Praca opiekuna w Niemczech – jak się przygotować?

praca opiekuna w Niemczech
praca opiekuna w Niemczech

Zbliża się lato i wielu z Was myśli o wyjeździe za granicę – nie tylko dla odpoczynku, ale także w poszukiwaniu pracy. Część z Was chce pewnie zdobyć środki na utrzymanie w kolejnym roku akademickim. Inni, którzy edukację mają już za sobą, planują wyjazd na krótszy lub dłuższy czas w celu zasilenia domowego budżetu. Wielu z Was z pewnością wybierze Niemcy (ze względu na bliskie położenie i wciąż atrakcyjne wynagrodzenie). Z uwagi na starzenie się społeczeństwa – wciąż rośnie tam zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych, być może rozważacie właśnie taką pracę. Dlatego dziś zamieszczam na naszym blogu rozmowę z Beatą Wajs-Łozińską, doświadczoną opiekunką osób starszych w Niemczech. Obecnie Beata prowadzi także księgarnię internetową i blog dla opiekunów. Po przeczytaniu naszej rozmowy na pewno będzie Wam łatwiej podjąć decyzję, czy w ogóle jesteście w stanie podjąć się takiej pracy. Dowiecie się także jak przygotować się do ewentualnego wyjazdu.

Rozmowa z Beatą Wajs-Łozińską – o tym jak wygląda praca opiekuna w Niemczech

Patrycja: Bardzo nie lubię banalnych pytań, ale niekiedy są niezbędne. Nie chciałabym niczego pominąć, zatem proszę o kilka słów o sobie…

Beata Wajs-Łozińska: W ciągu ostatnich 10 lat miałam okazję wielokrotnie wyjeżdżać do Niemiec w charakterze opiekunki osób starszych. Dzięki pracy w wielu miejscach i opiece nad osobami cierpiącymi na różne schorzenia zdobyłam bardzo cenne doświadczenia. Gdy zaczęłam wyjeżdżać, zainteresował mnie również język niemiecki. Jego znajomość jest ściśle powiązana z pracą opiekunów w Niemczech i innych krajach niemieckojęzycznych. Ponieważ jednak ostatnio tryb mojego życia trochę się zmienił (mamy rocznego synka), postanowiłam przez jakiś czas bardziej poświęcić się rodzinie. Nie chciałam jednak zrywać z językiem niemieckim ani tematyką opieki nad seniorami. Z tego powodu moim doświadczeniem w tej dziedzinie postanowiłam podzielić się z innymi opiekunami lub kandydatami na opiekunów.

P: Jeśli mówimy o języku – trudno mi sobie wyobrazić, żeby ktoś wyjeżdżał za granicę do pracy bez żadnej jego znajomości. Ale – w praktyce – jak bardzo zaawansowana musi być ta znajomość, żeby być w stanie dobrze wykonywać pracę opiekuna?

BW-Ł: Zawsze podkreślam, że praca z osobami starszymi nie jest łatwym zadaniem. Przyszły opiekun musi właściwie przygotować się do wykonywania tego naprawdę odpowiedzialnego zawodu. Wiąże się to przede wszystkim z opanowaniem języka niemieckiego przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Jest to niezbędne, aby (zwłaszcza pierwszy) wyjazd nie zakończył się w krótkim czasie niepowodzeniem. Zazwyczaj bowiem podcina to skrzydła i zniechęca do kolejnych wyjazdów. Niestety są osoby, które myśląc o pracy za granicą w charakterze opiekuna, są tak zdesperowane (albo tak nieodpowiedzialne), że chcą wyjechać za wszelką cenę. Nawet bez podstawowej znajomości języka obcego! Z doświadczenia wiem, że zdarzają się oferty pracy, w których nie wymaga się od opiekuna dobrej znajomości języka. Są to oferty w których np. ze względu na bardzo zły stan zdrowia podopiecznego, z już nie można się porozumieć. Jednak dla własnego bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia, nawet jeśli oferta pracy nie jest zbyt wymagająca, to sam opiekun powinien od siebie wymagać zdecydowanie więcej. W pracy za granicą mogą przytrafić się różne sytuacje – trzeba pójść do apteki, zadzwonić po taksówkę czy wezwać pogotowie. Jak dobrze wykonać te i wiele innych czynności bez odpowiedniej znajomości języka niemieckiego?

Przyzwoita znajomość języka jest też w stanie sprawić, że praca opiekuna, w miarę zdobywania doświadczenia w samej opiece i doskonalenia umiejętności językowych, zacznie przynosić ogromną satysfakcję. Nie stanie się to jednak od razu i bez prawdziwego zaangażowania opiekuna w wykonywaną pracę.

P: No tak, ale język niemiecki do najłatwiejszych nie należy, gramatyka często odstrasza… Jak się uczyć, aby naprawdę szybko opanować język w stopniu niezbędnym dla opiekuna?

BW-Ł: Nauka języka niemieckiego, wbrew pozorom, wcale nie jest aż taka trudna, za jaką zwykło się ją uważać. Osobiście jestem zwolenniczką korzystania jednocześnie z kilku różnych metod nauki. Na początku idealnie sprawdzą się KLEJKI, czyli karteczki ze słówkami w języku niemieckim, które naklejamy na przedmioty codziennego użytku. Ilekroć na te przedmioty patrzymy bądź z nich korzystamy, niejako „przy okazji” uczymy się ich nazw. Wiem, że publikujecie fiszki i nie chcę, żeby zabrzmiało to jak kryptoreklama, ale naprawdę jedną z moich ulubionych metod jest nauka za pomocą fiszek – zarówno tych gotowych, jak i tych przygotowanych samodzielnie. Słuchanie radia, oglądanie telewizji, czytanie artykułów, książek, gazet, rozmawianie bądź pisanie SMS-ów czy e-maili to również doskonałe metody nauki języka niemieckiego – stosowane równocześnie przynoszą błyskawiczne efekty.

P: Wiem, że w prowadzonej przez Panią księgarni internetowej można znaleźć pomoce do nauki niemieckiego dedykowane specjalnie dla opiekunów…

BW-Ł: Tak, gdyż uważam, że pomimo dużej skuteczności wszystkich wyżej wspomnianych metod w nauce języka nie można zapomnieć o tradycyjnych. Niezmiennie bardzo przydatne są książki. Zwłaszcza tych opracowanych specjalnie dla opiekunów osób starszych. Mogę tu przede wszystkim polecić Niemiecki niezbędnik językowy dla opiekunów osób starszych czy Polnisch–Deutsch für die Pflege zu Hause.

P: O czym – oprócz nauki języka – powinna pomyśleć osoba przygotowująca się do wyjazdu w charakterze opiekuna osób starszych? Co powinna wiedzieć lub umieć?

BW-Ł: Na swoim blogu przede wszystkim kładę nacisk na znajomość języka. Ale nie tylko – zwracam też czytelnikom uwagę na to, że jak przygotować się dobrze do roli opiekuna w Niemczech. Uświadamiam, że nie wystarczy jedynie opanowanie języka niemieckiego. Niestety nawet wykształcony germanista nie sprawdzi się w tej pracy, jeśli o osobach starszych i ich dolegliwościach będzie miał nikłe pojęcie. Przed pierwszym wyjazdem naprawdę radzę odbyć kurs opiekuna osób starszych. Jeśli ktoś ma taką możliwość, warto postarać się również o jakąś praktykę, choćby zaopiekować się własną babcią lub dziadkiem. Jeśli ani kurs, ani praktyka nie wchodzą w grę, należy przynajmniej solidnie przygotować się teoretycznie do wyjazdu. Jest wiele książek traktujących o opiece nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi, te najbardziej przydatne można znaleźć w Księgarni Opiekuna (np. na allegro).

P: Czy na Pani blogu można znaleźć więcej szczegółów? Praca opiekuna w Niemczech staje się coraz bardziej popularna, na pewno czytelnicy będą potrzebowali dokładniejszych informacji i wielu praktycznych wskazówek…

BW-Ł: Oczywiście, przedstawiłam teraz jedynie najbardziej podstawowe zagadnienia dotyczące właściwego przygotowania się do pracy przy opiece nad osobami starszymi. Więcej wskazówek można znaleźć w publikacjach na prowadzonym przeze mnie blogu niemieckiwopiece.blogspot.com (dzięki któremu jestem w stałym kontakcie z czynnymi opiekunami), w specjalistycznych książkach o opiece nad seniorami, które oferuję czytelnikom w Księgarni Opiekuna, oraz w moim najnowszym e-booku pt. Poradnik opiekuna. Pierwszy wyjazd w 10 krokach. To bardzo praktyczne rozwiązanie – z e-booka można przecież korzystać na smartfonie czy tablecie – np. w drodze do pracy.

P: Bardzo dziękuję za rozmowę – zawsze dobrze jest wiedzieć, gdzie szukać sprawdzonych informacji, zwłaszcza kiedy dopiero rozpoczyna się internetowe poszukiwania… 

Jeżeli temat Was zainteresował, to koniecznie odwiedźcie proponowany blog. Znajdziecie tam m.in. ciekawe artykuły dotyczące języka niemieckiego w opiece, niezbędne słownictwo czy informacje dotyczące realiów pracy opiekunów w Niemczech. Poprzez blog możecie umówić się też na internetowe lekcje niemieckiego (Skype), a wszyscy chętni mogą otrzymać darmowe lekcje e-mailem.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *