Wydawnictwo Cztery Głowy. Ile to już lat?!

Założyciele Wydawnictwa Cztery Głowy: Sławomir Kuchta, Patrycja Wojsyk, Kinga Perczyńska, Jacek Perczyński
Założyciele Wydawnictwa Cztery Głowy: Sławomir Kuchta, Patrycja Wojsyk, Kinga Perczyńska, Jacek Perczyński

Czy pamiętacie swoje pierwsze FISZKI? My – tak! W 2003 roku przekazaliśmy Wam pierwsze, pachnące farbą drukarską egzemplarze i niezmiernie nas cieszy, że niektórzy z Was wciąż przechowują je gdzieś w biurkach czy na półkach. To już kawałek historii! 🙂 Aż trudno sobie to teraz wyobrazić, ale wcześniej wszyscy skazani byliśmy wyłącznie na słowniki, zeszyty i listy słówek! Czyli wszystkie te mało skuteczne materiały, z których trudno nauczyć się czegokolwiek, o zapamiętaniu na dłużej nie wspominając. I wtedy właśnie pojawiło się… Wydawnictwo Cztery Głowy!

Jak to się wszystko zaczęło…

Zawsze z chęcią dzielimy się opowieściami o początkach naszego wydawnictwa. Przede wszystkim dlatego, że bardzo często słyszymy, jak studenci i absolwenci skarżą się na brak perspektyw czy pomysłu na siebie, na brak miejsc pracy i niskie wynagrodzenia. Też Was to dotyczy? Może w takim razie nasza historia będzie dla Was inspiracją i pokaże Wam, że czasami warto zaufać we własne siły! Że warto zrobić coś samemu, bez oglądania się na pracodawców i urzędy pracy.

W 2002 kończyliśmy studia (prawnicze i ekonomiczne) i niezupełnie wiedzieliśmy, co dalej. Jednego byliśmy pewni – nie chcemy tracić kolejnych lat na aplikacje prawnicze. Nie chcemy pracować w tym zawodzie. Pomysł pewnego dnia pojawił się sam. Ponieważ studiowaliśmy w Niemczech, korzystaliśmy z tamtejszych podręczników i wszelkich innych pomocy dostępnych w księgarniach. Między innymi – z fiszek. W Niemczech była to od lat stosowana metoda nauki, uznawana za jedną z najskuteczniejszych. Niemieckie księgarnie oferowały nie tylko fiszki do nauki języków, ale także – innych przedmiotów, m.in. prawa. Studenci powszechnie z nich korzystali. My – jako fani nauki języków obcych – sięgnęliśmy akurat po fiszki do nauki francuskiego. Ich skuteczność niesamowicie nas zaskoczyła. Słówka zapamiętywały się wręcz same! I wtedy doszliśmy do wniosku, że po prostu MUSIMY mieć coś takiego w Polsce.

Niełatwe początki

Wzięliśmy się ostro do pracy – sami przygotowywaliśmy treści i grafikę. Trzeba było podciągnąć się w programach edytorskich i nauczyć od początku graficznych… O pomoc merytoryczną prosiliśmy przyjaciół z naszego uniwersytetu. Początki były trudne, ponieważ mieliśmy tylko dwa komputery na cztery osoby. Tak więc pracowaliśmy na zmiany (także nocne!). Utrzymywaliśmy się z niewielkich oszczędności czy prac dorywczych, pomagali nam też przyjaciele i rodzina. Wtedy jeszcze nie można było liczyć na żadne dofinansowania czy środki unijne. Mogliśmy liczyć tylko na siebie. Nie poddawaliśmy się jednak i tak w piątek, 13 czerwca 2003 roku Wydawnictwo Cztery Głowy zostało wpisane do ewidencji działalności gospodarczej.

Kilka miesięcy później (i w sumie po roku ciężkiej pracy) pierwsze tytuły były gotowe. Wydrukowaliśmy je w drukarni na „kredyt zaufania”…

Wtedy okazało się, że nie wystarczy wyprodukować towar, trzeba go jeszcze wprowadzić na rynek. I tu pojawił się problem. Księgarnie wcale nie były zainteresowane takimi pomocami – uznały je za „ściągi”, za jakiś zbędny wymysł. Bardzo powoli, księgarnia po księgarni, przekonywaliśmy je do naszego projektu. Powstał też raczkujący, prosty sklep internetowy. Cieszyło nas każde, nawet najmniejsze zamówienie – a przychodziło jedno dziennie, czasami dwa… Kilka dobrych lat minęło, zanim wydawnictwo zyskało stabilność i pozycję na rynku pomocy naukowych – ale było warto!

Tak zmieniały się FISZKI na przestrzeni lat:

FISZKI - pudełko z 2004, 2007 i 2013 roku

Wydawnictwo Cztery Głowy dziś i… jutro?

Dziś FISZKI można znaleźć w prawie każdej księgarni, stacjonarnej czy internetowej. Metoda, którą zaproponowaliśmy, upowszechniła się i dziś stosują ją zarówno uczący się samodzielnie, jak i szkoły. Oczywiście w wersji samodzielnie przygotowywanych karteczek metoda nauki z fiszek była znana dużo wcześniej – jednak ze względu na nakład pracy mało kto ją stosował.

FISZKI zyskały uznanie w Waszych oczach i sprawiły, że nauka języka obcego stała się przyjemniejsza, a przede wszystkim o wiele szybsza i skuteczniejsza. A my? Wciąż się rozwijamy i dostarczamy Wam nowe, skuteczne pomoce! Wprowadziliśmy obrazkowe karty i zabawy edukacyjne dla dzieci, naklejki za słówkami, angielską gramatykę na kartach, rozmówki na kartach do gry, poradniki dla rodziców, FISZKI szkoleniowe  i szereg akcesoriów usprawniających naukę z fiszek.

Sami wciąż uczymy się kolejnych języków, a wiedzą i doświadczeniem, które zdobywaliśmy przez te wszystkie lata, dzielimy się z Wami! Także tutaj, na naszym blogu. 🙂

Bo najważniejsze to wyznaczyć sobie cel („zamiast marzeń – mieć plany”) i konsekwentnie do niego dążyć – tak w nauce języka, jak i w życiu! 🙂

Wydawnictwo Cztery Głowy od 2003 roku nieprzerwanie realizuje swoją misję – ułatwia Wam naukę. Czasy się zmieniają, ale my wciąż jesteśmy dla Was!

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *