Symbole Anglii – Dzień Św. Jerzego

symbole Anglii
symbole Anglii

23 kwietnia w Anglii obchodzony jest Dzień Św. Jerzego (St George’s Day). Każdy z krajów Wielkiej Brytanii ma bowiem swojego patrona (o św. Patryku, patronie Irlandii, możecie poczytać tutaj), a każdy patron – swój dzień. I właśnie z tej okazji przybliżymy Wam nie tylko sylwetkę samego św. Jerzego (tak, to ten od smoka…), ale także inne symbole Anglii i pewne zwyczaje związane z tym dniem. Zaczynamy! 🙂

Święty Jerzy walczący ze smokiem

Święty Jerzy żył w II połowie III w. (według jednych źródeł urodził się na terenach dzisiejszej Turcji, według innych – w Anglii). Walczył w szeregach armii rzymskiej, był dobrym żołnierzem i szybko awansował. Dekret cesarza Dioklecjana zmusił go do prześladowania chrześcijan, a ponieważ sam był chrześcijaninem, sprzeciwiał się cesarskiej decyzji i krytykował ją. Został za to skazany na śmierć i po torturach – ścięty.

My znamy postać świętego Jerzego przede wszystkim z licznych pomników i obrazów, na których przedstawiany jest jako rycerz zabijający smoka. Według legendy smok ten nękał jedno z miast na terenie dzisiejszej Libii, odcinając mu dostęp do wody. Aby choć na chwilę przepędzić smoka od źródła, mieszkańcy codziennie ofiarowali mu owcę. W przypadku braku takowej – młodą dziewczynę, wybraną w drodze losowania. Gdy los wskazał miejscową księżniczkę, św. Jerzy udał się na spotkanie ze smokiem i pokonał go (cóż… bogaty zawsze ma lepiej). Więcej o św. Jerzym możecie poczytać tutaj.

Pozostałe symbole Anglii

Ten dzień to dobra okazja, byście poznali główne symbole Anglii (national symbols of England) – to lew, róża i krzyż św. Jerzego. Ten ostatni związany jest z postacią, którą właśnie Wam przedstawiłam, a możecie zobaczyć go na angielskiej fladze – to czerwony krzyż na białym polu (Saint George’s Cross). Na pewno znacie go z policzków angielskich kibiców. 😉 Jest też oczywiście częścią składową flagi Zjednoczonego Królestwa (the Union Jack), na której przykrywa krzyż św. Patryka i krzyż św. Andrzeja.

Róża (a rose) jest „roślinnym” symbolem Anglii (a national floral emblem) od czasów dynastii Tudorów, którzy w swoim herbie mieli właśnie różę. Pamiętacie z historii tzw. Wojnę Dwóch Róż (Wars of the Roses), która toczyła się między dynastią Yorków (z białą różą w herbie) a dynastią Lancasterów (z czerwoną różą w herbie)? Tudorowie byli spokrewnieni z Lancasterami, a ich róża jest… trochę czerwona, a trochę – biała.

Innym roślinnym symbolem Anglii jest dąb (an oak tree), symbolizujący siłę i wytrwałość. Upamiętnia on ucieczkę Karola II po tym, jak parlamentarzyści skazali na śmierć i ścięli jego ojca. Karol II ukrył się wtedy w pniu dębu.

Jeśli chodzi o lwa (a lion), to występuje on w herbie królewskim (The Royal Arms of England), który jest też godłem państwowym Anglii (a national coat of arms). Są tam aż trzy złote lwy na czerwonym polu. Herb pochodzi z czasów króla Ryszarda Lwie Serce, który przyjął go w 1198 r.

I jeśli już wymieniamy symbole Anglii, to należy koniecznie wspomnieć o hymnie. Anglia nie ma swojego odrębnego narodowego hymnu – natomiast hymnem całego Zjednoczonego Królestwa jest Boże, chroń Królową (God Save the Queen). Oczywiście, jeśli na tronie zasiada akurat król, śpiewa się Boże, chroń Króla (God Save the King). Natomiast za nieoficjalne angielskie hymny uznawane są często pieśni: Jerusalem, Land of Hope and Glory oraz I Vow to Thee, My Country.

Obchody Dnia Św. Jerzego

Dzień Świętego Jerzego (święty zmarł 23 kwietnia 303 r.) obchodzony jest nie tylko w Anglii, gdzie jest świętem narodowym (choć nie jest dniem wolnym!). Obowiązuje także w innych krajach (np. w Gruzji) czy regionach (np. w Aragonii), których św. Jerzy jest patronem. W Anglii w ramach obchodów tego święta organizowane są parady uliczne, rekonstrukcje historyczne oraz inne imprezy związane z postacią i życiem świętego Jerzego. Częściej niż zazwyczaj można też zobaczyć na ulicach, domach i pubach angielskie flagi lub osoby z różami (dawniej mężczyźni nosili je tego dnia w butonierce, dziś to już raczej rzadkość).

Dzień Języka Angielskiego

W ramach dni języków w ONZ od 2010 roku 23 kwietnia obchodzony jest także Dzień Języka Angielskiego. Zbiega się on z datami narodzin i śmierci Williama Szekspira (23.04.1564–23.04.1616) oraz z obchodami Dnia Książki i Praw Autorskich. Język angielski jest językiem oficjalnym (lub ma specjalny status) w 75 krajach. Posługują się nim ponad 2 miliardy ludzi. No i oczywiście jest językiem, którego używa się powszechnie na całym świecie, aby porozumieć się z innymi (zarówno w kontaktach biznesowych, jak i podczas wyjazdów turystycznych), czyli współczesnym lingua franca.

Inne języki również mają swoje dni – na przykład 20 marca mieliśmy Dzień Języka Francuskiego. 20 kwietnia swój dzień będzie miał język chiński. 6 czerwca to Dzień Języka Rosyjskiego, 12 października – Dzień Języka Hiszpańskiego, a 18 grudnia – Dzień Języka Arabskiego.

W tych dniach często organizowane są liczne imprezy kulturalne! Szczególnie dbają o to instytuty promujące język i kulturę swojego kraju za granicą. Na poziomie szkolnym działają nauczyciele języków, którzy często organizują wówczas specjalne konkursy językowe lub wiedzy o kulturze. Ogólnym świętem wszystkich języków jest natomiast Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, o którym pisaliśmy tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *