Owoce po niemiecku – słówka i quiz

Owoce jabłka
Photo by Javier Balseiro on Unsplash

Na naszym blogu jest już wpis o warzywach po niemiecku. Dziś przygotowałam dla Was uzupełnienie tego tematu, czyli owoce po niemiecku z rodzajnikami. Podobnie jak we wspomnianym artykule najpierw poznacie najważniejsze słówka (poziom A1 i A2), a potem będziecie mogli zrobić sobie test sprawdzający. Tu podaję Wam listę słówek, ale nie po to, żebyście się z niej uczyli, ale po to, byście zrobili sobie na jej podstawie własne fiszki. I uczyli się z nich metodą Leitnera, czyli przy użyciu pudełka MEMOBOX. Dzięki temu zwiększycie skuteczność swojej nauki nawet o kilkadziesiąt procent 📈 Więcej o potencjale, jaki tkwi w pudełku MEMOBOX, przeczytacie tu. Gdybyście potrzebowali czystych kartoników lub pudełka, to wszystkie niezbędne akcesoria znajdziecie w naszym fiszkowym sklepie.

Owoce po niemiecku – jak przygotować własne fiszki

Przypomnę Wam jeszcze, jak tworzyć własne fiszki, żeby jak najszybciej opanować owoce po niemiecku.

Jedno słówko na jednej fiszce

Gdy tworzycie własne fiszki, pamiętajcie, aby były one jak najbardziej przejrzyste. Wystarczy słówko, które chcecie zapamiętać, i – co jest bardzo dobrą praktyką – przykład użycia.

Rodzajniki

Owoce po niemiecku to głównie rzeczowniki. A w języku niemieckim rzeczowniki mają rodzajniki – der, die das. Z pewnością zetknęliście się już z tym tematem i wiecie, że rzeczowników niemieckich najlepiej uczyć się od razu z rodzajnikiem. Dlatego zapisujcie je tak na fiszkach. A jak zapamiętać rodzajnik? Najlepiej przypisać do danego rodzajnika konkretny kolor markera, np. der – niebieski, die – czerwony, das – zielony. Wystarczy potem zakreślić rodzajnik według tego kodu. Jeśli jesteście wzrokowcami, będziecie pamiętać, że Apfel (jabłko) miało rodzajnik zakreślony na niebiesko, czyli jest rodzaju męskiego – der Apfel. Zdradzę Wam od razu, że zdecydowana większość owoców po niemiecku jest rodzaju żeńskiego 😄

Owoce po niemiecku a liczba mnoga

Liczby mnogiej rzeczowników nie tworzy się według prostego schematu (jak np. w języku angielskim). Dlatego warto się jej od razu nauczyć. Ja podam Wam pełną liczbę mnogą do każdego owocu – tak ją też zapiszcie na fiszkach. Czyli – posługując się przykładem jabłka – przy der Apfel zapiszcie die Äpfel.

Owoce po niemiecku – słówka

Zanim poznacie poszczególne owoce, jedna ważna uwaga do słowa “owoce” właśnie. Słowo “das Obst” (używane bez rodzajnika) oznacza “owoce”. Zwróćcie uwagę – po niemiecku użyjemy liczby pojedynczej! To bardzo ważne z gramatycznego punktu widzenia, bo powiemy: Obst ist gesund albo Ich esse nur frisches Obst. To zresztą podobna sytuacja jak z das Gemüse (warzywa).

 • der Apfel / die Äpfel – jabłko / jabłka
 • die Birne / die Birnen – gruszka / gruszki
 • die Pflaume / die Pflaumen – śliwka / śliwki
 • die Kirsche / die Kirschen – wiśnia / wiśnie
 • die Süßkirsche / die Süßkirschen – czereśnia / czereśnie
 • der Pfirsich / die Pfirsiche – brzoskwinia / brzoskwinie
 • die Weintraube / die Weintrauben – winogrono / winogrona
 • die Erdbeere / die Erdbeeren – truskawka / truskawki
 • die Himbeere / die Himbeeren – malina / maliny
 • die Zitrone / die Zitronen – cytryna / cytryny
 • die Banane / die Bananen – banan / banany
 • die Orange / die Orangen – pomarańcza / pomarańcze 👁️ Wymawiamy: [o`raŋʒə] 👁️ Możecie równie często spotkać się ze słowem die Apfelsine / die Apfelsinen (to synonimy, nie ma między nimi różnicy).
 • die Wassermelone / die Wassermelonen – arbuz / arbuzy
 • die Avokado / die Avokados – awokado / awokado

Jak widzicie, oprócz der Apfel i der Pfirsich, wszystkie podane owoce są rodzaju żeńskiego. Jeśli robienie własnych fiszek Was nie przekonuje, zawsze możecie sięgnąć po gotowe FISZKI. Podstawowe owoce po niemiecku znajdziecie w naszych tytułach SŁOWNICTWO 1 i SŁOWNICTWO 2.

Owoce po niemiecku – quiz

Nazwy owoców po niemiecku chyba nie sprawiły Wam problemu, prawda? To teraz pora na sprawdzenie zdobytej wiedzy 😄

1. 
Wskaż poprawny rodzajnik dla słowa "Apfel".

2. 
Wskaż synonim do słowa "die Orange".

3. 
Które słowo oznacza "brzoskwinia"?

4. 
Co oznacza słowo "die Birne"?

5. 
Podaj liczbę mnogą do słowa "der Apfel".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *