Święto Niepodległości – kiedy obchodzą je inni?

Święto Niepodległości
Święto Niepodległości

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Niektórzy sądzą, że to z okazji zakończenia w tym dniu I wojny światowej, ale nie jest to prawda. Oczywiście, bez zakończenia wojny nie można byłoby mówić o odzyskaniu niepodległości, ale znaczenie symboliczne miało dla Polaków przekazanie przez Radę Regencyjną Józefowi Piłsudskiemu zwierzchnictwa nad polskim wojskiem (11 listopada 1918 roku). Dlatego właśnie tę datę postanowiono uznać za dzień odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach nieobecności na mapie Europy.

A kiedy obchodzą swój Dzień Niepodległości inne narody? Poczytajcie, a przy okazji – jak to na naszym blogu – nauczcie się kilku słówek. 🙂

Święto Niepodległości na świecie

Chyba najczęściej słyszymy o obchodach Dnia Niepodległości w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie świętują swoje święto narodowe – Independence Day – 4 lipca. Święto to ustanowione zostało oficjalnie w 1870 roku (nieoficjalnie było obchodzone już od 1777 roku) na pamiątkę podpisania Deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych (Declaration of Independence). Dokument ten podpisano 4 lipca 1776 roku podczas Kongresu Kontynentalnego. Zawierał on oświadczenie, że od tej chwili 13 brytyjskich kolonii uznaje się za wolne i niezależne Stany Zjednoczone Ameryki. Nie są już – jak dotychczas – częścią Imperium Brytyjskiego. Oficjalną częścią obchodów są przemówienia patriotyczne, parady, koncerty, mecze baseballa i fajerwerki, a nieoficjalną – spotkania rodzinne i wspólne grillowanie.

Właściwie trudno przypomnieć sobie daty podobnych obchodów w innych krajach – ale przecież to nic dziwnego. Stany Zjednoczone są jednym z nielicznych tak dużych państw, które w swojej historii podlegały komuś innemu. Można co prawda wspomnieć tutaj jeszcze o Kanadzie i Australii, ale sytuacja jest tutaj trochę inna. Choć są to państwa całkowicie niezależne i niepodległe, to wciąż pozostają monarchiami konstytucyjnymi. Ich głową – formalnie – jest król lub królowa Wielkiej Brytanii. Jeśli chodzi o naszych europejskich sąsiadów, to Święta Niepodległości nie obchodzi się ani w Wielkiej Brytanii, ani w Niemczech, ani we Francji, ani w Hiszpanii. Zawsze były to państwa niepodległe, a święta narodowe łączą się tam raczej z innymi ważnymi wydarzeniami (podobnie jak np. 3 Maja w Polsce, który to dzień – jako Święto Konstytucji – jest naszym drugim świętem narodowym).

Święto Niepodległości u naszych sąsiadów

Natomiast święto to obchodzi się w wielu mniejszych krajach, zwłaszcza tych często targanych wojnami lub tych, które dopiero niedawno przestały być koloniami. Tutaj znajdziecie listę z datami dni niepodległości obchodzonych w innych krajach. Warto wspomnieć o naszych najbliższych sąsiadach – Czechach (Den obnovy samostatného českého státu – 28 października – upamiętnia uwolnienie się Czechosłowacji spod zwierzchnictwa Austro-Węgier w 1918 roku), Słowacji (Výročie deklarácie o zvrchovanosti SR – 17 lipca – upamiętnia ogłoszenie Deklaracji niepodległości w 1992 roku, która to niepodległość stała się faktem jednak dopiero 1 stycznia 1993 po oddzieleniu się od Czech), Ukrainie (День незалежності України – 24 sierpnia – upamiętnia uchwalenie Deklaracji niepodległości Ukrainy od ZSRR w 1991 roku), Białorusi (Дзень Незалежнасці Рэспублікі Беларусь – 3 lipca – upamiętnia dzień wyzwolenia Mińska spod niemieckiej okupacji w 1944 roku) czy Litwie (Lietuvos Valstybės atkūrimo diena – 16 lutego – dzień upamiętniający odzyskanie niepodległości przez Litwę w 1918 roku oraz 11 marca – Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo diena – dzień upamiętniający odrodzenie się litewskiej niepodległości i wyzwolenie spod zwierzchnictwa ZSRR). W końcu historia tych państw często przeplata się z naszą i warto wiedzieć o niej choć trochę! 🙂

Święta narodowe w Europie

Za to wspomniane wcześniej wielkie europejskie mocarstwa świętują z zupełnie innych okazji. I tak w Wielkiej Brytanii swoje święta narodowe, związane z postaciami patronów, osobno obchodzą Anglia (23 kwietnia – Dzień Św. Jerzego – St George’s Day), Irlandia (17 marca – Dzień Św. Patryka – St Patrick’s Day), Szkocja (30 listopada – Dzień Św. Andrzeja – St Andrew’s Day) i Walia (1 marca – Dzień Św. Dawida – St David’s Day). W tych dniach odbywają się wesołe parady przy dźwiękach narodowych melodii. Eksponowane są stroje i symbole poszczególnych krajów (nie są to jednak dni wolne od pracy!). Z kolei we Francji świętem narodowym (la Fête nationale française) jest 14 lipca (Święto Narodowe Francji). Jest to dzień wolny od pracy, a samo święto upamiętnia wybuch Wielkiej Rewolucji Francuskiej i dzień zburzenia Bastylii. W tym dniu odbywają się uroczyste defilady i bale z pokazami sztucznych ogni. Niemcy z kolei swoje święto narodowe – Dzień Jedności Niemiec – obchodzą 3 października (Tag der Deutschen Einheit) – jako upamiętnienie ponownego zjednoczenia Niemiec w 1990 roku (die deutsche Wiedervereinigung), przy czym nazwa święta nie odnosi się do zjednoczenia Niemiec, lecz do jedności Niemców. Obchody tego dnia najhuczniejsze są w Berlinie, pod Bramą Brandenburską.

A jeżeli braliście udział w obchodach jakiegoś święta narodowego w innym kraju, to koniecznie podzielcie się z nami wrażeniami!

2 komentarze

 • Dominik Kurek pisze:

  “Święta Niepodległości nie obchodzi się ani w Wielkiej Brytanii”
  Angielski profesor John Barrow 4 czerwca 1977 w ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI bronił doktorat.
  Jaki dzień miał na myśli?

  • Blog FISZKI pisze:

   Czy mogłabym prosić o źródło? W Wielkiej Brytanii nie ma czegoś takiego
   jak Święto Niepodległości, ponieważ zwykle to Wielka Brytania była
   kolonizatorem i to od jej panowania uzależniały się inne państwa –
   Wielka Brytania nigdy nie była nikomu “podległa”. Trudno mi odnieść się
   do przytoczonego zdania, gdyż – jak powiedziałam – nie znam źródła tych
   słów – być może chodziło o 4 lipca i wtedy byłby to amerykański
   Independence Day?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *