Jak się uczyć języka w wakacje?

Nauka języka na wakacjach - książki po angielsku

Po intensywnym roku nauki języka obcego w szkole czy na kursie językowym często mierzysz się z dylematem – co zrobić podczas wakacji? Czy zrezygnować z wypoczynku na rzecz jeszcze bardziej intensywnej nauki języka? Czy może odłożyć książki w kąt i cieszyć się urokami lata? A co, jeżeli podczas wakacji zapomnisz wszystko, czego się nauczyłeś w ciągu roku?

Nauka języka na wakacjach

Czy język można zapomnieć?

Rzeczywiście – im dłużej nie będziesz używać języka, tym trudniej będzie Ci się w nim komunikować. Dlatego ważne jest zachowanie ciągłości w nauce. Nie chodzi tu koniecznie o naukę z podręcznika, ale raczej o to, by otaczać się językiem, np. przez czytanie obcojęzycznych blogów, artykułów czy książek, oglądanie filmów i seriali, słuchanie radia itp. A to wszystko po to, abyś nie stracił kontaktu z językiem, w którego naukę włożyłeś już tak dużo wysiłku.

Połącz przyjemne z pożytecznym

Nauka języka przynosi najlepsze efekty, kiedy sprawia Ci przyjemność, a wakacje to najlepszy moment na znalezienie czasu na to, na co zwykle brakuje go w ciągu roku.

Trik polega po prostu na tym, aby jak najwięcej wakacyjnych czynności połączyć z nauką języka, co naprawdę jest proste. Dwie podstawowe zasady to: musisz wiedzieć, co sprawia Ci największą przyjemność i nauczyć się znajdować okazję do nauki języka w każdej sytuacji.

Musisz jechać sześć godzin pociągiem, by dostać się nad morze? Świetnie! W tym czasie zdążysz opanować zasady tworzenia strony biernej w języku niemieckim, a podróż minie Ci tak szybko jak nigdy.

Uwielbiasz wylegiwać się godzinami na plaży? Super! W tym czasie przeczytasz niejedną książkę po hiszpańsku, a zdobytą w ten sposób opalenizną będziesz się cieszyć jeszcze przez wiele miesięcy 🙂 Nowe słówka zapisuj na FISZKACH in blanco, żeby móc zrobić sobie szybką powtórkę następnego dnia.

Nauka słówek z FISZKAMI in blanco

Lubisz aktywny wypoczynek? Słuchaj BBC, jeżdżąc na rowerze! Na stronie BBC Podcasts znajdziesz mnóstwo audycji do pobrania za darmo.

Sposobów na przyjemną i beztroską naukę języków jest mnóstwo – wystarczy tylko chcieć!

Nauka języka na wakacjach – kurs językowy

Wakacje to również świetny moment, aby zapisać się na intensywny kurs językowy. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którym trudno samym zmobilizować się do systematycznej nauki. Sprawdzi się też u tych, którzy chcą być pewni, że osiągną konkretny poziom w określonym czasie.

Wiele szkół językowych w okresie wakacyjnym organizuje intensywne kursy (np. pięć razy w tygodniu), dzięki którym można zrobić niesamowite postępy. Wizja zrealizowania materiału, który zazwyczaj przyswaja się przez semestr, w ciągu jednego miesiąca jest naprawdę kusząca. A co najważniejsze – to działa! Dzięki temu, że skupiasz się na nauce języka i robisz to codziennie, jesteś w stanie nauczyć się dużo więcej niż na standardowym kursie w ciągu roku, gdy masz mnóstwo innych obowiązków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *