Serial po angielsku, dzięki któremu zrozumiesz… Nowozelandczyków

jezioro

„Serial w klimacie Miasteczka Twin Peaks”. To właśnie ten fragment opisu Top of the Lake (polski tytuł to Tajemnice Laketop) skłonił mnie do natychmiastowego zakupu. Nie spodziewałam się jednak, że ten serial po angielsku okaże się nie tylko doskonałą rozrywką, lecz również ciekawostką pod kątem językowym…

Serial po angielsku z tajemnicą w tle

Akcja serialu rozgrywa się w Nowej Zelandii – w małym miasteczku położonym nad pięknym i zarazem mrocznym jeziorem, otoczonym stromymi, skalistymi wzgórzami i dzikim lasem. Gdy po raz pierwszy znajdujemy się w tej niesamowitej scenerii, od razu jesteśmy świadkami próby samobójczej 12-letniej Tui Mitcham. Dziewczynka usiłuje utopić się w jeziorze. Ale w ostatniej chwili zostaje uratowana. Podczas kontrolnych badań okazuje się, że młoda nastolatka jest w zaawansowanej ciąży. Niedługo po tym Tui znika i rozpoczyna się śledztwo, które prowadzi jeszcze niedoświadczona, ale niezwykle empatyczna detektyw Robin Griffin. W tej roli możemy podziwiać Elizabeth Moss, która zdobyła popularność jako Peggy w serialu Mad Men (w nowej roli jest niemal nie do poznania). Przy okazji poszukiwań Tui młoda policjantka odkrywa mroczne tajemnice mieszkańców nowozelandzkiej prowincji.

Egzotyka języka angielskiego

Zazwyczaj oglądam seriale po angielsku w wersji oryginalnej, bez napisów (nie ma to jak nauka języka połączona z rozrywką!). Jednak w przypadku Tajemnic Laketop po kilkunastu minutach śledzenia losów mieszkańców nowozelandzkiego miasteczka stwierdziłam, że najlepszym rozwiązaniem będzie włączenie angielskich napisów. Wcześniej raczej nie miałam kontaktu z nowozelandzką odmianą języka angielskiego, więc jej brzmienie było dla mnie dużym zaskoczeniem. A jej zrozumienie? Na początku było całkiem sporym wyzwaniem (z odcinka na odcinek było coraz łatwiej).

Co prawda akcent nowozelandzki przypomina nieco brytyjski i zasób słownictwa w dużej części się pokrywa. Trzeba jednak przyzwyczaić się do brzmienia tej odmiany języka angielskiego. Ze względu na położenie geograficzne – zawiera ona dużo zapożyczeń z języka rodowitych Maorysów. Oglądając serial, szybko można zauważyć, jak wielką rolę w życiu Nowozelandczyków odgrywa unikalna przyroda. Odzwierciedla się to również w języku. Większość zapożyczeń z języka rodowitych mieszkańców tamtych terenów to właśnie słowa opisujące faunę i florę. Jeżeli zatem znasz już dobrze angielski, ale brakuje Ci w nim nowych wyzwań czy odrobiny egzotyki, koniecznie odkryj Tajemnice Laketop!

Serial znajdziecie w empiku.

Uczysz się języka angielskiego samodzielnie? Sprawdź promocyjne zestawy FISZEK do nauki angielskiego w sklepie fiszki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *