym się kierować, by w końcu z sukcesem zrealizować swoje noworoczne plany dotyczące nauki języków. Oto cztery proste zasady:

1. Nie zmuszaj się. Jedyne, co musisz, to – chcieć! 😉

Nie ucz się chińskiego tylko dlatego, że to „język przyszłości”, a angielskiego, bo „w dzisiejszych czasach trzeba go znać”. Jeżeli jakiś język w żaden sposób Cię nie pociąga, to najprawdopodobniej nie wytrwasz w postanowieniu nauczenia się go w nadchodzącym roku. Zastanów się nad tym, co naprawdę Cię interesuje i który z języków kojarzy Ci się z Twoim hobby (np. taniec – hiszpański, skandynawski design – szwedzki, sztuki walki – japoński itd.). To tylko moje luźne skojarzenia. To Ty musisz poświęcić chwilę na to, by się zastanowić, co tak naprawdę sprawia Ci największą przyjemność i połączyć to sprytnie z nauką języka. Bez odpowiedniej motywacji nie wytrwasz w swoim postanowieniu.

2. Nawet nie zaczynaj bez planu!

Wiesz już, jak się zmotywować. Teraz koniecznie stwórz plan nauki. Zamiast mówić: „w tym roku zacznę uczyć się nowego języka”, załóż: „do 1 maja przerobię 500 fiszek ze Słownictwa 5, obejrzę trzy serie serialu Downton Abbey i codziennie rano w łazience będę słuchać radia po angielsku”. Rozłóż naukę na małe porcje i oblicz, ile czasu musisz na nią poświecić każdego dnia, by zrealizować swoje założenia (koniecznie weź pod uwagę święta i inne dni wolne, kiedy nie będziesz się uczyć). Przeczytaj, jak stworzyć skuteczny plan działania krok po kroku.

3. Znajdź najlepszą dla siebie metodę.

Ucz się mądrze. To, że spędzisz godzinę na powtarzaniu słówek i zwrotów, które już dobrze znasz, nie sprawi, że zrobisz postępy w nauce. Mimo Twoich najlepszych chęci – to tylko strata czasu! Może skorzystasz z fiszek i pudełka MEMOBOX? To doskonałe narzędzia, które pozwalają maksymalnie wykorzystać czas poświęcany na naukę. Nawet kiedy masz go niewiele. Przeczytaj, dlaczego 15 minut dziennie wystarczy, żeby nauczyć się języka.

4. Nie przewracaj swojego życia do góry nogami.

Tak naprawdę to nie rewolucja jest Ci potrzebna, tylko – ewolucja. Dopasuj postanowienia noworoczne i plan rozwoju do swojego dotychczasowego życia, tak aby krok po kroku je ulepszać, a nie – diametralnie zmieniać…

A zatem – do dzieła! Sukcesów w realizacji celów!

Jak NA(!)uczyć się języka?

Jeśli wśród Twoich postanowień noworocznych jest nauka języka obcego, to wiemy, jak Ci w niej pomóc. Razem sprostamy temu wyzwaniu! Odpowiednich materiałów pomocnych w nauce języków szukaj na naszym sklepie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *