Thanksgiving – Święto Dziękczynienia

thanksgiving

Czwarty czwartek listopada to dzień, w którym Amerykanie obchodzą jedno ze swoich najważniejszych świąt – Święto Dziękczynienia (Thanksgiving Day). Obchodzą je wszyscy, niezależnie od wyznania – jest to dzień, który spędza się wspólnie z rodziną, dziękując Bogu za udany rok.

Skąd się wzięło Święto Dziękczynienia?

Wciąż uważamy USA za kraj dość młody, a tymczasem Święto Dziękczynienia już niedługo będzie miało 400 lat! Przyjęło się bowiem uważać, że po raz pierwszy uroczystą ucztę wyprawili w 1621 roku w Plymouth pielgrzymi (pilgrims), którzy przybyli do wybrzeży Cape Cod (stan Massachusetts) w 1620 roku na statku Mayflower. Chcieli tym samym podziękować Bogu za przeżycie ostrej zimy i pierwsze zbiory (harvest). Wraz z tubylcami przygotowali dziękczynny posiłek, którego główną część stanowiły drób, kukurydza i gotowana dynia. Istnieją jednak dowody, że obchody dziękczynne miały miejsce już w… 1565 roku na Florydzie. Natomiast w 1863 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Abraham Lincoln ogłosił Święto Dziękczynienia świętem narodowym (a national holiday).

Święto Dziękczynienia – tradycje

Najważniejszą tradycją tego dnia jest uroczysta kolacja w rodzinnym gronie, na którą składają się m.in. pieczony indyk (oven-roasted turkey) z sosem żurawinowym (cranberry sauce), puree ziemniaczane (mashed potatoes), kukurydza (corn), fasolka szparagowa (green beans) i ciasto z dyni (pumpkin pie). Indyk najczęściej jest nadziewany, a nadzienie (stuffing) składa się z chleba (bread cubes) oraz warzyw – marchewki (carrots), selera (celery) i cebuli (onions). Nadzienie zwykle doprawiane jest szałwią (sage). Oczywiście, w zależności od regionu, dopuszczalne są różne modyfikacje powyższego menu 🙂

Do świątecznych zwyczajów należy też wspólne oglądanie w telewizji meczów futbolu amerykańskiego i udział w różnego rodzaju paradach. A dość niezwykłą tradycją jest zwyczaj ułaskawiania jednego indyka przez prezydenta USA (to pardon a turkey).

Black Friday

Do świątecznych tradycji od pewnego czasu należy też tzw. Czarny piątek (Black Friday) – następujący po Dniu Dziękczynienia i rozpoczynający okres świątecznych wyprzedaży. W tym dniu wiele artykułów można kupić w USA w bardzo korzystnych cenach. Zwyczaj ten powoli upowszechnia się w innych krajach – także u nas. A ponieważ i my korzystamy z każdej okazji, aby zachęcić Was do nauki języków, już od kilku lat w Czarny piątek możecie zrobić zakupy na fiszki.pl z wyjątkowym rabatem.

Black Friday promocja

PRZEJDŹ DO SKLEPU I POZNAJ SZCZEGÓŁY PROMOCJI

Święto Dziękczynienia w innych krajach

W Kanadzie Święto Dziękczynienia obchodzi się w drugi poniedziałek października. Jest ono jeszcze starsze, gdyż po raz pierwszy dziękczynną kolację spożyto tam w 1578 roku, na pamiątkę zupełnie innego wydarzenia (zakończenie pewnej trudnej wyprawy). Poza tym, Święto Dziękczynienia obchodzi się też np. w Holandii, Australii, Grenadzie, Liberii i na Filipinach – w różnych dniach i z różnych okazji. W Polsce od 2008 roku obchodzi się Dzień Dziękczynienia w pierwszą niedzielę czerwca, ma on jednak wymiar bardziej religijny.


Przeczytaj też wpis o tym, jak wyrażać wdzięczność po angielsku za pomocą ciekawych idiomów i kolokacji:

Jak dziękować po angielsku – ciekawe idiomy i kolokacje