Nowe FISZKI in blanco w 4 kolorach. Jak pomogą Ci w nauce?

kolorowe fiszki in blanco

Wśród naszych jesiennych nowości, oprócz zestawów czystych fiszek w kratkę, linie i kropki, pojawiły się również kolorowe FISZKI in blanco: kremowe, różowe, miętowe i błękitne w sam raz na jesienną szarugę 🙂 W każdym zestawie znajdziesz po 300 kartoników w kropki w standardowym formacie (7 cm x 5 cm), więc możesz ich z powodzeniem używać w parze ze wszystkimi pudełkami do nauki i powtórek MEMOBOX.

FISZKI in blanco w naszum sklepie – sprawdź!

Z tego wpisu dowiesz się, jak kolorowe FISZKI in blanco pomogą Ci w nauce języków obcych!

Po pierwsze: porządek i grupowanie materiału

Metoda fiszek nie lubi chaosu. Przy tworzeniu własnych materiałów do nauki ważna jest przejrzystość i konsekwencja. Kartoniki nie powinny być przeładowane treścią, a hasła najlepiej zapisywać w tym samym miejscu, tym samym długopisem. Tak, żeby podczas nauki unikać rozpraszaczy i móc się skoncentrować na tym, co ważne. Jeśli jednak potrzebujesz dodatkowej pomocy w grupowaniu treści, świetnie sprawdzą się nasze nowe FISZKI w subtelnych kolorach. Oto kilka pomysłów, jak je wykorzystać.

1. Różne kolory do różnych języków lub kategorii

To chyba najbardziej oczywisty sposób na porządkowanie materiału do nauki. Jeżeli uczysz się kilku języków równocześnie, możesz po prostu zdecydować się na jeden kolor do danego języka. A w ramach jednego języka obcego podzielić materiał np. na idiomy, kolokacje, czasowniki frazowe. Dzięki kategoriom w różnych kolorach łatwo będzie Ci monitorować postępy jeden rzut oka z góry na zawartość przegródek Twojego pudełka MEMOBOX pozwoli Ci ocenić, z którą kategorią radzisz sobie najlepiej, a która wymaga od Ciebie więcej pracy uwagi.

2. Work-life balance na fiszkach, czyli słownictwo do pracy vs słownictwo związane z hobby

Ciekawym pomysłem jest podzielenie materiału na oficjalny i nieoficjalny. Zwroty związane z pracą, słownictwem biznesowym zapisuj na innym kolorze niż te, które są Ci potrzebne do mówienia o swoim hobby czy przyjemnościach nie związanych z życiem zawodowym. Jeśli podzielisz w ten sposób słownictwo na oficjalne i potoczne, to kolor kartonika będzie dla Ciebie dodatkową wskazówką podczas powtórek w formie quizu. Na przykład odpowiednikiem hasła prosić o na błękitnym kartoniku (czyli w kategorii informal English) będzie to ask for, a na kremowym (formal English) to request.

3. Kolor a nauka gramatyki

Kolor może się też okazać pomocny w zapamiętywaniu zasad gramatycznych! Ja na pewno wykorzystam kolorowe FISZKI in blanco do zapamiętywania grup czasownika w języku szwedzkim. Od tego, do której grupy należy dany czasownik, zależy jego odmiana.

Skojarzenie danego koloru z daną grupą czasownika niesamowicie ułatwia zapamiętywanie odmiany, niemalże przy okazji.

Na tej samej zasadzie można sobie ułatwić na przykład zapamiętywanie niemieckich rodzajników i na przykład wszystkie słowa z rodzajnikiem die zapisywać na różowych kartonikach, a dla der i das wybrać inne kolory. O wykorzystaniu kolorów do zapamiętywania niemieckich rodzajników przeczytasz też w tym artykule:

2. Po drugie: koncentracja i pozytywne nastawienie do nauki

Kolory przyciągają uwagę. Mają też wpływ na nasze emocje. Pamiętasz radość z nowych zeszytów na początku każdego roku szkolnego? Im były ładniejsze, tym bardziej mobilizowały do robienia w nich starannych notatek 😉 Te same pozytywne emocje można wykorzystać przy tworzeniu własnych fiszek. A żeby było jeszcze bardziej kolorowo, połączyć je z pudełkiem MEMOBOX w ulubionym kolorze. Jak szaleć, to szaleć 🙂

3. Po trzecie: motywacja

Wiele razy pisałam już o tym, jak ważne dla naszej motywacji są warunki, w których uczymy się języka. Kubek z gorącą herbatą na świeżo posprzątanym biurku, kącik do nauki na ulubionym fotelu. I narzędzia, z których aż chce się korzystać. Te wszystkie “umilacze” mają ogromny wpływ na motywację do nauki, bo pomagają traktować ją jako chwilę dla siebie, do której wcale nie trzeba się zmuszać. Ją się chce celebrować! A błyskawiczne zapamiętywanie jest tylko przyjemnym skutkiem ubocznym 🙂