4 zabójców motywacji do nauki języka – poznaj i wyeliminuj!

Motywacja do nauki języka

Dlaczego dla niektórych opanowanie języka obcego to nic trudnego, podczas gdy dla innych to nieosiągalny wyczyn? Ci pierwsi po prostu wiedzą, jak się motywować do systematycznej nauki. Jeżeli należysz do drugiej grupy – najwyższy czas poznać zabójców motywacji i wyeliminować ich raz na zawsze! Oto najgroźniejsza czwórka:

1. Brak konkretnego celu

Czyli gdzie znika moja motywacja do nauki?

„W tym roku nauczę się w końcu angielskiego”. Jeżeli tak mniej więcej brzmi Twój cel, to możesz być pewien, że Twoja motywacja do nauki języka szybko się wyczerpie. Znasz regułę S.M.A.R.T. ? Wykorzystaj ją do zdefiniowania celu nauki.

Od tej pory zapisuj swoje cele językowe np. w ten sposób:

  • S – simple (cel musi być jasny) : opanuję poziom A2 z języka angielskiego
  • M – measurable (cel musi dać się zmierzyć): co tydzień będę robić ćwiczenie sprawdzające z kluczem odpowiedzi (skorzystam z testów z Angielskiej gramatyki dla początkujących)
  • A – achievable (cel musi być osiągalny): mam na to czas i odpowiednie materiały do nauki
  • R – relevant (cel musi być istotny): jest to dla mnie ważne, bo potrzebuję angielskiego w mojej pracy
  • T – timely defined (cel musi być określony w czasie): przeznaczam na to 4 miesiące

2. Brak harmonogramu nauki

A brak harmonogramu, oznacza brak chęci do nauki

Spontaniczność w życiu jest ważna, ale jeżeli chcesz się dobrze nauczyć języka, to na chwilę o niej zapomnij… Tutaj liczy się systematyczność! Jak ją zachować? Przede wszystkim musisz rozpisać dla siebie harmonogram nauki. Potem wystarczy się go tylko trzymać 😉

Przy tworzeniu planu nauki policz, jaką część materiału musisz przerobić każdego dnia, żeby zdążyć przed zdefiniowanym już wcześniej terminem (4 miesiące). Pamiętaj, że lepiej uczyć się częściej, ale w małych „dawkach”, niż raz w tygodniu kilka godzin.

3. Dążenie do perfekcji

Nauka, motywacja? Inni to potrafią…

Im szybciej pogodzisz się z tym, że zanim zaczniesz mówić jak native speaker, popełnisz mnóstwo błędów – tym lepiej dla Ciebie. Pewnie zaliczysz sporo zabawnych językowych wpadek. I dobrze! Bo języka możesz się nauczyć, tylko jeżeli będziesz go używać. A jeżeli będziesz go używać, to nie unikniesz błędów. Zaakceptuj to! Twoim celem powinno być robienie postępów w nauce – a nie bycie perfekcyjnym!

4. Nieodpowiednia metoda

Dobry model uczenia się, może być lekarstwem na brak motywacji do nauki

Już od ponad 15 lat z propagujemy w Polsce metodę fiszek, ale nie będziemy Cię przekonywać do tego, że to jedyna słuszna droga. Bo to, w jaki sposób najlepiej się uczymy, jest kwestią bardzo indywidualną. Za to bardzo zachęcamy Cię do poszukiwań takiej metody, która będzie Tobie najbardziej odpowiadała. Czym się kierować?

Dobra metoda, czyli jaka?

W wielkim skrócie najlepsza metoda nauki to taka, która z jednej strony da Ci możliwość korzystania z materiałów do nauki, które są dostosowane do Twojego wieku, stylu życia i zainteresowań. A jednocześnie – pomoże w zachowaniu systematyczności i monitorowaniu swoich postępów. Dzięki takiemu połączeniu nauka języka będzie i przyjemna, i skuteczna, więc przestaniesz się do niej zmuszać. Po prostu ją polubisz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *