Erasmus – czy warto? Czyli 3 możliwości, które musisz wykorzystać jako student

Niezależnie od tego, czy wybrałeś kierunek językowy (tutaj piszę o tym, czy warto), artystyczny czy techniczny, okres studiów to świetny moment na to, by podszkolić się z języków obcych. Niekoniecznie tylko podczas lektoratów. Status studenta daje Ci naprawdę wiele możliwości, których aż szkoda nie wykorzystać!

1. Erasmus i nie tylko, czyli stypendia dla studentów

Moim zdaniem KAŻDY student powinien chociaż raz wyjechać na zagraniczne stypendium czy wymianę. Nawet jeden semestr studiów w obcym kraju niesamowicie poszerza horyzonty. To okazja do poznania ludzi z całego świata, innych kultur. No i oczywiście – do porządnego podszkolenia języka. Albo kilku! Doświadczenia zdobyte podczas takiego wyjazdu są bezcenne. Dowiedz się u koordynatora programu Erasmus na swojej uczelni, jakie są warunki otrzymania stypendium. Bywają one różne. Czasem wystarczy tylko zgłosić chęć uczestnictwa, czasem prowadzona jest rekrutacja. Listę polskich i zagranicznych uczelni biorących udział w programie znajdziesz tutaj. Ale Erasmus to nie jedyny sposób na stypendium za granicą. Zachęcam również do szukania w innych miejscach, np. na stronie Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD).

2. Praca i studia za granicą

Wyjazd na studia za granicą to też dobra okazja do zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych w międzynarodowym środowisku i całkiem niezłego dodatkowego zarobku 😉 Jeżeli chętnie angażujesz się społecznie, gorąco zachęcam również rozważenie wolontariatu. Ciekawą opcją może być też wyjazd za granicę jako Au Pair czy w ramach programu Work and Travel, o którym Patrycja pisała tutaj. Szczegółowych informacji dotyczących różnych możliwości studenckich wymian i wyjazdów najlepiej szukać na stronie ambasady danego kraju (np. tutaj).

3. Wymiana językowa, czyli nauka języka za darmo

A gdy już wrócisz z zagranicznych wojaży, postaraj się nie tracić kontaktu z językiem obcym, którego poziom z pewnością drastycznie wzrośnie podczas takich wyjazdów. Skorzystaj z tego, że na polskie uczelnie przyjeżdża coraz więcej obcokrajowców i znajdź partnera do wymiany językowej. Kontakt możesz nawiązać na przykład za pośrednictwem międzynarodowych organizacji studenckich (np. AIESEC, AEGEE).

Wykorzystaj okres studiów na zawarcie znajomości z ludźmi z całego świata. Z pewnością będzie to korzystnie – nie tylko dla Twoich umiejętności językowych!

miedzynarodowe-przyjaznie

Uczenie się innego języka jest nie tylko uczeniem się innych słów na te same rzeczy, ale także uczeniem się innego sposobu myślenia o rzeczach.

– Flora Lewis