Erasmus – czy warto? Czyli 3 możliwości, które musisz wykorzystać jako student

młody chłopak w mieście

Niezależnie od tego, czy wybrałeś kierunek językowy (tutaj piszę o tym, czy warto studiować filologię), artystyczny czy techniczny, okres studiów to świetny moment na to, by podszkolić się z języków obcych. Niekoniecznie tylko podczas lektoratów. Status studenta daje Ci naprawdę wiele możliwości, których aż szkoda nie wykorzystać!

1. Erasmus i nie tylko, czyli stypendia dla studentów

Moim zdaniem KAŻDY student powinien chociaż raz wyjechać na zagraniczne stypendium czy wymianę. Nawet jeden semestr studiów w obcym kraju niesamowicie poszerza horyzonty. To okazja do poznania ludzi z całego świata, innych kultur. No i oczywiście – do porządnego podszkolenia języka. Albo kilku! Doświadczenia zdobyte podczas takiego wyjazdu są bezcenne. Dowiedz się u koordynatora programu Erasmus na swojej uczelni, jakie są warunki otrzymania stypendium. Bywają one różne. Czasem wystarczy tylko zgłosić chęć uczestnictwa, czasem prowadzona jest rekrutacja. Ale Erasmus to nie jedyny sposób na stypendium za granicą. Zachęcam również do szukania w innych miejscach, np. na stronie Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD).

2. Praca i studia za granicą

Wyjazd na studia za granicą to też dobra okazja do zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych w międzynarodowym środowisku i całkiem niezłego dodatkowego zarobku 😉 Jeżeli chętnie angażujesz się społecznie, gorąco zachęcam również rozważenie wolontariatu. Ciekawą opcją może być też wyjazd za granicę jako Au Pair czy w ramach programu Work and Travel, o którym pisała Patrycja. Szczegółowych informacji dotyczących różnych możliwości studenckich wymian i wyjazdów najlepiej szukać na stronie ambasady danego kraju.

3. Wymiana językowa, czyli nauka języka za darmo

A gdy już wrócisz z zagranicznych wojaży, postaraj się nie tracić kontaktu z językiem obcym, którego poziom z pewnością drastycznie wzrośnie podczas takich wyjazdów. Skorzystaj z tego, że na polskie uczelnie przyjeżdża coraz więcej obcokrajowców i znajdź partnera do wymiany językowej. Kontakt możesz nawiązać na przykład za pośrednictwem międzynarodowych organizacji studenckich (np. AIESEC, AEGEE).

Wykorzystaj okres studiów na zawarcie znajomości z ludźmi z całego świata. Z pewnością będzie to korzystnie – nie tylko dla Twoich umiejętności językowych!

Uczenie się innego języka jest nie tylko uczeniem się innych słów na te same rzeczy, ale także uczeniem się innego sposobu myślenia o rzeczach.

– Flora Lewis


Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *