Włoski dla początkujących – czyli jak zacząć przygodę z językiem?

Włoski dla początkujących podstawy

Nie ma chyba lepszego sposobu na zmotywowanie się do rozpoczęcia samodzielnej nauki języka niż zaplanowanie podróży do kraju, w którym się tego języka używa. Nie muszą to być wcale długie wakacje – nawet weekendowy wypad do Rzymu czy Wenecji może być świetnym sposobem na poznanie kilku podstawowych słów i zwrotów z języka włoskiego. Już na etapie przygotowań do wyjazdu zetkniemy się z pierwszymi włoskimi słówkami:

1. Włoski obiad

Włoski obiad (il pranzo) składa się z – co najmniej – dwóch dań. Pierwsze danie to najczęściej pasta lub risotto, a danie główne – kawałek mięsa czy ryby z warzywami. Nie znaczy to oczywiście, że nie można w restauracji zamówić np. tylko spaghetti. Nie należy się jednak spodziewać, że będzie to ogromna porcja makaronu, którą można potraktować jako sycący obiad.

słówko włoskie - spaghetti

2. Nie zapomnij o sjeście!

Mimo że kojarzy się z relaksem, sjesta bywa kłopotliwa. Szczególnie gdy najdzie nas ochota na zjedzenie pożywnego posiłku w okolicach 16.00… W restauracjach obiady podaje się od ok. 12.30 do 15.00. Jeżeli nie uda nam się w tym czasie załapać na pyszne danie z makaronu, na kolejną szansę będziemy musieli czekać aż do kolacji, czyli do 19.00. Podczas sjesty zamknięta jest również większość sklepów. Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko delektować się pysznymi lodami (il gelato)… Trudno – jak trzeba, to trzeba. 🙂

włoski dla pocżtkujących lody

3. Zamawianie kawy to nie taka prosta sprawa…

Picie cappuccino po 11.00 jest postrzegane przez Włochów jako – co najmniej – dziwne. Oni piją kawę z mlekiem raczej przed południem, np. do śniadania, które często składa się tylko z rogalika (il cornetto). Pamiętaj też, że jeżeli w barze zamówisz caffè, dostaniesz espresso, a gdy poprosisz o latte – postawią przed Tobą szklankę mleka. 🙂

włoski dla pocżtkujących kawa
włoski dla pocżtkujących mleko

Włoski dla początkujących, czyli dlaczego przed wyjazdem warto opanować przynajmniej podstawy języka…

Podobnie jak Francuzi, Włosi nie słyną z zamiłowania do nauki języków obcych. Co prawda, mieszkańcy Włoch są niezwykle sympatyczni i chętnie pomagają turystom. Nie wszystko jednak da się z nimi załatwić „na migi”. Jeżeli właśnie planujesz wyjazd do Włoch, wykorzystaj to jako świetną okazję do zmotywowania się do nauki włoskiego.

Najlepiej zacznij przynajmniej dwa miesiące przed wyjazdem i ucz się codziennie – chociażby jednego nowego słówka z praktycznym przykładem użycia go w zdaniu. Dzięki takim „wydłużonym” przygotowaniom nie tylko opanujesz podstawy języka, ale też zwiększysz uczucie zadowolenia związane z wyjazdem – każde nowe słowo będzie potęgowało radość z oczekiwania na podróż!

A jeżeli nie masz czasu na naukę włoskiego przed podróżą, koniecznie zabierz ze sobą nasze Rozmówki na kartach do gry, które nie tylko pozwolą Ci się porozumieć we Włoszech, ale też zapewnią rozrywkę Tobie i Twoim towarzyszom podróży 🙂

Rozmówki włoskie na kartach do gry

Jeżeli opanowałeś już włoski na poziomie średnio zaawansowanym, polecamy FISZKI – język włoski – Poznaj Włochy, z którego pochodzi pierwsza fiszka. Pozostałe fiszki pochodzą z zestawu Włoski dla początkujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *