Poziomy angielskiego – sprawdź, na jakim jesteś Ty!

Poziomy angielskiego i stopnie zaawansowania
Poziomy angielskiego i stopnie zaawansowania

Dlaczego warto wiedzieć, na jakim poziomie znamy dany język? Jest kilka powodów. Przykładowo: chcesz zapisać się na kurs, ale nie wiesz, do jakiej grupy. Piszę o tym teraz, gdyż to właściwie ostatni moment, żeby zapisać się na kurs językowy jeszcze w tym semestrze (jeżeli wciąż masz wątpliwości, czy w ogóle się zapisywać, przeczytaj ten artykuł). Aby jednak nauka rzeczywiście była skuteczna, należy wybrać odpowiedni poziom tego kursu. Są tacy, którzy już tutaj mają spore wątpliwości i przyznają, że poziomy angielskiego są dla nich zbyt niejasne i nigdy do końca nie wiedzą, na jakim poziomie są. Jeśli i Ty się nad tym zastanawiasz, koniecznie przeczytaj ten tekst. Ale przede wszystkim przeczytaj go dlatego, że warto po prostu wiedzieć, jak nazywają się poszczególne poziomy angielskiego – choćby po to, aby poprawnie nazwać swój poziom w CV! A jeśli chcesz go przede wszystkim sprawdzić, to ten artykuł też Ci w tym pomoże.

Kolejne poziomy angielskiego – jak je nazwać?

Najistotniejsza kwestia to oczywiście określenie swojego poziomu. Ale potem pojawia się kolejna – jak go nazwać w CV? Może więc zanim przejdziesz do sprawdzania swojego poziomu, uporządkujmy to zagadnienie.

Jakiś czas temu Rada Europy postanowiła ustalić jednolite kryteria znajomości języków obcych. Tak, aby obowiązywały dla wszystkich języków i we wszystkich krajach europejskich. I tak powstał Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (CEFR – Common European Framework of Reference for Languages). Dzięki niemu osoba rekrutująca wie, czego spodziewać się po kandydacie deklarującym dany poziom, nawet jeśli oboje pochodzą z różnych krajów, mówią innymi językami i kształcili się w różnych systemach. Pod powyższym linkiem do Wikipedii znajdziesz dokładny opis kompetencji, które powinieneś mieć na każdym poziomie. Ja podam tutaj tylko nazwy poszczególnych poziomów, które możesz wykorzystać, jeśli właśnie tworzysz swoje CV. I tak:

A1 – beginner – podstawowy (0,5–1 rok nauki w standardowym trybie)

A2 – elementary/pre-intermediate – niższy średnio zaawansowany (1,5–2,5 roku nauki w standardowym trybie)

B1 – intermediate – średnio zaawansowany (3–3,5 roku nauki w standardowym trybie)

B2 – upper-intermediate – wyższy średnio zaawansowany (4–4,5 roku nauki w standardowym trybie)

C1 – advanced – zaawansowany (5–6 lat nauki w standardowym trybie)

C2 – proficency – biegły (zwykle powyżej 6 lat nauki w standardowym trybie)

Oczywiście to, jak nazwiesz swój poziom w CV, zależy od tego, do jakiej firmy aplikujesz i jakie obowiązują w niej standardy. Większość międzynarodowych korporacji rozumie oznaczenia Rady Europy (A1, A2 itd.). Jeżeli wysyłasz CV po angielsku, to naturalnie powinieneś w nim użyć angielskich określeń. Jeżeli jednak aplikujesz do niewielkiej polskiej firmy o lokalnym zasięgu, to najlepiej będzie, jeśli użyjesz polskich nazw. Mam nadzieję, że teraz poziomy angielskiego nie są już dla Ciebie żadną tajemnicą i nie wpiszesz w CV np. „komunikatywny”…

Zwróć jeszcze uwagę na to, że wiele firm i instytucji oczekuje potwierdzenia kompetencji w postaci certyfikatu językowego. Ale to już zupełnie inny temat…

Jak sprawdzić swój poziom angielskiego?

I tutaj przechodzimy do rzeczy. Na pewno chcesz poznać swój poziom angielskiego (lub – być może – innego języka, którego się uczysz). Jeśli planujesz zapisać się na kurs, to wielce prawdopodobne, że pomoże Ci w tym wybrana przez Ciebie szkoła. Jeśli jednak jest Ci to potrzebne do CV, to wtedy musisz zrobić to samodzielnie i – najlepiej – najdokładniej jak się da. Pomogą Ci w tym testy językowe. Możesz poszukać ich na własną rękę w internecie, ale mogę też uprościć Ci wybór – tutaj możesz sprawdzić swój poziom angielskiego.

I co? Jak wypadasz? Nawet jeśli wynik Cię rozczarował – nie martw się. Zwykle po dłuższej przerwie w nauce lub po dłuższym okresie nieużywania języka poziom jego znajomości znacznie spada, ale też niedużo wysiłku kosztuje powrót do satysfakcjonującej formy. Jeżeli zapiszesz się na kurs na poziomie wyższym niż Twój, to nic się nie stanie – po prostu będziesz musiał włożyć więcej pracy w nadążenie za grupą. Ale jest to możliwe i bardzo motywuje do nauki – postępy są szybsze niż w grupie o zbyt niskim poziomie lub takim „w sam raz”. No, chyba że wybierzesz poziom o wiele za wysoki – demotywacja gotowa!

Pamiętaj, że niewybaczalnym błędem jest zawyżenie swojego poziomu w CV – rekruter szybko się zorientuje w Twoich prawdziwych umiejętnościach i może uznać, że jeśli koloryzujesz w tej kwestii, to w innych również możesz rozmijać się z prawdą. I wtedy – po rozmowie. Dlatego nigdy nie kłam w CV!

Jak podnieść swój poziom angielskiego?

Jeśli uważasz, że Twój poziom jest zdecydowanie za niski i trudno będzie Ci konkurować na rynku pracy, to możesz szybko (samodzielnie!) podnieść swój poziom angielskiego. Szczerze zachęcam Cię do sięgnięcia po fiszki. Możesz podchodzić do tego pomysłu sceptycznie, ale daj sobie szansę i spróbuj chociaż raz. Nie uwierzysz, jak szybko poznasz i zapamiętasz taką liczbę nowych słów, że przy znajomości gramatyki nawet na dość niskim poziomie będziesz w stanie sprawnie i skutecznie się komunikować. I to na początek wystarczy. A wiesz, dlaczego?

Nie taki diabeł straszny…

Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale ludzie pracujący w międzynarodowych firmach, w których np. obowiązującym językiem komunikacji jest angielski, wcale nie znają języka na jakimś bardzo wysokim poziomie.  Pamiętaj, że w takich firmach pracują ludzie z różnych krajów, o różnym stopniu znajomości języka. Muszą oni skutecznie się porozumiewać, aby firma działała sprawnie. Nikt z nich nie będzie się silił na skomplikowane gramatycznie konstrukcje ani popisywał się wyrafinowanym słownictwem, gdyż w ten sposób ryzykuje, że inni go nie zrozumieją i np. nie wykonają jego polecenia lub wykonają je zupełnie odwrotnie. Dlatego w takich międzynarodowych środowiskach używa się prostej gramatyki – najważniejsze jest zrozumienie. Ale uwaga! Odpowiedni zasób słownictwa – zwłaszcza branżowego – jest kluczowy, aby w ogóle móc rozmawiać na tematy służbowe. I przed tym nie uciekniesz. Ale tego można się szybko nauczyć.

Co teraz?

Dlatego nad słownictwem zawsze warto pracować. Jeśli więc określiłeś już swój poziom angielskiego, to mam dla Ciebie kilka propozycji, jak możesz szybko go podnieść. Nawet jeśli nie masz czasu na kurs językowy. I wtedy to, co wpiszesz w CV będzie Twoim atutem, a nie – wstydliwym faktem. Gotowy na wyzwanie? Porozmawiajmy za… trzy miesiące, ok?

Na początek zaproponuję Ci proste rozwiązanie. Do każdego poziomu zaawansowania dopasowałam odpowiedni zestaw fiszek, z którym możesz pracować, aby błyskawicznie podnieść swój poziom angielskiego. A więc – sprawdź swój poziom i… do dzieła!

A1 Słownictwo 1 i Gramatyka dla początkujących

A2Słownictwo 2

B1Słownictwo 3

B2Słownictwo 4

C1 Słownictwo 5

C2 Słownictwo 6

Jeśli dopiero zaczynasz naukę, możesz wybrać Starter.

Powodzenia!

2 komentarze

  • Testy poziomujące to najbardziej popularna metoda sprawdzania poziomu językowego. Najczęściej bazują na sprawdzaniu umiejętności stosowania różnych struktur gramatycznych. Alternatywną metodą do testu mogą być krótkie lekcje wstępne w formie konwersacji. Kilkanaście minut rozmowy wystarczy, aby określić poziom językowy danej osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *