Poprawna wymowa – klucz do udanej komunikacji

Poprawna wymowa po angielsku - kobieta z megafonem

Wymowa, akcent, intonacja – te aspekty często traktujemy po macoszemu w nauce języków obcych. Niesłusznie. To duża różnica, czy mówimy angielszczyzną, czy po angielsku – „polskimi głoskami”. Wiadomo, na początku staramy się być komunikatywni, uczymy się słówek i zasad gramatycznych. Kiedy jednak lepiej opanujemy język i słyszymy swoją „wykrochmaloną”, sztuczną wymowę, staramy się to jak najszybciej naprawić. Cóż, język to mięsień, trzeba go gimnastykować, żeby móc się nim pochwalić. 😉

Poprawna wymowa to priorytet

Zdarzyło Ci się na pewno nieraz, np. za granicą, na lotnisku, usłyszeć z daleka jakąś rozmowę. Nie wiadomo, o co chodzi, ale słychać, że to „American English”. Podczas konwersacji po francusku automatycznie składamy usta w „dziubek”, a w języku niemieckim – cóż, za słynne gardłowe „rrr” jest odpowiedzialny inny odcinek języka niż ten używany w języku polskim, ale próbować warto.

Od czego zacząć? Nagraj się! Spróbuj nagrać sam głos (nie film), wtedy skupisz się wyłącznie na wymowie. Swego czasu nagrywałam swoje szkolne referaty na dyktafonie i dzięki temu błyskawicznie wyleczyłam się z „yyyyyy” i „eeeeee” w dłuższych wypowiedziach.

Sposoby na angielską wymowę, których nie polecamy

Kultowa scena zapowiedzi na lotnisku w filmie „Miś” Stanisława Barei:

Instrukcja angielskiej wymowy dla pracowników PKP

Nasze propozycje są sprawdzone i skuteczne, spróbuj:

„Wymowa angielska – jak ją ćwiczyć? 7 sprawdzonych sposobów”

„Wymowa niemiecka – sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów!”

„Native speaker w przedszkolu”

Całe szczęście, coraz więcej nauczycieli dostrzega ten problem, poprawna wymowa i nauka zapisu fonetycznego to konieczność przy nauce każdego języka obcego.

Do napisania tego tekstu zainspirował mnie artykuł Moniki Baranowskiej „Metody i techniki nauczania wymowy języka angielskiego”, który ukazał się w piśmie „Języki Obce w Szkole”.

Konkluzja autorki sprawi, że natychmiast zaczniecie pilnie trenować mięśnie języka:

Umiejętność wymowy obcojęzycznej, niezależnie od posiadanego zasobu słownictwa czy znajomości struktur gramatycznych, wpływa na stopień zrozumienia nas przez rozmówcę. Niewłaściwy sposób mówienia może świadczyć o niekompetencji, lenistwie (zwłaszcza w czasach, kiedy materiały do nauki wymowy są ogólnodostępne), braku wykształcenia. W konsekwencji zatem właściwa wymowa w języku obcym to zarówno pomost w komunikacji, jak i informacja o nas samych.

2 komentarze

  • Zgadzam się, że wymowa w każdym języku obcym jest bardzo ważna i warto ją ćwiczyć już od samego początku. Tak samo akcent i intonacja. Ucząc się z błędami, fundujemy sobie problemy w przyszłości. Źle wyuczona wymowa jest bardzo trudna do oduczenia się.

    • Blog FISZKI pisze:

      Dokładnie, znacznie lepiej od początku pracować nad poprawną wymową, nawet jeśli wymaga to trochę więcej wysiłku i pracy, niż potem tracić czas na oduczanie się złych nawyków!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *