Jak być szczęśliwym? Poznaj NAUKOWE sposoby!

Fiszki_Jak _byc_szczesliwym

Uważasz, że pytanie „jak być szczęśliwym człowiekiem?” należy do tych z gatunku „jak być pięknym, młodym i bogatym?”? Sądzisz, że nie można wpłynąć na swoje poczucie szczęścia, bo albo się je ma, albo – nie? Bo jedni mają wszystko, a innym tylko wiatr w oczy? To bardzo się mylisz! Zapewniam Cię, że dużo łatwiej odpowiedzieć na pytanie, jak być szczęśliwym, niż jak być pięknym i bogatym (a i to da się przecież osiągnąć), i że istnieją sprawdzone, naukowe sposoby na szczęście! Zaraz niektóre z nich poznasz i przekonasz się, że wcale nie jest trudno być szczęśliwym!

Nie warunkuj szczęścia!

Naszym największym problemem jest to, że stale stawiamy sobie warunki – mówi Piotr Bucki, trener, wykładowca i autor publikacji dotyczących rozwoju osobistego. – Mówimy: Będę szczęśliwy, jeśli… Czyli zakładamy, że nie możemy być szczęśliwi, dopóki nie spełni się jakiś warunek – np. nie dostaniemy się na upragnione studia, nie wprowadzimy się do nowego mieszkania, nie zwiążemy się z konkretną osobą. Oszukujemy przy tym sami siebie, bo kiedy nadejdzie ta upragniona chwila, znowu znajdziemy sobie coś, czego brakuje nam do szczęścia. I tak, w pogoni za kolejnymi marzeniami, przegapimy życie. A tymczasem te (zewnętrzne) czynniki, którymi warunkujemy nasze szczęście stanowią – według badań naukowych – tylko… 10% naszego potencjału szczęścia! I tylko czasami mamy na nie wpływ. 50% to – niestety – geny. Więc także niewiele zrobimy. Ale aż 40% szczęścia to sposób, w jaki funkcjonujemy w świecie. My sami! To nasze działania, możemy nad nimi pracować!

Jak być szczęśliwym człowiekiem? Trening czyni mistrza!

W swojej najnowszej publikacji Jak znaleźć szczęście? Piotr Bucki podaje proste sposoby na osiągnięcie szczęścia. Proste, ale nie – magiczne. Wszystkie są przetestowane, potwierdzone naukowo, ale – uwaga! – wszystkie wymagają też pracy. Codziennego treningu, bez którego w życiu niewiele się osiągnie. Jeśli chcesz osiągnąć wyniki w sporcie, musisz codziennie trenować. Jeśli chcesz nauczyć się języka – musisz codziennie uczyć się choć kilku nowych słów i zwrotów. Ze szczęściem jest identycznie – bez codziennego treningu nie będzie wyniku. Ale jak „trenować” szczęście?

Zmień nastawienie!

To pierwszy krok – zmiana perspektywy. Rozejrzyj się wokół siebie. Rzeczywistość jest, jaka jest – nie zmienisz jej. Ale możesz spojrzeć na nią z różnych stron. Piotr Bucki podaje tutaj świetny przykład: jedziesz rowerem po ścieżce rowerowej. Nagle przed Tobą na ścieżce pojawia się matka z wózkiem. Twoja reakcja: Co za krowa! Ma chodnik, niech idzie po chodniku! Złość, agresja, zepsuta następna godzina. Teraz przewiń taśmę i postaw się w sytuacji tej matki: Boże, biedny rowerzysta, tak strasznie mi głupio iść po ścieżce, ale w tym chodniku takie dziury, już dwa razy zgubiłam kółko… I co? Może wystarczy zmienić perspektywę, spojrzeć na fakty z innej strony? Spróbować zrozumieć? W Twoim życiu zawsze będą pojawiać się emocje, ale warto zadbać o to, aby były pozytywne! Zamiast złości – współczucie, to ogromnie wpływa na poczucie szczęścia!

Zbadaj swój potencjał!

Często wydaje Ci się, że w życiu nic Ci nie wychodzi. Koncentrujesz się na porażkach, na tym, do czego „się nie nadajesz”. Tymczasem, aby prowadzić dobre i szczęśliwe życie, powinieneś sprawdzić, do czego „się nadajesz”! Jakie masz kompetencje, w czym jesteś najlepszy – i to te kompetencje rozwijać! Żeby być coraz lepszym! Poczucie, że jesteś w czymś naprawdę dobry, przyczyni się do Twojego szczęścia. Test sprawdzający kompetencje znajdziesz np. na viacharacter.org. Pielęgnowanie kompetencji i wykorzystywanie ich w życiu ma ogromne znaczenie w naszym ogólnym dobrostanie. Radość życia często bierze swoje źródło właśnie w poczuciu samospełnienia – dobrze (dzięki odpowiednim kompetencjom) wykonanej pracy czy stworzenia pięknego dzieła. Recepta jest więc prosta. Jak być szczęśliwym? Rób to, w czym jesteś dobry!

Szukaj dalej 🙂

To tylko niektóre spośród sposobów na osiągnięcie szczęścia. Jest ich o wiele więcej, a ich codzienne wykorzystywanie sprawia, że stajemy się coraz lepsi i coraz szczęśliwsi. Szczęście samo nie przyjdzie, nie spłynie na nas pewnego dnia w magiczny sposób, gdy wreszcie nadejdzie to oczekiwane „jeśli…”.

Zbliża się Boże Narodzenie – czas, kiedy sami chcemy być szczęśliwi i życzymy szczęścia najbliższym. Więc może wykonać pierwszy krok i podarować sobie i innym instrukcję, jak być szczęśliwym człowiekiem? Zachęcam Cię do sięgnięcia po tę zgrabną publikację Piotra Buckiego – Jak znaleźć szczęście?, a także kilka innych, niezmiernie ciekawych zestawów fiszek do rozwoju osobistego (tutaj np. opisywałam zestaw dotyczący zarządzania czasem). Potem wystarczy już tylko karta po karcie wykonywać zalecane ćwiczenia i patrzeć, jak codziennie stajemy się szczęśliwsi! 🙂 I to chyba całkiem niezły pomysł, żeby mówiąc „życzę Ci szczęścia”, wręczyć najbliższej osobie najlepsze narzędzie do spełnienia tego życzenia? 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *