Język francuski – łatwy czy trudny?

język francuski

Pewnie część z Was planuje w tej chwili rozpoczęcie nauki kolejnego języka. Od razu mówię – nie zastanawiajcie się nad tym, czy warto. Warto. Zawsze. To prawda, że po angielsku porozumiecie się w wielu miejscach, ale na pewno nie wszędzie (np. w Chinach to prawie niemożliwe), a poza tym tacy np. Francuzi słyną z tego, że zwykle po angielsku rozmawiać nie lubią i nie chcą. Druga sprawa to kwestia rozwoju osobistego – im więcej języków znasz, tym szybciej uczysz się kolejnych i tym łatwiej Ci to przychodzi. (Możesz o tym przeczytać np. w książce Naucz się uczyć). Nauka (czegokolwiek!) to także doskonała gimnastyka dla mózgu, która opóźnia jego starzenie się i zapobiega wielu chorobom, np. chorobie Alzheimera. Dlatego, choć dziś przedstawię Wam język francuski, to zachęcam do nauki każdego języka – na pewno na tym nie stracicie.

Język francuski – gramatyka

Ponieważ znam kilka języków, w tym niektóre dość egzotyczne, często bywam pytana o różnice między nimi. Szczególnie często pojawia się pytanie o to, który z nich jest łatwiejszy, a który – trudniejszy. Trudno odpowiedzieć na tak zadane pytanie, gdyż jeden język ma np. łatwiejszą gramatykę, inny – słownictwo zbliżone do kolejnego, już znanego języka itp. Na pewno jednak mogę powiedzieć, że język francuski należy do tej grupy, którą uważam za nieco łatwiejszą od innych. Dlaczego?

Choćby ze względu na gramatykę. Co prawda we francuskim istnieje tzw. tryb łączący (le subjonctif), który w języku polskim nie występuje i trudno na początku zrozumieć, kiedy się go stosuje, ale to chyba jedyna większa trudność.

Stosowania rodzajników określonych (le, la) i nieokreślonych (un, une) uczymy się najczęściej już wcześniej. Zazwyczaj przy okazji nauki angielskich przedimków (a, the). To samo dotyczy tworzenia pytań czy zdań warunkowych. (Pozwólcie, że będę tutaj porównywać język francuski do angielskiego, bo jest bardzo prawdopodobne, że angielski już znacie).

W języku francuskim czasowniki wprawdzie odmieniają się przez osoby i liczby, ale odmiana jest dość prosta. Wyjątki można opanować szybko i bezboleśnie. Natomiast – co bardzo ważne – język francuski ma o wiele mniej czasów niż angielski. Nie ma w nim też tak nielubianego czasu jak angielski Present Perfect, z którego stosowaniem Polacy najczęściej miewają kłopot.

Język francuski – słownictwo

Na pewno trudno dyskutować o trudności słownictwa – jest ono dla nas na pewno łatwiejsze do zapamiętania niż np. węgierskie czy chińskie, gdyż nie jest zupełnie abstrakcyjne. Wiele słów wywodzi się tu z łaciny, tak więc możemy próbować je odgadnąć na podstawie końcówki (np. tradycja – la tradition, tendencja – la tendance). Ułatwieniem jest znajomość tego słowa w innym języku (angielskim także, choć lepiej włoskim czy hiszpańskim). Natomiast – w moim odczuciu – język francuski nie ma aż tak rozbudowanego słownictwa jak np. angielski (przynajmniej jeśli chodzi o codzienne użycie). Dużo łatwiej było mi zawsze czytać francuskie książki niż angielskie (choć angielski znam lepiej) – wachlarz stosowanych przymiotników jest tam zdecydowanie mniejszy… 😉

Język francuski – zapis i wymowa

I tutaj właśnie dochodzimy do tej najbardziej odstraszającej cechy języka francuskiego. Sprawia ona, że wiele osób rezygnuje z nauki, zanim jeszcze na dobre ją zacznie. Dlatego w tym miejscu proszę – nie dajcie się zrazić! Wprawdzie na początku można czuć się zagubionym, kiedy np. w wyrazie, który ma 8 liter, wymawia się tylko 4 głoski (les taureaux – wym. le toro), a zwykłe „e” może wystąpić aż w czterech wersjach (e, é, è, ê) i za każdym razem będzie wymówione w inny sposób (zresztą ai też odczytuje się jak „e”…) ale tak naprawdę reguły zapisu oraz wymowy są proste i jednoznaczne, więc jeżeli raz je opanujecie, nie będziecie mieli już z tym kłopotu – takiego jak np. w angielskim, gdzie „oo” raz czyta się jak „a” (flood), a raz jak „u” (good).

Więc jeśli jeszcze się wahacie – przestańcie! 🙂 Uwierzcie mi, francuski jest jednym z łatwiejszych języków obcych. Naprawdę, nie taki diabeł straszny! Może dodatkowo zachęci Was nasz artykuł o nauce francuskiego z piosenek? Koniecznie sprawdźcie też nasze produkty przydatne podczas nauki języka francuskiego. Znajdziecie tam nie tylko fiszki na różnych poziomach zaawansowania, ale i francuskie klejki czy też rozmówki. Powodzenia!

1 komentarz

  • Rojal pisze:

    Dobrze jest postawić na naukę francuskiego! Cały czas jest sporo ofert, w których właśnie ludzi z nim poszukują 😉 Więc nie ma co się zastanawiąc 😉 A jeśli ktoś ma wątpliwości – rzućcie sobie okiem choćby na linguajob.pl i sprawdźcie ile takich ofert jest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *