Rozpoczynamy nowy cykl artykułów wzbogacających Wasze słownictwo! Tym razem coś dla siebie nareszcie znajdą także fani języka włoskiego. I tradycyjnie zaczniemy od łatwego i przyjemnego tematu – żeby nie zamęczyć Was w wakacje i zachęcić do nauki tych, którzy naukę języka włoskiego dopiero rozważają. Od razu powiem – warto znać ten pięknie brzmiący język, bo na południu Włoch ze znajomością angielskiego bywa różnie! 😉 Od czego zaczniemy? Cóż, mamy lato, a oprócz słynnych włoskich lodów upały pomagają przetrwać nam… napoje i owoce. Nazwy napojów to żaden problem, dlatego dziś dowiecie się, jak nazywają się popularne owoce po włosku. Do dzieła!
Aha, nasza stała przypominajka: najszybciej (i najtrwalej!) nauczycie się obcych słówek dzięki pracy z fiszkami. To najszybsza metoda zapamiętywania słownictwa (dlaczego, przeczytacie w tym artykule). W skrócie: listy słówek przegląda się wielokrotnie, tracąc czas na te słówka, które już się zna. Gdy pracuje się z fiszkami, poświęca się czas tylko na słówka jeszcze nieopanowane. Ogromna oszczędność czasu! Jeśli więc nie macie go na samodzielne przygotowywanie czystych fiszek, to tutaj znajdziecie gotowe ich zestawy i pudełka MEMOBOX do nauki i powtórek.
Owoce po włosku – słówka
Rzeczowniki w języku włoskim zawsze występują z rodzajnikiem. To króciutkie słówko wskazuje nam rodzaj rzeczownika – męski lub żeński (w języku włoskim nie ma rodzaju nijakiego!).
Rodzajniki mogą być określone (il, lo, la lub l’) lub nieokreślone (un, uno, una, un’). My podamy Wam wszystkie nazwy owoców z rodzajnikami określonymi. Nauczcie się ich w takiej formie, będzie Wam później dużo łatwiej! 😊 Wiemy też, że na początku często macie jeszcze problemy z tworzeniem liczby mnogiej, dlatego podamy ją w takich właśnie wątpliwych przypadkach.
Zwróćcie uwagę, że owoce po włosku są zwykle rodzaju żeńskiego, tak więc na początku znajdziecie te „wyjątkowe” – rodzaju męskiego, a potem już z górki… 😉
- il frutto – owoc (zwróć uwagę na l. mnogą: jeśli mówimy o konkretnych owocach, owocach danego drzewa, to wówczas „owoce” to i frutti– ta forma występuje także w zwrocie „owoce morza” – frutti di mare; natomiast jeżeli wyrażamy się bardziej ogólnie, jak np. w zwrocie „warzywa i owoce”, użyjemy rzeczownika zbiorowego – la frutta)
- il limone – cytryna
- il lampone – malina
- il pompelmo – grejpfrut
- il ribes – porzeczka (l. mnoga: i ribes)
- l’ananas – ananas (l. mnoga: gli ananas)
A tutaj owoce po włosku w rodzaju żeńskim:
- la mela – jabłko
- la pera – gruszka
- la fragola – truskawka
- la fragola di bosco – poziomka (dosłownie: leśna truskawka)
- la prugna – śliwka
- la ciliegia – czereśnia (l. mnoga: le ciliegie)
- la pesca – brzoskwinia (l. mnoga: le pesche)
- la banana – banan
- la noce – orzech włoski (la noce di cocco to orzech kokosowy!)
- la nocciola – orzech laskowy
- l’albicocca – morela (l. mnoga: le albicocche)
- l’arancia – pomarańcza (l. mnoga: le arance)
- l’anguria – arbuz
- l’oliva – oliwka (tak, to też owoc!)
- l’uva – winogrona
Do tego ostatniego słówka przyda Wam się kilka wyjaśnień. 😊 Otóż l’uva to rzeczownik zbiorowy. Jego liczba mnoga – le uve – oznacza najczęściej różne gatunki winogron, łączone zwykle w przypadku zbiorów. Za to jedno winne grono to l’acino d’uva – jest to jednak słówko rzadko używane. Kolory winogron po włosku to – uwaga! – biały i czarny (l’uva bianca, l’uva nera), a zwrot l’uva passa oznacza… rodzynki. 😊
Owoce po włosku – idiomy
W języku włoskim jest kilka idiomów, w których występują owoce. Wybraliśmy trzy, które wydały nam się albo zabawne, albo na tyle proste, że poznanie ich już na początku nauki nie będzie dla Was dużym wyzwaniem. Spróbujcie się ich nauczyć, a zaskoczycie każdego!
cadere come una pera – zwalić się z nóg, paść na pysk (np. nagle zasnąć), ale też: wpaść jak śliwka w kompot (zwykle w kontekście nagłego zakochania się w kimś)
essere alla frutta – być skończonym, mieć przechlapane
spremere come un limone – wycisnąć jak cytrynę (finansowo)
Nie aż tak trudne, prawda? 😊
Większość zaprezentowanych Wam dziś nazw owoców po włosku znajdziecie w naszych gotowych zestawach fiszek do nauki włoskiego: Słownictwo 1 i Słownictwo 2. Możecie oczywiście zawsze sięgnąć po wyższe poziomy, aby nauczyć się kolejnych słówek z tego zakresu (ale oczywiście nie tylko!). Do zestawów można pobrać bezpłatne nagrania wszystkich słówek i zwrotów, więc jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości co do wymowy, to jest to świetne rozwiązanie.
A już niedługo kolejny artykuł! Myślę, że teraz przyda Wam się porcja warzyw… 😉