Podstawowe zwroty po węgiersku

Flaga węgier

Wpis Język węgierski – łatwy czy trudny przekonał Was, że może nie taki diabeł straszny, jak go malują? Przeczytaliście artykuł Nauka węgierskiego i poczuliście, że ten język znajdzie się na Waszej liście rzeczy do zrobienia przed śmiercią (ang. bucket list) 😉? To świetnie się składa, bo tym razem zapraszam Was do przejścia od teorii do praktyki, czyli do zestawu: podstawowe zwroty po węgiersku.

Żarty, żartami, ale jakkolwiek by nie wyglądał Wasz pobyt na Węgrzech (czy to dłuższy urlop nad Balatonem, czy to city break w Budapeszcie), warto opanować podstawowe zwroty po węgiersku. Z jednej strony – mogą się zwyczajnie przydać i ułatwić Wam życie. Z drugiej strony – nic tak nie cieszy rodzimych użytkowników danego języka jak fakt, że osoby przybywające z innego kraju zwracają się w do nich w ich języku.

Ważna uwaga! Ze względu na to, że wymowa węgierska może sprawiać trudności, warto korzystać z internetowego słownika wymowy, np. Forvo. Aby Wam ułatwić samodzielną naukę, podlinkowałam poszczególne słowa z tego artykułu, żebyście od razu mogli ich odsłuchać.

Jak się przywitać po węgiersku?

Zacznijmy od powitań. Warto je znać, bo to one przełamują lody i wprowadzają miłą atmosferę. W języku węgierskim, tak jak np. w angielskim czy hiszpańskim, formalne powitania zmieniają się zależności od pory dnia. Powiemy zatem:

Możemy opuścić ostatnie słowo – kívánok, które jest czasownikiem i dosłownie oznacza “życzę”. Wówczas powitanie, choć nadal formalne, będzie mniej oficjalne. Mniej formalnie rozpoczniemy rozmowę tak (gdy zwracamy się do jednej osoby):

A gdy zwracamy się do dwóch lub większej liczby osób, powiemy tak:

Jak się pożegnać po węgiersku?

Gdy chcemy się pożegnać, formalnie powiemy:

Natomiast w sytuacjach mniej formalnych użyjemy zwrotów znanych z powitań. Gdy zwracamy się do jednej osoby, powiemy:

A gdy zwracamy się do dwóch lub większej liczby osób, użyjemy:

💡Ciekawostka! W języku węgierskim funkcjonuje zwrot Kezét csókolom! (używany też: w skróconych formach: Csókolom! albo Kézcsók!), który oznacza “Całuję rączki!”. Używa się go w dwóch sytuacjach – gdy dzieci zwracają się do dorosłych oraz gdy mężczyźni zwracają się do starszych kobiet.

Dodatkowe zwroty grzecznościowe

Warto poznać jeszcze parę przydatnych fraz:

💡Ciekawostka! Tessék! może mieć kilka znaczeń:

 • Proszę!
 • Proszę wejść! (jako odpowiedź na pukanie do drzwi)
 • Halo! (kiedy odbieramy telefon)
 • W czym mogę pomóc? (jako zapytanie ze strony sprzedawcy w sklepie)
 • Proszę usiąść! (przy wskazywaniu komuś miejsca)

W sytuacji, gdy czegoś nie rozumiemy lub nie wiemy, warto pamiętać, jak to powiedzieć w języku bratanków:

Przedstawianie się po węgiersku

Podobnie jak znajomość zwrotów grzecznościowych, tak i umiejętność przedstawienia się po węgiersku pomoże nawiązać nić porozumienia pomiędzy rozmówcami. Z pewnością zyskacie sympatię Węgrów, gdy przedstawicie się w ich języku. Na pytanie:

odpowiadamy:

Gdy już powiedzieliśmy swoje imię, można dodać “Bardzo mi miło”. Po węgiersku będzie to jedno słowo:

Kilka słów o sobie

Kiedy już się przedstawimy, przychodzi czas na poznanie się bliżej i dowiedzenie się czegoś więcej o sobie nawzajem. Do tego przydadzą się Wam poniższe zwroty.

W rozmowach z Węgrami mogą Wam się przydać nazwy członków rodziny:

Słowa “brat” i “siostra” wymagają osobnego omówienia. Dlaczego? Ponieważ w języku węgierskim inaczej określamy brata i siostrę w zależności od tego, czy są starsi czy młodsi od nas :

Zaimki pytające kto? co?…

Język węgierski jest tak różny w wymowie od innych języków, że zapamiętanie całych zdań może stanowić wyzwanie. W takich przypadkach poratują Was krótkie pytania-zaimki.

 • Ki? – Kto? (l.p.)
 • Kik? – Kto? (l.mn.)
 • Mi? – Co? (l.p.)
 • Mik? – Co? (l.mn.)
 • Hol? – Gdzie?
 • Mikor? – Kiedy?
 • Melyik? – Który? / Która? / Które?
 • Milyen? – Jaki? / Jaka? / Jakie?

Pytanie o drogę po węgiersku

Gdy poruszamy się po mieście, czasem potrzebujemy zapytać o drogę (nawet w czasach GPS). Na początek zapamiętajcie:

 • Hol van a / az…? – Gdzie jest…? 

Jeszcze słówka potrzebne do określania kierunku:

Podczas poruszania się po mieście możecie potrzebować tych słów:

Podstawowe zwroty po węgiersku – miejsca użytkowe

W czasie pobytu w Budapeszcie lub innym, niemniej urokliwym węgierskim mieście, zapewne będziecie chcieli zwiedzić któreś z muzeów czy coś zjeść. W takich przypadkach możecie potrzebować tych słów:

Jestem pewna, że pozostaniecie na Węgrzech kilka dni, a może i dłużej? Wówczas przyda się nocleg (np. ze śniadaniem):

Zakupy i wymiana walut

Na Węgrzech walutą jest forint. Oczywiście, możecie płacić kartą, ale możecie też wymienić polskie złote na węgierską walutę, aby płacić gotówką:

Podstawowe zwroty po węgiersku – nagłe wypadki

Jeśli (odpukać!) zgubicie paszport lub dowód osobisty, trzeba będzie udać się do ambasady, aby wyrobić tymczasowy dokument:

Nikomu tego nie życzę, ale czasem potrzebna jest pomoc lekarska lub choćby konsultacja z farmaceutą:

Może zdarzyć się też tak, że będziecie potrzebować słowa “policja”. Jeśli podróżujecie po krajach europejskich, to jesteście przyzwyczajeni, że “policja” wszędzie brzmi podobnie: 🇬🇧 🇫🇷 police, 🇩🇪 Polizei, 🇪🇸 policía, 🇵🇹 polícia 🇮🇹 polizia, 🇩🇰 politi… No cóż, policja po węgiersku nie wpisuje się w ten prosty schemat – powstały nawet memy na ten temat 😂.

A dlaczego rendőrség? Otóż, rend to porządek, őr – strażnik; końcówka -ság/-ség wskazuje, że chodzi o rzeczownik. Prawda, że logiczne?😉 Na kociec jeszcze dwa przydatne miejsca:

💡Ciekawostka! Wielu Polaków wybiera się w podróż na Węgry, aby skorzystać z dobrodziejstw leczniczych wody. Kto odwiedza stolicę, na pewno usłyszy o Kąpielisku Széchenyiego – największym w Europie kompleksie basenów i term. Tylko nie szukajcie na drogowskazach słowa uszoda (basen). Węgrzy używają w tym kontekście słowa gyógyfürdő (gyógyul – powracać do zdrowia, fürdő – kąpiel). Kąpielisko Széchenyiego to zatem Széchenyi gyógyfürdő.

Określanie czasu

Oto podstawowe słownictwo związane z określaniem czasu. Jeśli z głowy wylecą Wam liczebniki (podajemy je w akapicie poniżej), to zawsze możecie pokazać godzinę na zegarku czy w komórce 😁. Z pewnością warto zapamiętać dni tygodnia – ich znajomość przydaje się zaskakująco często. Choćby po to, by podczas robienia zakupów lub korzystania z innych usług wiedzieć, w jakie dni tygodnia jest to możliwe, a w jakie – nie:

Gdybyście musieli podać numer telefonu lub adres, wówczas znajomość liczebników (przynajmniej tych do dziesięciu) może okazać się przydatna:

Ciekawe zwroty po węgiersku

Podstawowe zwroty po węgiersku warto uzupełnić o zestaw tych wyrażeń:

Podstawowe zwroty po węgiersku – jak się ich nauczyć

Wiem, że zabrzmi to trywialnie, ale tylko regularne uczenie się sprawi, że powyższe podstawowe zwroty po węgiersku trafią do Waszej pamięci długotrwałej. W systematycznej nauce nie zapominajcie o metodzie fiszek! Przeczytacie o niej tutaj. Zapisujcie słówka (najlepiej z wymową) na fiszkach in blanco i powtarzajcie je z pudełkiem MEMOBOX. Zdziwicie się, jak przyjemna, a – przede wszystkim – jak skuteczna jest ta metoda. A kiedy nadejdzie dzień wyjazdu na wymarzony urlop nad Balatonem lub na krótki city break do Budapesztu, język węgierski nie będzie już taki obcy. Sok sikert!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *