Uwięzieni w mentalności ucznia, sądzimy często, że uczenie to zapamiętanie określonych odpowiedzi na określone pytania.*
1. Test poziomujący pomaga określić rzeczywisty poziom języka
Jeżeli zaczynasz naukę języka po dłuższej przerwie, koniecznie sprawdź, na jakim jesteś poziomie. Po co? Żeby jak najlepiej dobrać materiały do nauki. Zbyt trudny materiał szybko zniechęci do nauki. A zbyt łatwy – zanudzi.
Test poziomujący z angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego znajdziesz na stronie fiszki.pl:
2. Testy porządkują wiedzę
Testy pomagają zlokalizować niedociągnięcia. Zamiast stale nieświadomie popełniać te same błędy, możesz je szybko wyeliminować dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom.
3. Testy utrwalają wiedzę i uczą użycia struktur gramatycznych w kontekście
Z drugiej strony – nawet jeśli rozwiązałeś test absolutnie bezbłędnie, utrwaliłeś sobie właśnie struktury gramatyczne i słownictwo, które już znasz. Nie do przecenienia jest też kontakt z daną konstrukcją gramatyczną czy słowem w innym, nowym kontekście.
4. Testy z języka uczą słownictwa
Ale testy to przecież nie tylko ćwiczenie zagadnień gramatycznych. Dzięki rozwiązywaniu testów nauczysz się też idiomów, przysłów. Przekonaj się o tym na własnej skórze, rozwiązując testy online, które znajdziesz na blog.fiszki.pl:
5. Testy motywują do nauki
Testy pokazują Ci nie tylko braki, ale przede wszystkim – Twoje postępy. A to właśnie one najbardziej napędzają do dalszej nauki.
Dążenie do sukcesu (bez względu na rodzaj czynności), chęć sprawdzenia się, radość z przezwyciężenia trudności są odczuwane prawie przez każdego człowieka – na to nie trzeba dowodów naukowych.*
6. Testy uczą… umiejętności rozwiązywania testów
Umiejętność zbędna? Wcale nie. Każdy, kto ma przed sobą jakikolwiek egzamin, powinien się do tego solidnie przygotować. Jak? Właśnie przez rozwiązywanie jak największej liczby testów. To pozwala „oswoić się” z poszczególnymi typami zadań, co jest nie mniej ważne niż sama znajomość tematu. Więcej o tym przeczytasz w artykule Jak przygotować się do egzaminu FCE.
*Cytaty pochodzą z książki Sebastiana Leitnera Naucz się uczyć.