Angielskie przysłowia i powiedzenia

Fiszki angielskie przysłowia i cytaty

Dziś temat trochę lżejszy – angielskie przysłowia. Niby przysłowia nie są konieczne, aby płynnie porozumiewać się w jakimś języku… Jednak nie ma co ukrywać – przybliżają nam kulturę danego kraju i sprawiają, że lepiej rozumiemy jego rzeczywistość. Na pewno też łatwiej znaleźć płaszczyznę porozumienia z rodzimymi użytkownikami języka (zwłaszcza tymi starszymi). O innych profitach – jak np. zaskoczenie egzaminatora – nie wspomnę…

Są dwa angielskie słowa, którymi można się posłużyć, gdy chodzi o przysłowia. Jedno to „a proverb” (przysłowie), a drugie to „a saying” (powiedzenie). Właściwie słowniki nie zawsze są zgodne co do tego, czy przedstawiane tam wyrażenie jest akurat przysłowiem, czy powiedzeniem, więc nie podejmę się tu prób podziału przysłów na „przysłowia właściwe” i „powiedzenia”.

Chciałabym jednak, abyście nauczyli się dzisiaj kilku tzw. mądrości ludowych.

Przygotowałam dla Was dziesięć fiszek do wydrukowania (dwustronnie!) i wycięcia. Znajdziecie na nich bardzo popularne angielskie przysłowia. 🙂

Zachęcam Was też do samodzielnego wyszukiwania przysłów i zapisywania ich sobie na fiszkach (polecamy nasze FISZKI in blanco) – mogą się Wam przydać w każdej chwili. Możecie próbować pogrupować je według własnych kryteriów, np. na te, które się rymują:

An apple a day

keeps the doctor away.

(czyli coś w rodzaju: Jabłko z rana, jabłko z wieczora i nie trzeba nam doktora!).

A także na te, które dotyczą zwierząt, np.:

Curiosity killed the cat.

(czyli: Ciekawość to pierwszy stopień do piekła)

czy:

Let sleeping dogs lie.

(czyli: Nie wywołuj wilka z lasu)

itd.

Nie bójcie się używać przysłów – ogromnie wzbogacają one wypowiedzi, zarówno te pisemne, jak i te ustne. Mogą też istotnie wpłynąć na Waszą ocenę na egzaminie, a już na pewno – przyjemnie zaskoczyć Waszego rozmówcę. Najważniejsze jednak, aby używać ich właściwie, a do tego potrzebne jest dokładne zrozumienie ich znaczenia. Jeżeli opanujecie chociaż te dziesięć przysłów, które znajdziecie na dzisiejszych fiszkach, to będzie to kolejny, wcale niemały krok na Waszej drodze do opanowania języka angielskiego. Być może ostatni, na jaki starczy Wam jeszcze w tym roku czasu, więc nie marnujcie okazji. A jeżeli nauka przysłów Wam się spodoba, to znajdziecie ich dużo więcej w jednym z naszych zestawów z serii 100: FISZKI – Przysłowia i cytaty. Powodzenia!

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *