Jak uczyć się języka szwedzkiego?

FISZKI Starter szwedzki

Każdy, kto uczył się języka należącego do grupy tych mniej popularnych (jak np. koreański czy szwedzki), wie, że nie tak łatwo znaleźć pomoce naukowe do nauki języków niszowych. Na półkach każdej księgarni jest wiele książek, samouczków i fiszek do angielskiego czy niemieckiego, jednak z językami, których uczy się niewiele osób, nie jest już tak łatwo… Jeśli zastanawiasz się jak uczyć się języka szwedzkiego i gdzie szukać materiałów – dobrze trafiłeś! Z pomocą przychodzi internet, a w nim niezliczona ilość materiałów, które możesz wykorzystać do samodzielnej nauki szwedzkiego.

Jak uczyć się języka szwedzkiego – 5 propozycji:

1. Znajdź coś, co Cię szczególnie interesuje i pociąga w kraju, w którym używa się języka, którego się uczysz.

To pierwsza ważna zasada. Zastanów się, dlaczego tak naprawdę chcesz się uczyć szwedzkiego i spróbuj dobierać materiały tak, aby dotyczyły właśnie tego, co najbardziej Cię interesuje.

2. Czytaj jak najwięcej i twórz własne fiszki

Internet daje Ci niezliczone możliwości, jeżeli chodzi o znalezienie tekstów, które możesz wykorzystać do nauki języka. Podoba Ci się szwedzkie wzornictwo i design? Czytaj blogi wnętrzarskie. Jako dziecko uwielbiałeś książki Astrid Lindgren? Odwiedź poświęconą jej stronę internetową. Źródeł jest mnóstwo – musisz tylko zdecydować, z których będzie Ci się najlepiej i najprzyjemniej uczyło. Kiedy znajdziesz już odpowiednią bazę, twórz na jej podstawie własne fiszki, dzięki którym szybko zapamiętasz nowe słowa i zwroty. Więcej o tym, jak tworzyć własne fiszki, przeczytasz w tym artykule.

3. Oglądaj filmy na YouTube i telewizję

To świetny sposób na to, aby połączyć relaks z nauką języka. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę ze szwedzkim, możesz słuchać prostych piosenek – nawet dla dzieci – najlepiej z napisami: szwedzkie piosenki, a jeżeli znasz szwedzki na poziomie średnio zaawansowanym – oglądaj programy telewizyjne.

4. Słuchaj szwedzkiego radia.

Korzystaj ze stron, dzięki którym możesz słuchać wiadomości po szwedzku, przedstawianych uproszczonym językiem, np. Klartext  czy 8siddor.

5. Korzystaj ze stron stworzonych z myślą o uczących się szwedzkiego.

Wykorzystaj możliwości, jakie daje Ci internet! W sieci znajdziesz wiele stron i blogów stworzonych z myślą o tych, którzy chcą się samodzielnie uczyć szwedzkiego, np. Lär Dig Svenska.


Jak widzisz – możliwości jest wiele! Teraz potrzebujesz już tylko motywacji do systematycznej nauki. Jeżeli nie wiesz, jak ją znaleźć, przeczytaj nasz artykuł o motywacji.

Jeśli dopiero zaczynasz naukę języka szwedzkiego, polecamy kurs szwedzki dla początkujących z serii STARTER.
A więcej o tym, jak się uczyć szwedzkiego na poziomie średnio zaawansowanym, przeczytasz tutaj:

1 komentarz

  • krystekwolf pisze:

    Przyznam, że nie mam w sobie regularności, żeby samemu uczyć się języka… Wiem, to niedobrze, ale dopiero w szkole językowej poczułem, że czegoś się uczę, a tak to ten szwedzki leżał i kwiczał, a ja uczyłem się godzinę-dwie na miesiąc. W empiku jest spoko, bo ktoś przynajmniej czuwa nad tym, żebym się uczył, ale oczywiście nikt nie mnie nie zmusza do nauki, tylko fajnie motywuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *