Samodzielna nauka języka czy kurs językowy: 4 pytania, które ułatwią podjęcie decyzji

okulary przeciwsłoneczne

Masz zamiar odpocząć od nauki języka w wakacje? Nie rób tego pod żadnym pozorem! Dłuższe przerwy w nauce są zabójcze dla naszych umiejętności językowych.

Zasadnicza praca w procesie uczenia się to nie pierwsze zapoznanie się z materiałem (…), ale niestrudzona walka z ludzkim zapominaniem.*

Przerywając naukę języka w wakacje, możesz zaprzepaścić cały wysiłek włożony w przyswajanie materiału przez wiele miesięcy. Poza tym nauka języka to przecież przyjemność, więc dlaczego z niej rezygnować właśnie latem, kiedy mamy więcej czasu na przyjemności? O tym, jak się uczyć języka obcego w wakacje, pisałyśmy już tutaj i tutaj.

Jeżeli zastanawiasz się, co będzie dla Ciebie bardziej odpowiednie: samodzielna nauka języka czy kurs językowy, koniecznie odpowiedz sobie na poniższe pytania.

1. Umiesz się uczyć? A może potrzebujesz wskazówek?

Każdego kolejnego języka obcego uczy nam się łatwiej. I to nie tylko dlatego, że możemy bazować na zdobytej już wiedzy i podobieństwach między poszczególnymi językami. Po przetestowaniu różnych metod wiemy już, jak się uczyć, by nam to dobrze wychodziło. Dlatego jeżeli już opanowałeś chociaż jeden język na poziomie zaawansowanym, to znak, że wiesz, jakie metody najbardziej Ci odpowiadają. Opracowałeś swój własny system nauki i spokojnie możesz się zabierać za naukę kolejnego języka bez pomocy nauczyciela. Jeśli należysz do osób, które stale zaczynają naukę angielskiego od nowa i nie widzą postępów, warto poszukać pomocy wykwalifikowanego nauczyciela. Pomoże Ci on znaleźć dla siebie odpowiednią metodę i wyeliminować błędy, które nieświadomie popełniasz.

2. Chcesz przełamać barierę językową?

Jeżeli opanowałeś już język obcy na poziomie B1, B2 i chcesz podczas wakacji przełamać barierę językową, zagraniczny kurs językowy to zdecydowanie najlepsza opcja. Możesz być pewien, że podczas takich wakacji będziesz po prostu zmuszony do porozumiewania się w języku obcym – nie tylko podczas samego kursu, ale też w czasie wolnym, w rozmowie z nowymi znajomymi z całego świata czy podczas zakupów, w restauracjach itp. Najprawdopodobniej przekonasz się też, że umiesz więcej, niż podejrzewałeś… Poczucie satysfakcji gwarantowane 😉

3. Stawiasz nacisk na gramatykę i słownictwo?

Dla mnie okres wakacji to zawsze był dobry czas na ćwiczenie zagadnień gramatycznych, na które w szkole nie mogłam poświęcić więcej czasu. W wakacje w końcu można było  przeanalizować w spokoju zasady, zrozumieć je i utrwalić, rozwiązując jak najwięcej ćwiczeń. I wcale nie oznaczało to siedzenia w domu – można to równie dobrze robić na łące czy na plaży :). Wszystko zależy od dobrej organizacji i od… chęci. Jeżeli zatem naprawdę chcesz sobie coś powtórzyć w wakacje i potrzebujesz do tego ciszy i spokoju, samodzielna nauka języka to dobra opcja dla Ciebie. Wystarczy poświęcić na nią 15 minut dziennie…

4. Masz motywację do nauki? A może potrzebujesz dodatkowej zachęty?

Samodzielna nauka języka działa… ale tylko jeżeli masz odpowiednią motywację! Jeśli lubisz się uczyć w samotności i potrafisz się zmobilizować do systematyczności – to droga dla Ciebie. Jeżeli do wytężonej pracy mobilizuje Cię obecność innych ludzi i mentor, który pochwali Twoje postępy, zwróci uwagę na niedociągnięcia i pokaże Ci, jak sobie z nimi poradzić, zastanów się poważnie nad inwestycją w siebie, jaką jest kurs językowy.

* Cytat pochodzi z książki Sebastiana Leitnera „Naucz się uczyć”. To obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy zdecydują się na samodzielną naukę języka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *