Niemieckie rodzajniki. 4 sposoby na zapamiętanie ich raz na zawsze

Für immer

Dlaczego język niemiecki jest powszechnie uznawany za trudny? Winę za tę złą sławę bardzo często ponoszą niemieckie rodzajniki, znienawidzone przez uczących się języka naszych zachodnich sąsiadów. Żeby użyć najprostszego rzeczownika i nie popełnić przy tym błędu, trzeba nie tylko znać jego znaczenie, ale także wiedzieć, jaki ma on rodzajnik, innego wyjścia nie ma. Sytuacja nie jest jednak beznadziejna! Rodzajniki w języku niemieckim wcale nie muszą być zmorą – są sposoby na to, by je okiełznać. Poniżej znajdziesz kilka z nich:

1. Poznaj kilka podstawowych zasad

Przede wszystkim nie należy traktować niemieckich rodzajników jako chaosu, którego nie da się ogarnąć. Zamiast zgadywać i przypadkowo dopasowywać rodzajniki do rzeczowników, licząc na to, że jakoś się uda nie popełnić błędu, warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z podstawowymi zasadami, które pozwolą dobrać odpowiedni rodzajnik na podstawie końcówki czy znaczenia słowa.

 2. Wykorzystaj swoją wyobraźnię

To sposób, który dobrze się sprawdza zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Chodzi o to, by wybrać trzy dowolne postacie reprezentujące każdy rodzajnik. Mogą to być np. zwierzęta: der Hund, die Katze, das Pferd. Kiedy poznajemy nowe słowo (np. die Milch), wyobrażamy sobie kota pijącego mleko (oba słowa mają ten sam rodzajnik). Skojarzenia mogą być oczywiście bardziej abstrakcyjne, jak na przykład pies pijący kakao (DER Kakao) czy kot jedzący awokado (DIE Avocado). Takie „obrazki” można utrwalić na papierze (doskonale nadają się do tego FISZKI in blanco) lub po prostu zachować je jako „zdjęcia” w pamięci.

3. Użyj koloru

Bardzo prostym sposobem na zapamiętanie rodzajników jest oznaczanie ich różnymi kolorami. Czytając artykuł w języku niemieckim, zamiast po prostu podkreślać nowe słówka, można zaznaczać je odpowiednim kolorem (wcześniej przypisanym do danego rodzajnika). W naszych zestawach FISZEK do nauki języka niemieckiego, wszystkie rodzajniki są zakreślone na szaro. Tutaj mała próbka: język niemiecki FISZKI do druku.

 4. Rozwieś wokół siebie plakaty

Kolejny pomysł na zapamiętanie rodzajników niemieckich słów to zapisywanie ich na osobnych „plakatach”. Mogą to być najzwyklejsze kartki A4 z dużymi tytułami: DER, DIE, DAS, powieszone na trzech różnych ścianach w pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywamy. Pozwalają one nie tylko uporządkować wiedzę, lecz również stwarzają okazję do powtórki słówek z odpowiednimi rodzajnikami mimochodem, zawsze kiedy nasz wzrok skieruje się w ich stronę.

Oczywiście można też mieszać powyższe sposoby na zapamiętanie niemieckich rodzajników (np. na plakatach umieścić obrazki, wykorzystać kolory itp.) Najważniejsze to nigdy nie ignorować rodzajników i nie odkładać zapamiętania ich „na później”. To tylko utrudnia naukę niemieckiego, zamiast ją ułatwiać…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *